Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie heeft een op tien scholen zeker tien jaar niet bezocht

Inspectie heeft een op tien scholen zeker tien jaar niet bezocht

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer een op de tien basisscholen heeft al zeker tien jaar geen bezoek gekregen van de onderwijsinspectie. Inspecteur-generaal Alida Oppers vertelde dat donderdag tijdens een hoorzitting met kritische Tweede Kamerleden. Die wilden weten waarom de inspectie de eerdere norm om elke vier jaar bij scholen langs te gaan jaren achtereen niet heeft gehaald, zoals het programma Nieuwsuur eind vorig jaar ontdekte. Diverse partijen vragen zich af of de inspectie nog wel een goed beeld heeft van hoe het er op scholen aan toegaat.

Oppers benadrukte dat de inspectie ook los van de bezoeken op locatie veel weet over de in totaal circa 6500 basisscholen in Nederland. "Dat een school niet is bezocht, wil niet zeggen dat we er niets over weten. We beoordelen van iedere school heel veel indicatoren, veertig in totaal", legde Oppers uit. Het gaat daarbij onder meer om onderwijsresultaten, veranderingen in het team, uitschrijvingen van leerlingen en meldingen die zijn gedaan. Op basis daarvan maakt de Inspectie van het Onderwijs een ranglijst. Naar de vijfhonderd scholen die op papier de hoogste risico's hebben, wordt vervolgens uitgebreider gekeken. Inspecteurs gaan dan ook met die scholen in gesprek over problemen en verbeteringen.

Volgens Oppers is dit soort risicogerichte bezoeken effectiever dan alle scholen eens in de vier jaar bezoeken, zoals tot 2021 in theorie had moeten gebeuren. "Iedere goede school die we bezoeken, gaat ten koste van bezoek aan een school waar risico's zijn", stelde de inspectiebaas.

Extra budget

Uit het onderzoek van Nieuwsuur bleek vorig jaar dat de inspectie tussen 2014 en 2021 te weinig scholen heeft bezocht. Een op de drie scholen kreeg minder vaak een inspecteur over de vloer dan eens in de vier jaar, terwijl dat wel aan de Tweede Kamer was toegezegd. "We weten nu niet hoe het gaat met het onderwijs op onze scholen", stelde Ilana Rooderkerk (D66). BBB-Kamerlid Claudia van Zanten vindt het "moeilijk uit te leggen dat het niet lukt" om meer scholen te bezoeken.

Inmiddels is de inspectie wel in staat om met extra budget meer en intensievere inspecties uit te voeren. Investeringen beginnen volgens Oppers hun vruchten af te werpen. Cijfers over 2024 verschijnen pas later.

Kamerlid Aant Jelle Soepboer (NSC) wil ook na deze hoorzitting meer opheldering. In de antwoorden van de inspecteur-generaal en de informatie van het ministerie ziet hij allerlei "tegenstrijdigheden en inconsistenties".

Meer uit Binnenland

Aantal zelfdodingen licht gedaald, zorgen over jongeren

AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.

1 uur geleden
Woningen ontruimd om brand na mogelijke explosie in Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.

3 uur geleden
Acht aanhoudingen na ongeregeldheden in Haagse Schilderswijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.

4 uur geleden
ME ingezet om onrust in Haagse Schilderswijk na finale Afrika Cup

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.

6 uur geleden
Nederlanders vrezen niet meer op de VS te kunnen rekenen

DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.

6 uur geleden
Marokkaanse Nederlanders moedigen samen hun 'leeuwen' aan

DEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.

11 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in Friesland en Noord-Holland

DE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.

13 uur geleden