
Ingewijden: Saudi-Arabië mag zich aansluiten bij BRICS
JOHANNESBURG (ANP/BLOOMBERG) - De zogenoemde BRICS-landen maken zich op om het olierijke Saudi-Arabië uit te nodigen om zich aan te sluiten bij hun samenwerkingsverband. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Ook meerdere andere landen krijgen naar verwachting de mogelijkheid om lid te worden.
Het zou de eerste keer sinds 2010 zijn dat wordt besloten tot een uitbreiding van BRICS, een afkorting die staat voor Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika (South-Africa). Die landen vertegenwoordigen samen zo'n 40 procent van de wereldbevolking. Ze vergaderen op een driedaagse top in Zuid-Afrika over verdere uitbreiding.
Bloomberg bericht dat er nog geen definitieve lijst ligt van landen die zich mogen aansluiten. Daar zou woensdagavond nog overleg over zijn gevoerd. Wel wordt naast Saudi-Arabië ook Egypte genoemd als mogelijk nieuw BRICS-lid. Die landen hebben niet publiekelijk laten weten of ze dat ambiëren, maar bekend is dat veel landen zich graag willen aansluiten bij het samenwerkingsverband.
Voorstanders van uitbreiding denken dat het BRICS in staat zou stellen om effectiever tegenwicht te bieden aan de G7, een groep welvarende en overwegend westerse democratieën. Vooral China zou aansturen op het toelaten van nieuwe leden. Het land krijgt daarbij naar verluidt steun van Rusland en Zuid-Afrika. India en Brazilië zouden terughoudender zijn.
Meer uit Buitenland
IERAPETRA (ANP/RTR) - Op het Griekse eiland Kreta woedt sinds woensdagmiddag een grote bosbrand. Zeker 155 brandweerlieden bestrijden de brand, meldt de Griekse brandweer. Bewoners en toeristen uit vier dorpjes zijn geëvacueerd; ongeveer 3.000 mensen zijn ondergebracht in tijdelijke opvang, aldus lokale autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Iraanse atoomprogramma heeft tot twee jaar vertraging opgelopen door de zware bombardementen vorige maand van de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft dat woensdag gezegd.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Volgens buitenlandminister Gideon Saar is Israël "dicht bij een akkoord" over een wapenstilstand in Gaza. "We zijn zeer van wil om een akkoord over de gijzelaars en een wapenstilstand te bereiken", aldus de minister op een persconferentie. "We zijn akkoord met alle Amerikaanse voorstellen."
13 uur geledenGAZA (ANP/RTR) - Hamas zegt het nieuwe voorstel voor een wapenstilstand in Gaza te bestuderen. Israël heeft nog geen reactie gegeven op de verklaring van de Amerikaanse president Donald Trump dat Israël "akkoord is met een staakt-het-vuren".
14 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Rapper Sean 'Diddy' Combs is deels schuldig bevonden in een omvangrijke zedenzaak tegen hem. De jury oordeelde dat de Amerikaanse artiest schuldig is aan twee gevallen van het vervoeren van personen met het oog op prostitutie. De jury achtte hem niet schuldig aan de overige drie aanklachten.
15 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Overstromingen in Pakistan hebben tot dusver 64 levens geëist. Er zijn 117 gewonden. Mogelijk lopen die aantallen verder op omdat de zware regens zeker tot zaterdag zullen aanhouden, met waarschijnlijk nieuwe overstromingen tot gevolg, waarschuwt het Pakistaanse weerinstituut.
17 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping reist komend weekend niet af naar Brazilië voor de top van BRICS-landen. Het is voor het eerst sinds hij in 2013 aan de macht kwam dat Xi een jaarlijkse BRICS-top overslaat.
17 uur geleden