Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inkomens landbouw lager, melkveehouders profiteren van prijs

Inkomens landbouw lager, melkveehouders profiteren van prijs

WAGENINGEN (ANP) - Boeren en akkerbouwers zijn er vorig jaar in doorsnee op achteruitgegaan. Gemiddeld daalde het jaarinkomen van land- en tuinbouwers met 10.000 euro tot een bedrag van in doorsnee 109.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) op basis van een eerste raming. Maar de verschillen tussen boerenbedrijfstakken zijn groot. Zo zagen varkenshouders hun inkomen hard dalen na een uitzonderlijk goed 2023, terwijl er bij melkveehouders meer geld binnenkwam.

Varkenshouders hadden niet alleen te maken met lagere prijzen voor varkensvlees en biggen, maar ook met hogere kosten om hun mest kwijt te kunnen. Lagere prijzen voor varkensvoer konden niet voorkomen dat ze minder overhielden. Het jaarinkomen kwam uit op gemiddeld 210.000 euro, bijna de helft minder dan een jaar eerder.

De verkoop van eieren leverde pluimveehouders ook minder op dan een jaar eerder, doordat de prijs voor eieren gemiddeld genomen lager uitviel dan een jaar eerder. In vergelijking met 2023 daalde het inkomen voor leghennenhouders daarom dit jaar. Maar in vergelijking met de gemiddelde prijzen over de voorgaande vijf jaar krijgen ze nog altijd een hogere prijs voor eieren. Dat komt doordat het aanbod van eieren nog altijd krap is door de vogelgriep.

Zuivel

Melkveehouders gingen er juist iets op vooruit. Het aanbod aan zuivel wordt in Nederland kleiner nu de veestapel krimpt. De vraag groeide het afgelopen jaar juist, waardoor de prijs voor melk steeg. Melkveehouders hadden dit jaar daardoor gemiddeld een inkomen van 74.000 euro, wat 9000 euro meer is dan in 2023. Biologische melkveehouders deelden niet mee in dat voordeel. Zij zagen hun inkomen juist met 16.000 euro dalen tot gemiddeld 33.000 euro omdat bio-melkprijzen niet zo hard stegen als de kosten.

Akkerbouwers, die bijvoorbeeld aardappelen of uien verbouwen, hadden betere oogsten, maar de prijzen waren lager. Hun jaarinkomen daalde in vergelijking met 2023, maar lag nog wel iets hoger dan het gemiddelde van de afgelopen jaren.

Bloemen

Bloemen sprongen er dit jaar tussenuit qua stijgende prijzen doordat het aanbod was gekrompen. In combinatie met dalende energieprijzen zorgde dat ervoor dat telers van snijbloemen hun inkomens met 140.000 euro zagen stijgen tot 370.000 euro.

De WUR berekent de inkomens per jaar dat een boerenondernemer en bijvoorbeeld diens echtgenoot werkt zonder loon. Onderzoekers gaan daarbij uit van een oogstjaar, dus doen ook aannames over prijzen in de komende maanden.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Hassett gezien als favoriet voor nieuwe Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - Adviseurs en bondgenoten van president Donald Trump zien Kevin Hassett als de favoriet om de volgende voorzitter van de Federal Reserve te worden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Amerikaanse centrale bank hebben die hij goed kent en vertrouwt, volgens de bronnen.

6 minuten geleden
Pantserhouwitsers krijgen beschermend net tegen drones

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.

36 minuten geleden
ABN AMRO stijgt fors in AEX na banenreductie

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.

2 uur geleden
Zeeuwse havens geraakt door stakingen in België

GENT (ANP) - Ook havens in Zeeland hebben last van de nationale stakingsdag in België. Een deel van de schepen die de havens bij Terneuzen en Vlissingen willen aandoen, kan die plaatsen niet bereiken. Dat meldt een woordvoerder van North Sea Port, het bedrijf achter de Zeeuwse havens en die van Gent.

2 uur geleden
Vivera dreigt boete te krijgen om gebruik woord 'gehakt'

AMSTERDAM (ANP) - Vivera dreigt een boete te krijgen van ruim 1000 euro omdat de producent van vleesvervangers het woord 'gehakt' gebruikt op de verpakkingen van zijn plantaardige producten. Het bedrijf heeft hierover een brief ontvangen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), die is ingezien door het ANP.

2 uur geleden
Google-eigenaar Alphabet stijgt op Wall Street, Nvidia bij dalers

NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde dinsdag opnieuw tot de winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google profiteerde van een bericht dat Facebook-eigenaar Meta Platforms AI-chips van Google wil gebruiken. Volgens de technologienieuwssite The Information overweegt Meta om in 2027 door Google ontworpen chips in zijn datacenters te gebruiken. Bedrijven zoals Meta die AI-infrastructuur bouwen, zijn op zoek naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.

4 uur geleden
Brussel maant Nederland opnieuw minder uit te geven

STRAATSBURG (ANP) - Nederland geeft nog steeds te veel uit, oordeelt de Europese Commissie. Het kabinet moet in zijn begroting maatregelen nemen om te voldoen aan de afspraken van het Europese Groei- en Stabiliteitspact, stelt de Commissie in zijn dinsdag gepresenteerde najaarsprognose 2025.

4 uur geleden