Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING: woonmaatregelen kabinet onvoldoende voor behalen doelen

ING: woonmaatregelen kabinet onvoldoende voor behalen doelen

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet moet meer doen om het woningtekort in Nederland substantieel terug te dringen. Dat stelt ING in een donderdag gepubliceerde analyse van het woonbeleid. Volgens onderzoekers van de bank moet bijvoorbeeld extra geld naar woningbouw: niet de 1,5 miljard euro die het kabinet nu jaarlijks beschikbaar wil stellen, maar eerder zo'n 3 tot 5 miljard euro per jaar.

Dat bedrag noemen de onderzoekers van ING Research op basis van verwachtingen van bouwbedrijven, wooncorporaties en gemeenten. De begroting van het kabinet om jaarlijks 100.000 nieuwe woningen te realiseren zou namelijk onvoldoende rekening houden met belemmeringen in de bouw, zoals personeelstekorten bij gemeenten en het overvolle stroomnet.

ING verwacht zelfs dat het woningtekort op korte termijn verder oploopt, al kan het kabinet dat niet volledig worden aangerekend. De bank beschouwt de korte termijn als een periode van twee jaar en daarin is nieuwbouw vrijwel niet met maatregelen te beïnvloeden. De meeste kabinetsplannen zullen pas op de middellange termijn, tussen de twee en vijf jaar, effect hebben. Maar de ING-onderzoekers achten de kans klein dat de doelen dan worden gehaald, realistischer is dat pas na vijf jaar.

Tijdelijk huurcontract

Volgens ING is het kansrijker om op kortere termijn maatregelen te nemen om de bestaande woningvoorraad beter te benutten, om zo het woningtekort terug te dringen. Dan kan worden gedacht aan het introduceren van een tijdelijk huurcontract voor hospitaverhuurders, mensen die een deel van hun woning verhuren. ING verwacht dat dit soort contracten de drempel voor het verhuren van een kamer verlagen.

Maar er zijn meer structurele hervormingen nodig, stelt de bank, zoals het verder beperken van de hypotheekrenteaftrek. Die heeft namelijk tot gevolg dat de huizenprijzen grilliger worden, waardoor nieuwbouw mogelijk vertraagt. Om de stijgende woningprijzen daarnaast af te remmen, zou het kabinet kunnen denken aan een belasting op de gerealiseerde overwaarde bij de verkoop. Daarmee wordt het minder aantrekkelijk voor mensen om almaar door te stromen op de woningmarkt.

Meer uit Financieel

Boodschappenbezorging Albert Heijn hervat

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vrijdag voor het eerst in bijna twee weken weer boodschappen bij mensen thuis. De capaciteit is nog niet terug op het oude niveau. De supermarktketen kan nu een derde van de normale hoeveelheid leveringen aan, laat een woordvoerster weten.

1 uur geleden
Verlichtingsbedrijf Signify flink hoger op Damrak na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het verlichtingsbedrijf zag de omzet dalen in het derde kwartaal. De winst nam echter toe door een teruggave van de ongeldig verklaarde Amerikaanse importheffingen. Ook scherpte het bedrijf de jaarverwachtingen aan. Het aandeel werd bijna 8 procent hoger gezet en was daarmee de sterkste stijger in de MidKap.

1 uur geleden
Consumentenbond ziet opnieuw fouten op kassabon supermarkt

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond heeft opnieuw fouten ontdekt bij prijskaartjes in supermarkten. De prijzen die op papieren kaartjes of borden voor aanbiedingen stonden, kwamen in filialen van Vomar, Jumbo en DekaMarkt niet altijd overeen met de prijs op de kassabon. Ketens met vrijwel alleen maar elektronische prijskaartjes, zoals Albert Heijn en Lidl, gingen bijna nooit in de fout.

1 uur geleden
Volvo Cars schrapt 2500 extra banen door zwakke verkoop in China

GÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars is van plan nog eens 2500 banen te schrappen door de verslechterende marktomstandigheden. De Zweedse autofabrikant kampt met een scherpe daling van de verkoop in China en importheffingen in de Verenigde Staten. Begin oktober trok het bedrijf al zijn verwachtingen voor het hele jaar in.

3 uur geleden
Verlichtingsbedrijf Signify boekt meer winst op lagere omzet

EINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify heeft in het derde kwartaal een hogere winst behaald op een lagere omzet. Vooral verlichtingssystemen voor de particuliere markt verkochten minder goed. Door ingrepen om de kosten te drukken en de gemiddelde verkoopprijzen te verhogen, nam de winstgevendheid toe, stelt topman As Tempelman. Daarnaast werd Signify geholpen door een meevaller bij het terugkrijgen van importheffingen in de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Flinke verliezen op Wall Street door hernieuwde AI-zorgen

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.

12 uur geleden
NCSC onderzoekt eerste signalen van misbruik kwetsbaarheden PHP

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.

13 uur geleden