Inspectie heeft een op tien scholen zeker tien jaar niet bezocht
DEN HAAG (ANP) - Ongeveer een op de tien basisscholen heeft al zeker tien jaar geen bezoek gekregen van de onderwijsinspectie. Inspecteur-generaal Alida Oppers vertelde dat donderdag tijdens een hoorzitting met kritische Tweede Kamerleden. Die wilden weten waarom de inspectie de eerdere norm om elke vier jaar bij scholen langs te gaan jaren achtereen niet heeft gehaald, zoals het programma Nieuwsuur eind vorig jaar ontdekte. Diverse partijen vragen zich af of de inspectie nog wel een goed beeld heeft van hoe het er op scholen aan toegaat.
Oppers benadrukte dat de inspectie ook los van de bezoeken op locatie veel weet over de in totaal circa 6500 basisscholen in Nederland. "Dat een school niet is bezocht, wil niet zeggen dat we er niets over weten. We beoordelen van iedere school heel veel indicatoren, veertig in totaal", legde Oppers uit. Het gaat daarbij onder meer om onderwijsresultaten, veranderingen in het team, uitschrijvingen van leerlingen en meldingen die zijn gedaan. Op basis daarvan maakt de Inspectie van het Onderwijs een ranglijst. Naar de vijfhonderd scholen die op papier de hoogste risico's hebben, wordt vervolgens uitgebreider gekeken. Inspecteurs gaan dan ook met die scholen in gesprek over problemen en verbeteringen.
Volgens Oppers is dit soort risicogerichte bezoeken effectiever dan alle scholen eens in de vier jaar bezoeken, zoals tot 2021 in theorie had moeten gebeuren. "Iedere goede school die we bezoeken, gaat ten koste van bezoek aan een school waar risico's zijn", stelde de inspectiebaas.
Extra budget
Uit het onderzoek van Nieuwsuur bleek vorig jaar dat de inspectie tussen 2014 en 2021 te weinig scholen heeft bezocht. Een op de drie scholen kreeg minder vaak een inspecteur over de vloer dan eens in de vier jaar, terwijl dat wel aan de Tweede Kamer was toegezegd. "We weten nu niet hoe het gaat met het onderwijs op onze scholen", stelde Ilana Rooderkerk (D66). BBB-Kamerlid Claudia van Zanten vindt het "moeilijk uit te leggen dat het niet lukt" om meer scholen te bezoeken.
Inmiddels is de inspectie wel in staat om met extra budget meer en intensievere inspecties uit te voeren. Investeringen beginnen volgens Oppers hun vruchten af te werpen. Cijfers over 2024 verschijnen pas later.
Kamerlid Aant Jelle Soepboer (NSC) wil ook na deze hoorzitting meer opheldering. In de antwoorden van de inspecteur-generaal en de informatie van het ministerie ziet hij allerlei "tegenstrijdigheden en inconsistenties".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
11 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
11 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
13 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
13 uur geleden