Inspectie eist betere werkomstandigheden bij pakketdiensten
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie eist dat pakketdiensten maatregelen nemen om de fysieke belasting van hun werknemers te verlagen. Mensen in de depots van pakketdiensten werken onder te zware fysieke omstandigheden. Ze moeten soms veel te zwaar tillen, veel bukken en het werktempo ligt hoog, waarschuwt de toezichthouder na inspecties bij 35 depots van de zes grootste pakketdiensten in Nederland.
Samen bestrijken de betreffende bedrijven vrijwel de gehele markt. De laatste jaren is de pakketsector enorm gegroeid. Consumenten krijgen bestellingen steeds sneller en vaak gratis geleverd, en mogen ze meestal ook nog gratis terugsturen. De pakketdiensten zetten veelal uitzendkrachten en vaak arbeidsmigranten in om alle pakketten onder hoge tijdsdruk en in veel gevallen met de hand te verwerken.
Volgens de inspectie is het dringend nodig dat de werkomstandigheden worden verbeterd. Door verkeerde werkhoudingen kan lichamelijke overbelasting en gezondheidsschade ontstaan. Op korte termijn moeten de pakketdiensten al tijdelijke maatregelen treffen. Dan gaat het bijvoorbeeld om het inzetten van extra personeel. Maar op de langere termijn zullen de bedrijven hun werkproces moeten veranderen. Ze zullen bijvoorbeeld ook maximale gewichten voor pakketten moeten invoeren.
Straffen
"Het gaat ons erom dat er echt wat gebeurt", zegt een woordvoerster. "We kunnen wel elk jaar controleren en boetes uitdelen, maar dan verandert er nog niks." Over de straffen die de bedrijven boven het hoofd hangen wanneer ze geen maatregelen nemen, kan de zegsvrouw geen uitspraken doen.
De in Nederland grote pakketbezorgers PostNL, DHL en DPD zeggen zelf maatregelen te hebben genomen om het werk in sorteercentra minder zwaar te maken. DHL wijst bijvoorbeeld op "taakroulatie, robotisering, de ontwikkeling van tilhulpmiddelen en afspraken met klanten over verpakking en gewicht". PostNL zegt ook de komende tijd het fysieke werk verder te willen verlichten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
9 uur geleden