Ingewijden: Qatar en Egypte proberen deal Israël-Hamas te redden
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Qatar en Egypte zijn volgens ingewijden in gesprek met Israël en Hamas om de opgeschorte gevangenenruil toch "zo snel mogelijk" te laten doorgaan. Hamas heeft de vrijlating van gijzelaars uitgesteld omdat Israël de gemaakte afspraken zou hebben geschonden.
Hamas zegt dat er meer vrachtwagens met humanitaire hulp moeten worden toegelaten tot het noorden van de Gazastrook, het gebied dat Israël ondanks de gevechtspauze nog als een oorlogszone beschouwt. Vrijdag kwamen daar 65 trucks aan, volgens Hamas minder dan de helft van wat er is beloofd.
Ook is Hamas ontevreden over welke Palestijnse gevangenen door Israël worden geselecteerd om vrij te laten. De militante beweging wijst daarnaast op een incident vrijdag toen Israëlische troepen het vuur openden op burgers die naar het noorden wilde reizen. Twee Palestijnen werden gedood.
Optimistisch
Vanuit Israëlische zijde blijft het vrijwel stil. Een woordvoerder van de Israëlische krijgsmacht heeft tegen de Franse zender BFMTV gezegd dat Israël zich aan de overeenkomst houdt, maar de krant Haaretz schrijft dat officials wachten op instructies van de regering over wat de volgende stappen zijn. In Israëlische media wordt gesuggereerd dat Israël de gevechtspauze zal stoppen en verder gaat met de oorlog als de gijzelaars om middernacht nog steeds niet zijn vrijgelaten, maar dat is niet bevestigd.
Qatar en Egypte waren ook betrokken bij de totstandkoming van de overeenkomst en waren zaterdag zelfs nog optimistisch over een verlenging van de deal.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
44 minuten geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
48 minuten geledenLONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.
3 uur geledenTRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
3 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
4 uur geleden