Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie: communicatie met slachtoffers stalking schiet tekort

Inspectie: communicatie met slachtoffers stalking schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van stalking krijgen niet genoeg informatie over hun zaak. Dat schrijft de Inspectie Justitie en Veiligheid in een donderdag gepubliceerd rapport. De aanpak van stalking is in de jaren sinds de veelbesproken zaak-Hümeyra weliswaar verbeterd, maar de communicatie tussen slachtoffers en autoriteiten is nog niet op orde.

De dood van het 16-jarige meisje Hümeyra, die bij haar school in Rotterdam werd doodgeschoten, maakte ruim vijf jaar geleden duidelijk dat de aanpak van stalking ernstig tekortschoot. Autoriteiten hadden "onvoldoende aandacht" voor Hümeyra's bescherming en werkten niet goed samen, schreef de inspectie destijds. Burgemeester Ahmed Aboutaleb bood de nabestaanden excuses aan.

"De politie, het OM, Veilig Thuis en de reclassering zijn sinds 2019 alerter geworden op stalking", ziet de inspectie nu. Maar met name bij de politie zijn er nog "knelpunten". Na de dood van Hümeyra kreeg de politie de instructie om bij stalkingszaken één vast aanspreekpunt aan te stellen, maar dat blijkt "nog lang niet altijd" het geval.

Niet geïnformeerd

In het rapport komen slachtoffers van stalking aan het woord die niet tevreden zijn over de manier waarop hun zaak is opgepakt. "Ik word vanuit de politie niet geïnformeerd over wat er met mijn aangiftes wordt gedaan", zegt een van hen. "Daardoor vraag ik mij soms af: waarom doe ik dit allemaal?" Een ander kreeg te horen dat er met een aangifte niets zou worden gedaan. "Ik ben murw geworden".

De politie zegt de zorgen van de inspectie te delen. "We begrijpen de wenselijkheid voor een vast aanspreekpunt voor slachtoffers, maar het valt binnen de huidige capaciteit van de politie niet te realiseren. Op de manier waarop de politie nu is georganiseerd, kunnen we het niet waarmaken", reageert een woordvoerder van de korpsleiding.

Mogelijk kunnen ook hulpverleningsinstanties de regierol op zich nemen, oppert de politie. "Als de politiek zegt dat de regierol bij de politie ligt, dat het een taak is van de politie en georganiseerd moet worden, dan kunnen we dat niet doen binnen de huidige inrichting en met de huidige bemensing. De politiemedewerkers in de basisteams hebben nog heel veel andere taken en dit komt erbij", zegt de politiewoordvoerder. "Daarover zijn we in gesprek met de minister."

Meer uit Binnenland

Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

1 minuut geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

6 minuten geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

1 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

1 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

1 uur geleden
OM in hoger beroep in zaak mishandeling Vlaardingse pleegmeisje

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.

2 uur geleden
Schoof overlegt met Zelensky over vredesplan

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft donderdag telefonisch overlegd met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne over het vredesplan dat op tafel ligt. "De gesprekken rondom het vredesplan voor Oekraïne volgen elkaar snel op. Er zijn positieve stappen gezet", liet Schoof na afloop op X weten.

3 uur geleden