Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inlichtingendienst: terreurdreiging in Duitsland door strijd Gaza

Inlichtingendienst: terreurdreiging in Duitsland door strijd Gaza

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse binnenlandse inlichtingendienst zegt dat de kans op een terreuraanval aanzienlijk is toegenomen door de oorlog tussen Israël en Hamas in Gaza. Jihadisten hebben oproepen tot aanvallen gedaan, zegt de BfV, en er zou bovendien een reëel gevaar bestaan dat terreurorganisaties als Al Qaida of Islamitische Staat zich zullen roeren.

In Duitsland is het risico "op mogelijke terreuraanvallen tegen Joodse en Israëlische individuen en instellingen, evenals aanvallen op 'het Westen' in het algemeen aanzienlijk toegenomen" door het conflict in Gaza, staat in een dreigingsanalyse van de BfV. "Het risico is reëel en groter dan het in lange tijd geweest is", zegt BfV-voorzitter Thomas Haldenwang. Ook de kans op aanslagen door eenlingen is volgens hem toegenomen.

Volgens de BfV valt op dat Palestijnen en moslims in het algemeen vaker worden afgeschilderd als slachtoffers van het Westen. Bovendien zouden vaker duidelijk antisemitische clichés verspreid worden. Tegelijk hebben aanhangers van Hamas en Hezbollah nog nauwelijks van zich laten horen in Duitsland, merkt de dienst op. Dat zou mede te danken zijn aan overheidsverboden van beide groeperingen.

Voorstelbaar

In Nederland is de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) nog altijd "extra alert", maar wordt het dreigingsniveau op dit moment niet verhoogd. "We zien wel dingen gebeuren in de samenleving", zegt een woordvoerster, die daar verder niet op in kan gaan. "We krijgen allerlei informatie binnen en maken op basis daarvan analyses. Als er aanleiding toe is en het dreigingsniveau moet omhoog, dan zullen we dat zeker doen." De woordvoerster herhaalde de woorden die de NCTV eerder sprak dat waar nodig extra veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Wat die precies inhouden, kan ze niet zeggen.

Het huidige dreigingsniveau in ons land staat op aanzienlijk, wat betekent dat een terroristische aanslag in Nederland voorstelbaar is. Er zijn nog twee andere niveaus die volgen op 'aanzienlijk': 'substantieel' dan is de kans op een terroristische aanslag in Nederland reëel, en 'kritiek' waarbij een terroristische aanslag in Nederland ophanden is, staat op de NCTV-website.

Meer uit Buitenland

NASA verandert programma om op maan te komen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.

49 minuten geleden
Israëlisch hof pauzeert verbod op 37 hulporganisaties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.

51 minuten geleden
VK trekt diplomatieke staf tijdelijk terug uit Iran

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.

1 uur geleden
IAEA: Iran bewaarde sterk verrijkt uranium in Isfahan

WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.

1 uur geleden
Pakistan meldt 22 luchtaanvallen op Afghanistan met 274 doden

ISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.

3 uur geleden
België schaft anonieme spermadonatie af

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.

3 uur geleden
Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.

3 uur geleden