Inspectie: communicatie met slachtoffers stalking schiet tekort
DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers van stalking krijgen niet genoeg informatie over hun zaak. Dat schrijft de Inspectie Justitie en Veiligheid in een donderdag gepubliceerd rapport. De aanpak van stalking is in de jaren sinds de veelbesproken zaak-Hümeyra weliswaar verbeterd, maar de communicatie tussen slachtoffers en autoriteiten is nog niet op orde.
De dood van het 16-jarige meisje Hümeyra, die bij haar school in Rotterdam werd doodgeschoten, maakte ruim vijf jaar geleden duidelijk dat de aanpak van stalking ernstig tekortschoot. Autoriteiten hadden "onvoldoende aandacht" voor Hümeyra's bescherming en werkten niet goed samen, schreef de inspectie destijds. Burgemeester Ahmed Aboutaleb bood de nabestaanden excuses aan.
"De politie, het OM, Veilig Thuis en de reclassering zijn sinds 2019 alerter geworden op stalking", ziet de inspectie nu. Maar met name bij de politie zijn er nog "knelpunten". Na de dood van Hümeyra kreeg de politie de instructie om bij stalkingszaken één vast aanspreekpunt aan te stellen, maar dat blijkt "nog lang niet altijd" het geval.
Niet geïnformeerd
In het rapport komen slachtoffers van stalking aan het woord die niet tevreden zijn over de manier waarop hun zaak is opgepakt. "Ik word vanuit de politie niet geïnformeerd over wat er met mijn aangiftes wordt gedaan", zegt een van hen. "Daardoor vraag ik mij soms af: waarom doe ik dit allemaal?" Een ander kreeg te horen dat er met een aangifte niets zou worden gedaan. "Ik ben murw geworden".
De politie zegt de zorgen van de inspectie te delen. "We begrijpen de wenselijkheid voor een vast aanspreekpunt voor slachtoffers, maar het valt binnen de huidige capaciteit van de politie niet te realiseren. Op de manier waarop de politie nu is georganiseerd, kunnen we het niet waarmaken", reageert een woordvoerder van de korpsleiding.
Mogelijk kunnen ook hulpverleningsinstanties de regierol op zich nemen, oppert de politie. "Als de politiek zegt dat de regierol bij de politie ligt, dat het een taak is van de politie en georganiseerd moet worden, dan kunnen we dat niet doen binnen de huidige inrichting en met de huidige bemensing. De politiemedewerkers in de basisteams hebben nog heel veel andere taken en dit komt erbij", zegt de politiewoordvoerder. "Daarover zijn we in gesprek met de minister."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De drinkwaterbedrijven en branchevereniging Vewin waarschuwen jongeren online voor desinformatie over de veiligheid van drinkwater. Uit onderzoek van bureau Motivaction, waaraan bijna 3500 mensen meededen, is naar voren gekomen dat het vertrouwen in de kwaliteit van kraanwater onder jongeren lager is dan onder andere inwoners van Nederland.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de zogenoemde entrada in de buurt van station Bijlmer ArenA voor aanvang van de wedstrijd tussen Ajax en Olympiakos in de Champions League werden veel rode fakkels en vuurwerk afgestoken. Een verslaggever zag dat veel fans toekeken bij de sfeeractie van de harde supporterskern, die rond 18.00 uur begon. Rond de Johan Cruijff ArenA geldt een veiligheidsrisicogebied, wat onder meer inhoudt dat bezit en afsteken van vuurwerk niet zijn toegestaan.
2 uur geledenALKMAAR (ANP) - De politie heeft op woensdagmorgen een 17-jarige jongen uit Alkmaar aangehouden. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij een explosie en beschieting van een woning aan de Bannewaard in zijn thuisstad. Dat heeft de politie bekendgemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van Bonaire die betrokken waren bij de klimaatzaak tegen de Nederlandse overheid, zijn verheugd over de erkenning die zij van de rechtbank in Den Haag hebben gekregen. "Wij voelen ons tweederangsburgers en moeten altijd vechten om dingen voor elkaar te krijgen. Dat de rechter zei dat wij worden gediscrimineerd, dat vond ik te gek. Dat dwingt respect af", reageert kunstenares Jackie Bernabela, die in traditionele klederdracht het vonnis heeft bijgewoond.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Naast het noorden moeten donderdag ook de provincies Flevoland, Gelderland en Overijssel rekening houden met gladheid door sneeuwval. Daar geldt vanaf de nacht tot begin van de middag code geel. Het KNMI verwacht op veel plaatsen 1 tot 2 centimeter sneeuw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de rechter vandaag heeft geoordeeld dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen de bewoners van Bonaire, is een "stevige uitspraak", vindt het kabinet. "De Staat neemt deze zeer serieus", laat een woordvoerder van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat weten. De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van het Caribische eiland te beschermen tegen klimaatverandering, oordeelde de rechter.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is te afhankelijk van een paar grote buitenlandse ICT-leveranciers. Dit geldt niet alleen voor de overheid, maar bijvoorbeeld ook voor de zorg en het betalingsverkeer. Als een ander land die afhankelijkheid ooit gebruikt om Nederland onder druk te zetten, "kan Nederland volledig tot stilstand komen", waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
4 uur geleden