Inspectie eist betere werkomstandigheden bij pakketdiensten
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie eist dat pakketdiensten maatregelen nemen om de fysieke belasting van hun werknemers te verlagen. Mensen in de depots van pakketdiensten werken onder te zware fysieke omstandigheden. Ze moeten soms veel te zwaar tillen, veel bukken en het werktempo ligt hoog, waarschuwt de toezichthouder na inspecties bij 35 depots van de zes grootste pakketdiensten in Nederland.
Samen bestrijken de betreffende bedrijven vrijwel de gehele markt. De laatste jaren is de pakketsector enorm gegroeid. Consumenten krijgen bestellingen steeds sneller en vaak gratis geleverd, en mogen ze meestal ook nog gratis terugsturen. De pakketdiensten zetten veelal uitzendkrachten en vaak arbeidsmigranten in om alle pakketten onder hoge tijdsdruk en in veel gevallen met de hand te verwerken.
Volgens de inspectie is het dringend nodig dat de werkomstandigheden worden verbeterd. Door verkeerde werkhoudingen kan lichamelijke overbelasting en gezondheidsschade ontstaan. Op korte termijn moeten de pakketdiensten al tijdelijke maatregelen treffen. Dan gaat het bijvoorbeeld om het inzetten van extra personeel. Maar op de langere termijn zullen de bedrijven hun werkproces moeten veranderen. Ze zullen bijvoorbeeld ook maximale gewichten voor pakketten moeten invoeren.
Straffen
"Het gaat ons erom dat er echt wat gebeurt", zegt een woordvoerster. "We kunnen wel elk jaar controleren en boetes uitdelen, maar dan verandert er nog niks." Over de straffen die de bedrijven boven het hoofd hangen wanneer ze geen maatregelen nemen, kan de zegsvrouw geen uitspraken doen.
De in Nederland grote pakketbezorgers PostNL, DHL en DPD zeggen zelf maatregelen te hebben genomen om het werk in sorteercentra minder zwaar te maken. DHL wijst bijvoorbeeld op "taakroulatie, robotisering, de ontwikkeling van tilhulpmiddelen en afspraken met klanten over verpakking en gewicht". PostNL zegt ook de komende tijd het fysieke werk verder te willen verlichten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
5 uur geleden