Ingewijden: Qatar en Egypte proberen deal Israël-Hamas te redden
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Qatar en Egypte zijn volgens ingewijden in gesprek met Israël en Hamas om de opgeschorte gevangenenruil toch "zo snel mogelijk" te laten doorgaan. Hamas heeft de vrijlating van gijzelaars uitgesteld omdat Israël de gemaakte afspraken zou hebben geschonden.
Hamas zegt dat er meer vrachtwagens met humanitaire hulp moeten worden toegelaten tot het noorden van de Gazastrook, het gebied dat Israël ondanks de gevechtspauze nog als een oorlogszone beschouwt. Vrijdag kwamen daar 65 trucks aan, volgens Hamas minder dan de helft van wat er is beloofd.
Ook is Hamas ontevreden over welke Palestijnse gevangenen door Israël worden geselecteerd om vrij te laten. De militante beweging wijst daarnaast op een incident vrijdag toen Israëlische troepen het vuur openden op burgers die naar het noorden wilde reizen. Twee Palestijnen werden gedood.
Optimistisch
Vanuit Israëlische zijde blijft het vrijwel stil. Een woordvoerder van de Israëlische krijgsmacht heeft tegen de Franse zender BFMTV gezegd dat Israël zich aan de overeenkomst houdt, maar de krant Haaretz schrijft dat officials wachten op instructies van de regering over wat de volgende stappen zijn. In Israëlische media wordt gesuggereerd dat Israël de gevechtspauze zal stoppen en verder gaat met de oorlog als de gijzelaars om middernacht nog steeds niet zijn vrijgelaten, maar dat is niet bevestigd.
Qatar en Egypte waren ook betrokken bij de totstandkoming van de overeenkomst en waren zaterdag zelfs nog optimistisch over een verlenging van de deal.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
38 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
6 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
6 uur geledenWISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.
7 uur geleden