Inkomens landbouw lager, melkveehouders profiteren van prijs
WAGENINGEN (ANP) - Boeren en akkerbouwers zijn er vorig jaar in doorsnee op achteruitgegaan. Gemiddeld daalde het jaarinkomen van land- en tuinbouwers met 10.000 euro tot een bedrag van in doorsnee 109.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) op basis van een eerste raming. Maar de verschillen tussen boerenbedrijfstakken zijn groot. Zo zagen varkenshouders hun inkomen hard dalen na een uitzonderlijk goed 2023, terwijl er bij melkveehouders meer geld binnenkwam.
Varkenshouders hadden niet alleen te maken met lagere prijzen voor varkensvlees en biggen, maar ook met hogere kosten om hun mest kwijt te kunnen. Lagere prijzen voor varkensvoer konden niet voorkomen dat ze minder overhielden. Het jaarinkomen kwam uit op gemiddeld 210.000 euro, bijna de helft minder dan een jaar eerder.
De verkoop van eieren leverde pluimveehouders ook minder op dan een jaar eerder, doordat de prijs voor eieren gemiddeld genomen lager uitviel dan een jaar eerder. In vergelijking met 2023 daalde het inkomen voor leghennenhouders daarom dit jaar. Maar in vergelijking met de gemiddelde prijzen over de voorgaande vijf jaar krijgen ze nog altijd een hogere prijs voor eieren. Dat komt doordat het aanbod van eieren nog altijd krap is door de vogelgriep.
Zuivel
Melkveehouders gingen er juist iets op vooruit. Het aanbod aan zuivel wordt in Nederland kleiner nu de veestapel krimpt. De vraag groeide het afgelopen jaar juist, waardoor de prijs voor melk steeg. Melkveehouders hadden dit jaar daardoor gemiddeld een inkomen van 74.000 euro, wat 9000 euro meer is dan in 2023. Biologische melkveehouders deelden niet mee in dat voordeel. Zij zagen hun inkomen juist met 16.000 euro dalen tot gemiddeld 33.000 euro omdat bio-melkprijzen niet zo hard stegen als de kosten.
Akkerbouwers, die bijvoorbeeld aardappelen of uien verbouwen, hadden betere oogsten, maar de prijzen waren lager. Hun jaarinkomen daalde in vergelijking met 2023, maar lag nog wel iets hoger dan het gemiddelde van de afgelopen jaren.
Bloemen
Bloemen sprongen er dit jaar tussenuit qua stijgende prijzen doordat het aanbod was gekrompen. In combinatie met dalende energieprijzen zorgde dat ervoor dat telers van snijbloemen hun inkomens met 140.000 euro zagen stijgen tot 370.000 euro.
De WUR berekent de inkomens per jaar dat een boerenondernemer en bijvoorbeeld diens echtgenoot werkt zonder loon. Onderzoekers gaan daarbij uit van een oogstjaar, dus doen ook aannames over prijzen in de komende maanden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
8 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
10 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.
10 uur geleden