Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie JenV onderzoekt toch politieoptreden in Staphorst

Inspectie JenV onderzoekt toch politieoptreden in Staphorst

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid doet onderzoek naar het politieoptreden bij Staphorst, waar zaterdag anti-Zwarte Piet-demonstranten werden aangevallen. De Inspectie gaat kijken of de politie genoeg doet om dit soort geweld te voorkomen en of daarbij wel een neutrale positie is ingenomen.

De Inspectie JenV heeft zelf tot het onderzoek besloten, meldt zij in een verklaring. De Inspectie wilde aanvankelijk een intern onderzoek van de politie zelf afwachten, maar is daarop teruggekomen gezien "het voortdurende maatschappelijke debat, de onrust die over deze kwestie is ontstaan en de gevoelde noodzaak om een objectief beeld te krijgen over de taakuitoefening door de politie".

Activisten van Kick Out Zwarte Piet die onderweg waren om te protesteren in Staphorst werden zaterdag tegengehouden en belaagd. Ook waarnemers van mensenrechtenorganisatie Amnesty International werden aangevallen. De politie was erbij, maar zegt het geweld "ondanks de voorbereidingen" en grootschalige inzet van agenten niet te hebben kunnen voorkomen. De politie erkent dat de slachtoffers recht hebben op duidelijkheid.

Meerdere onderzoeken

Er zijn al meerdere onderzoeken naar het voorval aangekondigd. Het Openbaar Ministerie doet een strafrechtelijk onderzoek naar het geweld en er is een onafhankelijk onderzoek naar het handelen van de gemeente aangekondigd. De politie zei in een intern onderzoek ook kritisch naar zichzelf te kijken, maar de Inspectie JenV "verwacht dat een onderzoek dat alleen door de politie zelf wordt gedaan, onvoldoende zal bijdragen aan een gedragen objectief beeld van de feiten en omstandigheden rondom de demonstratie".

Dinsdag drong BIJ1-leider Sylvana Simons in de Tweede Kamer aan op een onafhankelijk onderzoek naar de politie. Volgens haar worden activisten tegen Zwarte Piet al meer dan tien jaar structureel slachtoffer van geweld, "hetzij door de politie zelf, dan wel door omstanders gefaciliteerd door de politie die niets doet". Minister van Justitie Dilan Yeşilgöz zei de onderzoeken van het OM en de gemeente te willen afwachten.

Meer uit Binnenland

Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

3 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

6 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

6 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

6 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

9 uur geleden
Vrouw in huis Helmond dood aangetroffen, man aangehouden

HELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.

9 uur geleden
Universiteit Leiden geeft eeuwenoude platen terug aan India

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.

10 uur geleden