ING: woonmaatregelen kabinet onvoldoende voor behalen doelen
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet moet meer doen om het woningtekort in Nederland substantieel terug te dringen. Dat stelt ING in een donderdag gepubliceerde analyse van het woonbeleid. Volgens onderzoekers van de bank moet bijvoorbeeld extra geld naar woningbouw: niet de 1,5 miljard euro die het kabinet nu jaarlijks beschikbaar wil stellen, maar eerder zo'n 3 tot 5 miljard euro per jaar.
Dat bedrag noemen de onderzoekers van ING Research op basis van verwachtingen van bouwbedrijven, wooncorporaties en gemeenten. De begroting van het kabinet om jaarlijks 100.000 nieuwe woningen te realiseren zou namelijk onvoldoende rekening houden met belemmeringen in de bouw, zoals personeelstekorten bij gemeenten en het overvolle stroomnet.
ING verwacht zelfs dat het woningtekort op korte termijn verder oploopt, al kan het kabinet dat niet volledig worden aangerekend. De bank beschouwt de korte termijn als een periode van twee jaar en daarin is nieuwbouw vrijwel niet met maatregelen te beïnvloeden. De meeste kabinetsplannen zullen pas op de middellange termijn, tussen de twee en vijf jaar, effect hebben. Maar de ING-onderzoekers achten de kans klein dat de doelen dan worden gehaald, realistischer is dat pas na vijf jaar.
Tijdelijk huurcontract
Volgens ING is het kansrijker om op kortere termijn maatregelen te nemen om de bestaande woningvoorraad beter te benutten, om zo het woningtekort terug te dringen. Dan kan worden gedacht aan het introduceren van een tijdelijk huurcontract voor hospitaverhuurders, mensen die een deel van hun woning verhuren. ING verwacht dat dit soort contracten de drempel voor het verhuren van een kamer verlagen.
Maar er zijn meer structurele hervormingen nodig, stelt de bank, zoals het verder beperken van de hypotheekrenteaftrek. Die heeft namelijk tot gevolg dat de huizenprijzen grilliger worden, waardoor nieuwbouw mogelijk vertraagt. Om de stijgende woningprijzen daarnaast af te remmen, zou het kabinet kunnen denken aan een belasting op de gerealiseerde overwaarde bij de verkoop. Daarmee wordt het minder aantrekkelijk voor mensen om almaar door te stromen op de woningmarkt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
10 uur geleden