Initiatieven voor hulp aan Marokko komen op gang
DEN HAAG (ANP) - Een kleine twee dagen na de verwoestende aardbeving in Marokko komen al veel initiatieven voor hulp op gang. Verschillende organisaties in Nederland zijn inzamelingsacties gestart of beraden zich over de beste manier om hulp te bieden aan het aardbevingsgebied. Het dodental is volgens het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken inmiddels opgelopen tot zeker 2122.
Zo hebben de Islamitische Stichting Nederland (ISN), Islamic Relief Nederland, Maroc Relief en de Internationale Humanitaire Hulporganisatie Nederland (IHHN) allemaal een doneerknop toegevoegd aan hun website. ISN roept de moslimgemeenschap op de campagne te steunen "om de wonden van dit verdriet te helpen helen". IHHN zegt dat zo snel mogelijk een team van de organisatie naar het aardbevingsgebied zal afreizen om noodhulp te bieden op locatie.
Het Samenwerkingsverband Marokkaanse Nederlanders (SMN) hield zondag een bijeenkomst over de hulpacties. SMN-voorzitter Bouchaib Saadane zegt dat het een "zeer opbouwend" overleg was. Hij vertelt dat een team is gevormd dat acties en inzamelingen in kaart gaat brengen. Ook gaat het SMN inventariseren waar precies behoefte aan is en wat de Marokkaanse autoriteiten aan hulp toelaten.
Inventariseren
Het Samenwerkingsverband Islamitische Organisaties Regio Haaglanden (SIORH) laat weten in te zetten op hulp bij de wederopbouw. "Het is moeilijk om in acute noodsituaties te bepalen wat er nodig is. Wij willen ons met name focussen op wat er daarna moet gebeuren. Hulp op de langere termijn is erg belangrijk", stelt voorzitter Abdelsadek Maas. SIORH wil hierbij werken met organisaties die al actief zijn in de regio. "We willen dat onze hulp daadwerkelijk bij de mensen terechtkomt voor wie ze bestemd is."
Hulporganisaties doen hier wel hun best voor, zegt voorzitter van MKB-Amsterdam Achmed Baâdoud. Hij en andere Marokkaanse Nederlanders werden de afgelopen dagen vaak benaderd door hulporganisaties op zoek naar contacten, vertelt hij. "Ik ben trots dat ik vanuit mijn moederland Nederland hulp kan bieden aan mijn vaderland Marokko", aldus Baâdoud. In Amsterdam hebben maatschappelijke en religieuze organisaties en ondernemers de handen ineen geslagen. "Je merkt dat mensen staan te popelen om te helpen, ook Nederlanders."
Artsen zonder Grenzen heeft sinds zaterdag diverse noodhulpteams ter plaatse. Zij waren zondag allereerst "aan het inventariseren waar de medische nood het hoogst is", legt een woordvoerster uit.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd zijn 15,4 miljoen mensen in Turkije en Syrië geholpen met het door Giro555 opgehaalde geld na de aardbevingen in februari 2023. Meer dan 50.000 mensen kwamen toen om het leven. In Nederland werd nadien ruim 128 miljoen euro opgehaald, wat inmiddels allemaal is uitgegeven, meldt Giro555.
3 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Sint-Maarten heeft Nederland formeel om financiële steun gevraagd om problemen bij de politiefaciliteiten op het eiland aan te pakken, zo is zondag bekendgemaakt. Volgens minister-president Luc Mercelina is daarvoor 6,5 miljoen dollar (ongeveer 5,6 miljoen euro) nodig.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag de warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline. Om 21.20 uur was het volgens het weerbureau in De Bilt 14,0 graden. "Het oude record was 13,8 graden en werd in 2007 gemeten. Mogelijk stijgt de temperatuur nog een paar tienden van een graad verder", aldus Weeronline.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Omwonenden van een geitenstal hebben vaker een longontsteking, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Dat zou blijken uit een onderzoek dat de Gezondheidsraad heeft uitgevoerd in opdracht van het kabinet en deze week wordt gepresenteerd. Wie binnen een straal van 500 meter van een geitenhouderij woont, heeft 73 procent meer kans op een longontsteking dan andere Nederlanders.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.
12 uur geledenVOLKEL (ANP) - Een drone is de reden dat de Koninklijke Luchtmacht zondagochtend twee gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel. De drone heeft het luchtruim weer verlaten en vormde geen directe dreiging, meldt het ministerie van Defensie. De F-35's zijn weer teruggekeerd naar de vliegbasis.
12 uur geleden