Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie heeft een op tien scholen zeker tien jaar niet bezocht

Inspectie heeft een op tien scholen zeker tien jaar niet bezocht

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer een op de tien basisscholen heeft al zeker tien jaar geen bezoek gekregen van de onderwijsinspectie. Inspecteur-generaal Alida Oppers vertelde dat donderdag tijdens een hoorzitting met kritische Tweede Kamerleden. Die wilden weten waarom de inspectie de eerdere norm om elke vier jaar bij scholen langs te gaan jaren achtereen niet heeft gehaald, zoals het programma Nieuwsuur eind vorig jaar ontdekte. Diverse partijen vragen zich af of de inspectie nog wel een goed beeld heeft van hoe het er op scholen aan toegaat.

Oppers benadrukte dat de inspectie ook los van de bezoeken op locatie veel weet over de in totaal circa 6500 basisscholen in Nederland. "Dat een school niet is bezocht, wil niet zeggen dat we er niets over weten. We beoordelen van iedere school heel veel indicatoren, veertig in totaal", legde Oppers uit. Het gaat daarbij onder meer om onderwijsresultaten, veranderingen in het team, uitschrijvingen van leerlingen en meldingen die zijn gedaan. Op basis daarvan maakt de Inspectie van het Onderwijs een ranglijst. Naar de vijfhonderd scholen die op papier de hoogste risico's hebben, wordt vervolgens uitgebreider gekeken. Inspecteurs gaan dan ook met die scholen in gesprek over problemen en verbeteringen.

Volgens Oppers is dit soort risicogerichte bezoeken effectiever dan alle scholen eens in de vier jaar bezoeken, zoals tot 2021 in theorie had moeten gebeuren. "Iedere goede school die we bezoeken, gaat ten koste van bezoek aan een school waar risico's zijn", stelde de inspectiebaas.

Extra budget

Uit het onderzoek van Nieuwsuur bleek vorig jaar dat de inspectie tussen 2014 en 2021 te weinig scholen heeft bezocht. Een op de drie scholen kreeg minder vaak een inspecteur over de vloer dan eens in de vier jaar, terwijl dat wel aan de Tweede Kamer was toegezegd. "We weten nu niet hoe het gaat met het onderwijs op onze scholen", stelde Ilana Rooderkerk (D66). BBB-Kamerlid Claudia van Zanten vindt het "moeilijk uit te leggen dat het niet lukt" om meer scholen te bezoeken.

Inmiddels is de inspectie wel in staat om met extra budget meer en intensievere inspecties uit te voeren. Investeringen beginnen volgens Oppers hun vruchten af te werpen. Cijfers over 2024 verschijnen pas later.

Kamerlid Aant Jelle Soepboer (NSC) wil ook na deze hoorzitting meer opheldering. In de antwoorden van de inspecteur-generaal en de informatie van het ministerie ziet hij allerlei "tegenstrijdigheden en inconsistenties".

Meer uit Binnenland

Van den Brink tevreden met EU-akkoord over terugkeerhubs

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.

3 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

4 uur geleden
Politie: agent wist bij aanhouding niet dat vrouw zwanger was

ZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.

5 uur geleden
Eerste Gazanen met visum onderweg naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.

8 uur geleden
Asielzoekers Ter Apel komende nachten opgevangen in 2e Exloërmond

2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.

9 uur geleden
Nederland zet komende zes maanden geen mensen uit naar Libanon

DEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.

9 uur geleden
Defensie: eens worden met Rekenkamer over onderbouwing inkoop

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.

10 uur geleden