Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING waarschuwt voor moeilijkheden bij opvoeren defensiebudget

ING waarschuwt voor moeilijkheden bij opvoeren defensiebudget

AMSTERDAM (ANP) - Het opvoeren van de defensie-uitgaven gaat zomaar niet bij de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Daarvoor waarschuwen economen van ING. Ze reageren in een nieuwe analyse op pleidooien van onder anderen NAVO-baas Mark Rutte en ook aankomend Amerikaans president Donald Trump dat NAVO-landen als Nederland veel meer geld zouden moeten uittrekken voor defensie.

Rutte zegt al sinds zijn aantreden bij de NAVO in oktober dat Europese NAVO-landen meer dan 3 procent van de omvang van hun economie moeten besteden aan de strijdkrachten met het oog op de Russische, maar ook Chinese dreiging. Trump noemde zelfs 5 procent als nieuwe norm. Zulke verhogingen zouden vele miljarden kosten.

Zeker in Nederland zou dat lastig zijn, aldus de economen van ING. Ze vrezen onder meer voor een hogere loongroei als de uitgaven zo flink omhoog zouden gaan. Hogere loongroei lijkt voor veel mensen misschien positief, maar als de loongroei te hard gaat, zou ook de inflatie verder kunnen oplopen. Dan wordt alles in Nederland dus duurder.

Weinig extra capaciteit

"Op korte termijn is het significant verhogen van de defensie-uitgaven zonder stevig door de regering in de economie in te grijpen voor Nederland moeilijk te realiseren. Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", stellen de deskundigen.

"Ook de aankopen van defensiematerieel zijn niet zomaar snel opgevoerd. Nog los van het feit dat personeelstekorten ook spelen in de defensie-industrie, is de productiecapaciteit van de defensie-industrie in Europa structureel beperkt mede door de beperkte overheidsuitgaven hieraan in recente decennia."

De economen waarschuwen dat hogere defensie-uitgaven er ook voor zouden zorgen dat de overheidsfinanciën verslechteren. "In het regeerakkoord staat dat voor beleidsintensiveringen dekking op de begroting gevonden moet worden", benadrukken ze. "Als je dat letterlijk neemt, dan zou een flinke vergroting van de defensie-uitgaven tot stevige bezuinigingen elders moeten leiden." Dat laatste zou "lastige politieke keuzes" met zich meebrengen.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met winst, chipfondsen bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.

4 uur geleden
IMF-topvrouw: staan klaar om Venezuela te steunen

KYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."

4 uur geleden
Netflix bemachtigt wereldwijde streamingrechten van films Sony

LOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.

6 uur geleden
Washington: VS en Taiwan hebben handelsdeal gesloten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.

6 uur geleden
AFP: VS hebben eerste verkoop olie uit Venezuela afgerond

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.

7 uur geleden
Meer piratenaanvallen op zee in 2025

LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.

8 uur geleden
Werkgevers uiten zorgen over vaak vastlopen cao-onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.

9 uur geleden