Ingewijden: grote reorganisatie op komst bij Tata Steel Nederland
VELSEN (ANP) - Tata Steel Nederland staat op het punt een grote reorganisatie aan te kondigen. Daarbij wil de staalfabrikant bijna een op de vijf banen schrappen om kosten te besparen, zeggen ingewijden. Dat zou neerkomen op de arbeidsplaatsen van ongeveer 1800 mensen.
Personeel van Tata Steel heeft te horen gekregen dat woensdag een belangrijke aankondiging wordt gedaan. Een woordvoerder van Tata Steel wilde niet inhoudelijk ingaan op vragen over de ingreep.
Tata Steel Nederland sloot het vorige boekjaar, dat liep tot eind maart 2024, af met een verlies van 556 miljoen euro. Het staalbedrijf kampte met hoge kosten voor energie en grondstoffen. Europese staalbedrijven hebben de afgelopen jaren bovendien last van goedkoop Chinees staal dat de markt overspoelt en de prijzen onder druk zet.
Importheffing
Dit jaar kwam er nog meer slecht nieuws voor Europese staalproducenten. De Verenigde Staten voerden onlangs een importheffing in van 25 procent op al het buitenlandse staal dat het land binnenkomt. Voor Tata Steel Nederland is de Amerikaanse markt goed voor 12 procent van de afzet.
Tata Steel Nederland is tegelijkertijd van plan zijn hoogovencomplex bij IJmuiden om te vormen tot een fabriek van 'groen staal', waarbij kolen als brandstof op termijn worden vervangen door schonere waterstof. Het bedrijf is met de overheid in gesprek over steun voor de benodigde investeringen.
Gedwongen ontslagen
In 2023 kondigde Tata Steel Nederland ook al een reorganisatie aan. Daarbij schrapte het bedrijf uiteindelijk 580 banen zonder gedwongen ontslagen. Maar betrokkenen noemen het vrijwel onmogelijk om gedwongen ontslagen te vermijden bij de nieuwe ingreep, waarbij 1600 voltijdsbanen verdwijnen. Doordat een deel van de medewerkers parttime werkt, is het verwachte aantal getroffen werknemers hoger.
Met gedwongen ontslagen zouden ook afspraken uit een eerder werkgelegenheidspact onder spanning komen te staan. Bonden en Tata Steel spraken daarin af dat werknemers tot oktober 2026 zo min mogelijk tegen hun zin moeten vertrekken bij het staalbedrijf. Maar het is niet realistisch om zo'n groot aantal mensen intern elders te plaatsen, zo klinkt het.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
10 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden