Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie: geen wanbeheer Universiteit Maastricht bij cyberaanval

Inspectie: geen wanbeheer Universiteit Maastricht bij cyberaanval

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Maastricht heeft rond de cyberaanval vlak voor kerst vorig jaar geen ernstige steken laten vallen, concludeert de Onderwijsinspectie. Vooraf is niet genoeg gedaan om zo'n aanval te voorkomen, maar er werd "daadkrachtig" gereageerd op de gijzeling van bestanden. Onderwijsminister Ingrid van Engelshoven informeerde vrijdag de Tweede Kamer over de conclusies.

"Er is geen sprake van ernstige nalatigheid en wanbeheer", oordeelt de inspectie. Cybercriminelen vielen de systemen van de universiteit eind december vorig jaar aan en zorgden ervoor dat niemand meer bij bestanden en gegevens kon. In ruil voor toegang hiertoe is bijna 200.000 euro losgeld betaald.

Het onderzoek van de inspectie ging vooral over de vraag of de Universiteit Maastricht genoeg had gedaan om ervoor te zorgen dat het onderwijs door kon blijven gaan. Het onderwijs en onderzoek is "slechts voor een korte periode" stil komen te staan. De universiteit heeft van de aanval geleerd, en deze lessen ook in de praktijk gebracht. Ook heeft de inspectie genoeg vertrouwen in de onderzoeken naar de gijzeling die de Universiteit Maastricht zelf heeft opgetuigd.

Onvoldoende prioriteit

De afgelopen jaren was er steeds meer aandacht voor cyberveiligheid bij het instituut, maar het bestuur heeft het risico op cyberaanvallen onvoldoende prioriteit gegeven "als één van de belangrijkste risico’s voor het borgen van de goede voortgang van het onderwijs en onderzoek". Daardoor ontbraken bepaalde maatregelen die de Universiteit Maastricht eigenlijk wel vooraf had moeten nemen. Maar dat de universiteit goed meewerkte met de verschillende onderzoeken en bereid was te leren van het incident, stemt de inspectie positief.

Sinds eind vorig jaar heeft de universiteit 'verhoogde dijkbewaking' ingevoerd: de IT-systemen worden door iemand van buitenaf continu in de gaten gehouden. Of er op de lange termijn genoeg wordt gedaan om een nieuwe aanval te voorkomen, moet nog blijken.

Meer uit Binnenland

Bussen met asielzoekers van Ter Apel onderweg naar Groningen

TER APEL (ANP) - Twee bussen met tientallen asielzoekers zijn rond 21.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden zondagochtend weer teruggebracht.

7 uur geleden
Patiënt Radboudumc heeft geen ebola, blijkt uit onderzoek

NIJMEGEN (ANP) - De patiënt die op 21 mei in het Radboudumc is opgenomen wegens een lage verdenking op ebola, is negatief getest op die ziekte. "Dat betekent dat uit bloedonderzoek blijkt dat deze patiënt geen ebola heeft. De patiënt krijgt de nodige zorg op een normale zorgafdeling", meldt het Nijmeegse ziekenhuis zaterdag.

8 uur geleden
Tientallen activisten aangehouden na spoorblokkade Utrecht CS

UTRECHT (ANP) - De politie heeft 27 actievoerders van Extinction Rebellion (XR) aangehouden na hun blokkade van het spoor op station Utrecht Centraal. Ze stapten rond 13.15 uur meerdere sporen op. Pas toen alle treinen waren stilgezet, kon de politie zelf veilig het spoor op.

9 uur geleden
Lokaal eerste tropische dag, parkeerplaatsen stranden vol

ZANDVOORT/SCHEVENINGEN (ANP) - Veel mensen hebben het zomerse weer aangegrepen om naar het strand te gaan. In Zandvoort zijn de parkeerplaatsen vol en roept de gemeente op met het openbaar vervoer, de fiets of de scooter te komen. In Scheveningen zijn de parkeergarages bij het Kurhaus en de Nieuwe Parklaan vol, maar er blijken nog ruim vierhonderd parkeerplaatsen te zijn in de parkeergarage aan de Zwolseweg, meldt een woordvoerder van de gemeente.

12 uur geleden
Hart voor Den Haag en D66: onderhandelingen definitief geklapt

DEN HAAG (ANP) - De coalitieonderhandelingen tussen Hart voor Den Haag en D66 zijn definitief geklapt. Daarmee is de deur voor coalitievorming tussen Hart voor Den Haag en D66 in het slot gevallen, melden zowel Hart voor Den Haag-voorman Richard de Mos als D66-fractievoorzitter Yousef Assad.

12 uur geleden
Rode Kruis zet 175 bedden klaar in nachtopvang in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Rode Kruis gaat 175 bedden klaarzetten in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen. Dat meldt een woordvoerder van de organisatie. Rond 16.00 uur zal de opbouw van de opvanglocatie beginnen.

13 uur geleden
Politie haalt actievoerders XR van spoor bij Utrecht Centraal

UTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.

15 uur geleden