ING ziet vertrouwen in woningmarkt fors dalen
AMSTERDAM (ANP) - Huizenbezitters en mensen op jacht naar een woning hebben minder vertrouwen in de woningmarkt, maakt ING op uit een rondvraag. Dat komt onder andere doordat Nederlanders verwachten dat de hypotheekrentes verder stijgen, wat volgens de bank slecht is voor het vertrouwen in de woningmarkt. Ook zijn vergeleken met eerdere periodes minder mensen ervan overtuigd dat de huizenprijzen blijven stijgen.
Wim Flikweert, manager Hypotheken bij ING, noemt de ontwikkeling van de hypotheekrentes en woningmarktprijzen de belangrijkste oorzaken van het dalende vertrouwen. Huizen waren de afgelopen maanden nog steeds duurder dan een jaar eerder, maar de prijsstijgingen zijn wel minder fors. Bij haar eerstekwartaalcijfers meldde makelaarsvereniging NVM zelfs dat woningen in de eerste drie maanden van dit jaar iets goedkoper waren dan eind 2021.
Daarnaast leven bij ruim de helft (62 procent) van de meer dan 1200 ondervraagden zorgen over de mondiale economie door de oorlog in Oekraïne, snel stijgende prijzen en onzekerheid over de energietoevoer. Ruim acht op de tien ondervraagden geven aan dat in het dagelijks leven geraakt worden door de hoge inflatie.
Starters
De woonindex die ING opstelt op basis van eigen onderzoek is in het tweede kwartaal gedaald naar 98, van een eerdere stand van 107. Daarmee komt het cijfer voor het eerst in anderhalf jaar onder de 100, wat wijst op een overwegend negatief sentiment.
Toch is de afkoeling op de woningmarkt niet voor iedereen slecht nieuws, zegt Flikweert. Starters zijn er juist bij gebaat dat fors overbieden niet langer de standaardpraktijk zal zijn. "Mensen die op het vinkentouw zitten om te kopen, die zien een soort kentering. Zij hebben juist het beeld dat ze meer kansen krijgen. We krijgen ook wel signalen dat de echte gekte iets aan het afzwakken is."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
2 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelstraten in Nederland zijn in het afgelopen kwartaal opnieuw rustiger geworden, meldt onderzoeksbureau RMC. De organisatie wijt dit aan de recordhete zomer.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag gemengd geopend, na de winsten van vrijdag door een zwak cijfer over de banengroei in de Verenigde Staten. Door het tegenvallende banenrapport wordt de kans op een nieuwe renteverhoging door de Amerikaanse centrale bank later deze maand minder waarschijnlijk geacht.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde olievoorraden waarmee schokken in het aanbod opgevangen kunnen worden, zijn "angstaanjagend klein" geworden. Dat zegt de topman van het Saudische staatsoliebedrijf Saudi Aramco, Ami Nasser. Daardoor dreigen de markten verder onder druk te komen als de Straat van Hormuz niet opengaat.
5 uur geleden