Inlichtingenbazen niet als getuigen in moordproces
AMSTERDAM (ANP) - De directeuren van de inlichtingendiensten AIVD en MIVD worden niet als getuige opgeroepen in het hoger beroep van de strafzaak tegen Naoufal F. Het gerechtshof in Amsterdam wees het verzoek daartoe van de advocaten van F. donderdag van de hand.
F. kreeg in 2019 een levenslange gevangenisstraf voor het aansturen van de moord op een Iraanse man in Almere in december 2015. In 2018 bleek dat het slachtoffer niet de onopvallende elektromonteur Ali Motamed was, maar Mohammad Reza Kolahi Samadi. Die was voor het plegen van een bloedige bomaanslag op het hoofdkantoor van de Republikeinse Partij begin jaren tachtig in eigen land ter dood veroordeeld. Door de aanslag vielen tientallen doden, onder wie kopstukken van het Iraanse regime.
Sindsdien bleef zich in de strafzaak tegen F. de vraag opdringen of het moordcomplot niet anders in elkaar stak dan tot dusver is aangenomen: F. als moordmakelaar, die de uitvoerders op pad stuurde. Dat kwam mede doordat toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok de Tweede Kamer niet lang voor de aanvang van de strafzaak tegen F. liet weten sterke aanwijzingen te hebben dat de opdracht voor de moord van Iran afkomstig was. Hij baseerde zich daarbij op inlichtingeninformatie.
Verregaande bevoegdheid
De verdediging van F. wil de directeuren van de beide inlichtingendiensten om die reden al lange tijd als getuigen horen. Dat de diensten via het OM meerdere malen lieten weten geen informatie te kunnen delen, vonden zij onacceptabel.
Maar volgens het hof hebben beide inlichtingendiensten op dit punt verregaande bevoegdheid. Als zij nu al stellen geen voor de strafzaak relevante informatie te kunnen inbrengen, dan is het volgens het hof uiterst onwaarschijnlijk dat dit anders is als de beide directeuren als getuigen worden opgeroepen. "Hen horen heeft dan geen enkele zin", aldus het hof.
Niet benadeeld
Dat besloot ook dat de moordzaak niet opnieuw hoeft te worden behandeld door de rechtbank, zoals de verdediging van F. had betoogd. De zaak tegen de twee uitvoerders van de moord is destijds aangebracht bij de rechtbank Midden-Nederland. Dat had het OM volgens hen ook moeten doen met de zaak tegen de in Amsterdam berechte F. Hoewel het hof de raadslieden op dit punt niet tegenspreekt, zou een nieuwe behandeling leiden tot "onaanvaardbare vertraging" in de zaak. Daarnaast vindt het hof dat F. door de gang van zaken niet is benadeeld.
De inhoudelijke behandeling van de beroepszaak van F. is voorzien in het najaar.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
4 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
6 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
6 uur geleden