Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie: geen wanbeheer Universiteit Maastricht bij cyberaanval

Inspectie: geen wanbeheer Universiteit Maastricht bij cyberaanval

DEN HAAG (ANP) - De Universiteit Maastricht heeft rond de cyberaanval vlak voor kerst vorig jaar geen ernstige steken laten vallen, concludeert de Onderwijsinspectie. Vooraf is niet genoeg gedaan om zo'n aanval te voorkomen, maar er werd "daadkrachtig" gereageerd op de gijzeling van bestanden. Onderwijsminister Ingrid van Engelshoven informeerde vrijdag de Tweede Kamer over de conclusies.

"Er is geen sprake van ernstige nalatigheid en wanbeheer", oordeelt de inspectie. Cybercriminelen vielen de systemen van de universiteit eind december vorig jaar aan en zorgden ervoor dat niemand meer bij bestanden en gegevens kon. In ruil voor toegang hiertoe is bijna 200.000 euro losgeld betaald.

Het onderzoek van de inspectie ging vooral over de vraag of de Universiteit Maastricht genoeg had gedaan om ervoor te zorgen dat het onderwijs door kon blijven gaan. Het onderwijs en onderzoek is "slechts voor een korte periode" stil komen te staan. De universiteit heeft van de aanval geleerd, en deze lessen ook in de praktijk gebracht. Ook heeft de inspectie genoeg vertrouwen in de onderzoeken naar de gijzeling die de Universiteit Maastricht zelf heeft opgetuigd.

Onvoldoende prioriteit

De afgelopen jaren was er steeds meer aandacht voor cyberveiligheid bij het instituut, maar het bestuur heeft het risico op cyberaanvallen onvoldoende prioriteit gegeven "als één van de belangrijkste risico’s voor het borgen van de goede voortgang van het onderwijs en onderzoek". Daardoor ontbraken bepaalde maatregelen die de Universiteit Maastricht eigenlijk wel vooraf had moeten nemen. Maar dat de universiteit goed meewerkte met de verschillende onderzoeken en bereid was te leren van het incident, stemt de inspectie positief.

Sinds eind vorig jaar heeft de universiteit 'verhoogde dijkbewaking' ingevoerd: de IT-systemen worden door iemand van buitenaf continu in de gaten gehouden. Of er op de lange termijn genoeg wordt gedaan om een nieuwe aanval te voorkomen, moet nog blijken.

Meer uit Binnenland

Milieuclubs vinden energiemaatregelen kabinet niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".

1 uur geleden
Meisje doodgestoken in woning Blerick, man en vrouw vast

BLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.

4 uur geleden
RIVM stelt voor sigarettenfilters te verbieden om microplastics

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.

6 uur geleden
Massaclaim gestart tegen Odido om privacyschending

AMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.

7 uur geleden
Supporters en spelers van AZ vieren bekeroverwinning in Alkmaar

ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.

13 uur geleden
Schip en container beschadigd op Maasvlakte, bijtende stof lekt

ROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.

15 uur geleden
Container valt uit havenkraan op schip in havengebied Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.

17 uur geleden