Inlichtingendiensten VS: ook Iran loofde premies uit aan Taliban
ATLANTA (ANP) - Iran heeft beloningen uitgeloofd aan de fundamentalistische Taliban om Amerikaanse troepen in Afghanistan aan te vallen, stellen Amerikaanse inlichtingendiensten volgens nieuwszender CNN. Eerder meldde de Washington Post dat ook Rusland de Taliban zou hebben betaald voor het doden van Amerikaanse militairen in Afghanistan.
De Amerikaanse inlichtingendiensten menen dat zij transacties hebben gelinkt aan minstens zes aanvallen die vorig jaar plaatsvonden, waaronder een zelfmoordaanslag op de Amerikaanse luchtmachtbasis in Bagram in december. CNN verwijst naar documenten van het ministerie van Defensie die het heeft ingezien. Hoewel Iran daarbij niet met naam en toenaam wordt genoemd, hebben twee ingewijde bronnen bevestigd dat het om Iran gaat.
Minder dan een maand na de aanslag in Bagram, doodden de Amerikanen de hoge Iraanse generaal Qassem Soleimani met de bedoeling om door Iran gesteunde gewapende groepen in het Midden-Oosten te verzwakken. Meerdere bronnen zeggen tegen CNN dat een openlijke Amerikaanse veroordeling en vergelding richting Iran en de Taliban uitbleef omdat de VS gebrand waren op succesvolle vredesonderhandelingen met de Taliban, die in februari een overeenkomst met de VS tekenden. President Donald Trump kon zo zijn belofte nakomen om troepen uit Afghanistan terug te trekken.
De openbaring van de Iraanse premies komt nadat Amerikaanse kranten schreven dat Rusland de Taliban geld betaalde voor het doden van Amerikaanse militairen in Afghanistan. Dat werd destijds door Trump afgedaan als "nepnieuws". Trump stelde op Twitter dat de berichten slechts bedoeld waren om hem en de Republikeinse partij te beschadigen. Rusland ontkent dat het beloningen heeft uitgeloofd aan de Taliban.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky heeft opdracht gegeven om vooruitgeschoven soldaten aan het front nog hooguit twee maanden achter elkaar op hun post te laten. Hij probeert daarmee een antwoord te bieden op zorgen over het welzijn van de militairen, die soms maandenlang onafgebroken onder vuur liggen in de oorlog met Rusland.
14 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Een vrouw heeft in Thailand geprobeerd met dertig schildpadden onder haar kleding een vlucht naar Taiwan te pakken. Ze werd op een luchthaven opgepakt, nadat de autoriteiten hadden geconstateerd dat de 19-jarige Taiwanese vreemd bewoog. Ze bleek de dieren in stoffen zakken met tape aan haar lichaam te hebben geplakt.
21 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil graag meer weten over het Russische voorstel om een tijdelijke wapenstilstand af te kondigen. Het Kremlin zei zo'n bestand te overwegen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft daar naar eigen zeggen ook over gebeld met Vladimir Poetin.
38 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering gaat 25 miljoen pond (bijna 28,9 miljoen euro) extra uitgeven aan de veiligheid van de Joodse gemeenschap. De aankondiging volgt een dag na een steekpartij in Londen met twee Joodse slachtoffers, die beiden met steekwonden naar het ziekenhuis moesten.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering wil zeven kernreactoren overnemen van energiebedrijf Engie. Er wordt momenteel onderhandeld met het Franse bedrijf over een volledige overname van de kernreactoren in Doel (Oost-Vlaanderen) en Tihange (Luik), schrijft premier Bart De Wever op X.
54 minuten geledenSAN DIEGO (ANP) - De beroemde DNA-onderzoeker J. Craig Venter is op 79-jarige leeftijd overleden, heeft het J. Craig Venter Institute (JCVI) bekendgemaakt. Hij leed aan kanker en was onlangs opgenomen in het ziekenhuis vanwege bijwerkingen van zijn behandeling. Hij is vooral bekend omdat hij een van de eersten was die het menselijke DNA in kaart heeft gebracht.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft meer dan twintig schepen van de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, onderschept en brengt de ongeveer 175 opvarenden naar Israël. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land op X.
2 uur geleden