
Inkomens landbouw lager, melkveehouders profiteren van prijs
WAGENINGEN (ANP) - Boeren en akkerbouwers zijn er vorig jaar in doorsnee op achteruitgegaan. Gemiddeld daalde het jaarinkomen van land- en tuinbouwers met 10.000 euro tot een bedrag van in doorsnee 109.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) op basis van een eerste raming. Maar de verschillen tussen boerenbedrijfstakken zijn groot. Zo zagen varkenshouders hun inkomen hard dalen na een uitzonderlijk goed 2023, terwijl er bij melkveehouders meer geld binnenkwam.
Varkenshouders hadden niet alleen te maken met lagere prijzen voor varkensvlees en biggen, maar ook met hogere kosten om hun mest kwijt te kunnen. Lagere prijzen voor varkensvoer konden niet voorkomen dat ze minder overhielden. Het jaarinkomen kwam uit op gemiddeld 210.000 euro, bijna de helft minder dan een jaar eerder.
De verkoop van eieren leverde pluimveehouders ook minder op dan een jaar eerder, doordat de prijs voor eieren gemiddeld genomen lager uitviel dan een jaar eerder. In vergelijking met 2023 daalde het inkomen voor leghennenhouders daarom dit jaar. Maar in vergelijking met de gemiddelde prijzen over de voorgaande vijf jaar krijgen ze nog altijd een hogere prijs voor eieren. Dat komt doordat het aanbod van eieren nog altijd krap is door de vogelgriep.
Zuivel
Melkveehouders gingen er juist iets op vooruit. Het aanbod aan zuivel wordt in Nederland kleiner nu de veestapel krimpt. De vraag groeide het afgelopen jaar juist, waardoor de prijs voor melk steeg. Melkveehouders hadden dit jaar daardoor gemiddeld een inkomen van 74.000 euro, wat 9000 euro meer is dan in 2023. Biologische melkveehouders deelden niet mee in dat voordeel. Zij zagen hun inkomen juist met 16.000 euro dalen tot gemiddeld 33.000 euro omdat bio-melkprijzen niet zo hard stegen als de kosten.
Akkerbouwers, die bijvoorbeeld aardappelen of uien verbouwen, hadden betere oogsten, maar de prijzen waren lager. Hun jaarinkomen daalde in vergelijking met 2023, maar lag nog wel iets hoger dan het gemiddelde van de afgelopen jaren.
Bloemen
Bloemen sprongen er dit jaar tussenuit qua stijgende prijzen doordat het aanbod was gekrompen. In combinatie met dalende energieprijzen zorgde dat ervoor dat telers van snijbloemen hun inkomens met 140.000 euro zagen stijgen tot 370.000 euro.
De WUR berekent de inkomens per jaar dat een boerenondernemer en bijvoorbeeld diens echtgenoot werkt zonder loon. Onderzoekers gaan daarbij uit van een oogstjaar, dus doen ook aannames over prijzen in de komende maanden.
Meer uit Financieel
TILBURG (ANP) - Huurders en vooral particuliere verhuurders hebben sinds begin vorig jaar steeds meer juridische conflicten over het beëindigen van de huurovereenkomst, stelt Stichting Achmea Rechtsbijstand (SAR) vast. Volgens de grote rechtshulpverlener kwamen er in de eerste helft van vorig jaar en van dit jaar ongeveer 2700 meldingen binnen over geschillen, een toename van bijna 30 procent ten opzichte van eerdere jaren.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - Huurders en vooral particuliere verhuurders hebben sinds begin vorig jaar steeds meer juridische conflicten over het beëindigen van de huurovereenkomst, stelt Stichting Achmea Rechtsbijstand (SAR) vast. Volgens de grote rechtshulpverlener kwamen er in de eerste helft van vorig jaar en van dit jaar ongeveer 2700 meldingen binnen over geschillen, een toename van bijna 30 procent ten opzichte van eerdere jaren.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoers van de grote Amerikaanse bank Citigroup is dinsdag gestegen naar het hoogste niveau sinds de financiële crisis van 2008. Beleggers op Wall Street reageerden enthousiast op de aankondiging dat de bank komende maanden voor minstens 4 miljard dollar aan aandelen gaat inkopen. Het aandeel won bijna 4 procent en was voor het eerst in jaren weer meer dan 90 dollar waard.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Renault heeft zijn winstverwachting voor dit jaar naar beneden bijgesteld en financieel directeur Duncan Minto benoemd tot interim-topman. Het Franse autoconcern kampt met een matige vraag in Europa, toenemende handelsspanningen en stevige concurrentie van Chinese fabrikanten als BYD. Onlangs vertrok ook nog onverwacht de topman.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Negen maatschappelijke organisaties hebben klachten ingediend bij Europese en Franse toezichthouders over het socialemediaplatform X van Elon Musk. Ze stellen dat X gebruikersgegevens inzet voor gerichte advertenties, wat mogelijk in strijd is met de Europese technologieregels.
6 uur geledenVEGHEL (ANP) - De staking van uitzendkrachten bij distributiecentra breidt zich uit. Inmiddels wordt er niet meer alleen gestaakt bij distributiecentra van Albert Heijn, maar ook bij locaties van Jumbo. Die laatste keten zegt dat de bevoorradingen van winkels en voor onlinebestellingen wel gewoon doorgaan.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten gaan een importtarief van 19 procent heffen op goederen uit Indonesië, terwijl Amerikaanse export naar het Zuidoost-Aziatische land onbelast blijft. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump staat dat in een nieuwe handelsdeal met Indonesië.
8 uur geleden