Ingestorte kade Amsterdam was verzwakt door aanvaringen
AMSTERDAM (ANP) - De kade aan de Grimburgwal in Amsterdam die vorig jaar op 1 september instortte, was inderdaad verzwakt door onder meer aanvaringen. Dat concluderen onderzoekers onder leiding van de TU Delft, die de instorting nader hebben onderzocht zodat de gemeente ook de toestand van andere historische kademuren beter kan beoordelen.
Volgens de onderzoekers was het metselwerk van de kade aan de Grimburgwal beschadigd door aanvaringen. Er zaten scheuren in de muur. Ook bleek een deel van de kade maar op een fundering van twee rijen houten palen te rusten in plaats van de gebruikelijke drie of meer. Deze houten palen bleken te zijn vervormd en vervolgens gebroken. Mogelijk komt dat doordat de bodem van de gracht daar was uitgediept door boten die precies op die plek een draai maken.
Het laatste duwtje, de 'trigger' voor de instorting, is waarschijnlijk het vernieuwen van het straatwerk geweest in mei en augustus. Dat zorgde volgens de onderzoekers voor een extra belasting op de kade.
Veel kwetsbare kades
De conclusies bevestigen wat in oktober ook al uit eerder onderzoek naar voren was gekomen.
Tientallen kilometers kademuur in Amsterdam verkeren in slechte staat door jarenlange verwaarlozing. Vooral in de historische binnenstad zijn er veel kwetsbare kades, die vaak meer dan honderd jaar oud zijn en nu veel zwaarder worden belast dan waar ze destijds voor ontworpen zijn. Afgelopen jaren stortten verschillende keren kademuren in of trad er verzakking op. De gemeente heeft miljoenen uitgetrokken voor het wegwerken van achterstallig onderhoud.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - De politie heeft een foto vrijgegeven van Daniel B. De Duits-Poolse man zit vast voor het doden van de 66-jarige Paul Vossen in het Limburgse Herkenbosch. Politie en justitie vermoeden dat hij ook betrokken is bij de vermissing van zijn moeder. Met het vrijgeven van zijn foto hopen ze dat mensen zich melden met meer informatie over wat er met haar is gebeurd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft een pauze ingevoerd in het maken van beslissingen over asielaanvragen van Iraniërs. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het stilleggen van besluiten betekent dat Iraanse vluchtelingen niet gedwongen worden teruggestuurd naar Iran.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Cyprus is geel geworden. Daarmee maakt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken duidelijk dat er risico's zijn voor mensen die naar het land afreizen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
9 uur geledenALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
12 uur geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
13 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
13 uur geleden