Inspectie eist verbeteringen bij bevolkingsonderzoek borstkanker
UTRECHT (ANP) - De kwaliteit van het bevolkingsonderzoek naar borstkanker staat onder druk. Daarvoor waarschuwt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. De medewerkers die het onderzoek uitvoeren, hebben te maken met hoge werkdruk en er is veel ziekteverzuim. "Medewerkers werken niet in een cultuur om veilig met elkaar te kunnen leren en reflecteren op wat er beter kan", constateert de inspectie ook.
De kwaliteit van de onderzoeken is nu nog voldoende, zegt de inspectie, maar die kan "op termijn minder worden" door de problemen. De IGJ wil daarom binnen drie maanden horen wat de organisatie achter de onderzoeken, Bevolkingsonderzoek Nederland, doet om de situatie te verbeteren.
Vrouwen van 50 tot en met 75 jaar krijgen elke twee jaar een oproep voor het bevolkingsonderzoek. Daar wordt een mammogram gemaakt om afwijkende plekken in de borsten op te sporen. Als die worden gevonden, krijgen de vrouwen een doorverwijzing naar een ziekenhuis voor verder onderzoek. Ziekenhuizen delen de uitkomsten daarvan echter niet meer met het bevolkingsonderzoek. "Hierdoor weten screeningsradiologen niet of ze een vrouw terecht hebben doorverwezen of dat het vals alarm was. Zo kunnen ze er niet van leren."
Kritisch over het bestuur
De inspectie is ook kritisch over het bestuur van Bevolkingsonderzoek Nederland, dat "zich onvoldoende bewust is van de dreiging" dat de kwaliteit achteruitgaat. Ook heeft het bestuur "te weinig zicht" op de risico's en neemt het "te weinig passende maatregelen" om de kwaliteit van de bevolkingsonderzoeken te beschermen.
In het inspectierapport is ook een reactie van Bevolkingsonderzoek Nederland opgenomen. Daarin zegt de organisatie dat meerdere punten die de inspectie noemt "zijn opgelost of in een opgaande lijn bewegen".
Meer uit Gezond
SOLNA (ANP/DPA) - In Europa zijn dit seizoen meer dan 1000 besmettingen met het westnijlvirus vastgesteld. Het virus is inmiddels opgedoken in vijftien landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker negen mensen hebben dit jaar in Nederland het westnijlvirus opgelopen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Eerder werd al bekend dat één besmet persoon in de provincie Utrecht is overleden.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die zich veel zorgen maken over maatschappelijke problemen, zoals internationale spanningen, woningnood of klimaat, hebben vaker een psychische aandoening dan mensen met minder zorgen. Dat blijkt uit het NEMESIS-onderzoek van het Trimbos-instituut onder 4688 mensen.
2 dagen geledenEINDHOVEN (ANP) - Een ambulance op zonne-energie, die door studenten in Eindhoven is ontwikkeld, werkt volgens hun universiteit goed. De wagen, die vorige maand werd gepresenteerd, is onlangs getest in een afgelegen gebied in het westen van Kenia. De studenten werkten daarbij samen met hulporganisatie Amref.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De jeugdgezondheidszorg voor kinderen in asielzoekerscentra wordt ook de komende drie jaar gedaan door de GGD GHOR. Asielminister Bart van den Brink meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat het nieuwe contract het gat moet opvullen dat was ontstaan vanaf 1 oktober.
1 week geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in Oeganda is definitief voorbij, bevestigt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De regering daar had zelf eind juli al verklaard dat het land helemaal ebolavrij was.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Na de gedeeltelijke zonsverduistering van 12 augustus zijn er zeker achttien patiënten geregistreerd met schade aan het netvlies door het kijken in de zon. Volgens het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) gaat het om vijf kinderen en dertien volwassenen.
2 weken geleden