Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ingewijden verwachten deal garantstelling EU-landen voor Oekraïne

Ingewijden verwachten deal garantstelling EU-landen voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - EU-bronnen verwachten dat de ministers van Financiën vrijdag in Praag zullen instemmen met een financiële injectie voor Oekraïne ter waarde van 5 miljard euro aan leningen. Nederland en de andere 26 EU-landen zullen volgens ingewijden worden gevraagd garant te staan voor circa 70 procent van deze leningen waarvoor de Europese Commissie de markt op zal gaan. Dat moet, omdat er maar beperkte ruimte voor de zogeheten Macro-Financiële Bijstand (MFB) aan Oekraïne is op de EU-begroting.

De 5 miljard is een deel van de 9 miljard euro bijstand die de EU-leiders op een speciale Oekraïne-top eind mei overeenkwamen om het sinds de Russische invasie door oorlog geteisterde land te helpen lopende rekeningen te betalen. In het midden werd toen gelaten of dat giften of leningen zouden zijn. In juli werd na lang onderhandelen besloten 1 miljard vrij te maken als "hoogst voordelige langlopende lening". Dat geld is al overgemaakt naar Kiev.

De Europese Commissie komt naar verwachting vóór het ministeriële overleg vrijdag met een gedetailleerd voorstel over de beoogde 5 miljard bijstand en de garantstelling.

Minister Sigrid Kaag van Financiën heeft de Tweede Kamer vorige week geschreven dat de MFB "het gebruikelijke en meest gepaste instrument is voor financiële bijstand via de EU die past binnen de Nederlandse visie op Europese obligaties". Alle nationale parlementen moeten de bilaterale garanties goedkeuren.

De ministers zullen naar verwachting ook discussiëren over de resterende 3 miljard euro die voor dit jaar aan Oekraïne is toegezegd.

Meer uit Financieel

Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

5 uur geleden
Dieselprijs nadert de 2,70 euro per liter

EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.

6 uur geleden
Bloomberg: Iran begeleidde Indiase tanker door Straat van Hormuz

NEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.

8 uur geleden
Krant: Brussel wil geen haast bij aanvullen gasvoorraden

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.

9 uur geleden
Netflix rekent op miljoenen kijkers met livestream comeback BTS

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.

11 uur geleden
United Airlines schrapt vluchten om flink gestegen brandstofprijs

CHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.

11 uur geleden