ING: woonmaatregelen kabinet onvoldoende voor behalen doelen
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet moet meer doen om het woningtekort in Nederland substantieel terug te dringen. Dat stelt ING in een donderdag gepubliceerde analyse van het woonbeleid. Volgens onderzoekers van de bank moet bijvoorbeeld extra geld naar woningbouw: niet de 1,5 miljard euro die het kabinet nu jaarlijks beschikbaar wil stellen, maar eerder zo'n 3 tot 5 miljard euro per jaar.
Dat bedrag noemen de onderzoekers van ING Research op basis van verwachtingen van bouwbedrijven, wooncorporaties en gemeenten. De begroting van het kabinet om jaarlijks 100.000 nieuwe woningen te realiseren zou namelijk onvoldoende rekening houden met belemmeringen in de bouw, zoals personeelstekorten bij gemeenten en het overvolle stroomnet.
ING verwacht zelfs dat het woningtekort op korte termijn verder oploopt, al kan het kabinet dat niet volledig worden aangerekend. De bank beschouwt de korte termijn als een periode van twee jaar en daarin is nieuwbouw vrijwel niet met maatregelen te beïnvloeden. De meeste kabinetsplannen zullen pas op de middellange termijn, tussen de twee en vijf jaar, effect hebben. Maar de ING-onderzoekers achten de kans klein dat de doelen dan worden gehaald, realistischer is dat pas na vijf jaar.
Tijdelijk huurcontract
Volgens ING is het kansrijker om op kortere termijn maatregelen te nemen om de bestaande woningvoorraad beter te benutten, om zo het woningtekort terug te dringen. Dan kan worden gedacht aan het introduceren van een tijdelijk huurcontract voor hospitaverhuurders, mensen die een deel van hun woning verhuren. ING verwacht dat dit soort contracten de drempel voor het verhuren van een kamer verlagen.
Maar er zijn meer structurele hervormingen nodig, stelt de bank, zoals het verder beperken van de hypotheekrenteaftrek. Die heeft namelijk tot gevolg dat de huizenprijzen grilliger worden, waardoor nieuwbouw mogelijk vertraagt. Om de stijgende woningprijzen daarnaast af te remmen, zou het kabinet kunnen denken aan een belasting op de gerealiseerde overwaarde bij de verkoop. Daarmee wordt het minder aantrekkelijk voor mensen om almaar door te stromen op de woningmarkt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
5 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/AFP) - Een vakbond in Duitsland sleept Tesla voor de rechter vanwege een verkiezing voor de ondernemingsraad van een grote fabriek in Grünheide. Volgens de bond IG Metall moet de uitslag van die verkiezing nietig worden verklaard, omdat er aanwijzingen zijn dat Tesla zich tijdens de verkiezingscampagne schuldig maakte aan intimidatie.
5 uur geleden