ING waarschuwt voor moeilijkheden bij opvoeren defensiebudget
AMSTERDAM (ANP) - Het opvoeren van de defensie-uitgaven gaat zomaar niet bij de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Daarvoor waarschuwen economen van ING. Ze reageren in een nieuwe analyse op pleidooien van onder anderen NAVO-baas Mark Rutte en ook aankomend Amerikaans president Donald Trump dat NAVO-landen als Nederland veel meer geld zouden moeten uittrekken voor defensie.
Rutte zegt al sinds zijn aantreden bij de NAVO in oktober dat Europese NAVO-landen meer dan 3 procent van de omvang van hun economie moeten besteden aan de strijdkrachten met het oog op de Russische, maar ook Chinese dreiging. Trump noemde zelfs 5 procent als nieuwe norm. Zulke verhogingen zouden vele miljarden kosten.
Zeker in Nederland zou dat lastig zijn, aldus de economen van ING. Ze vrezen onder meer voor een hogere loongroei als de uitgaven zo flink omhoog zouden gaan. Hogere loongroei lijkt voor veel mensen misschien positief, maar als de loongroei te hard gaat, zou ook de inflatie verder kunnen oplopen. Dan wordt alles in Nederland dus duurder.
Weinig extra capaciteit
"Op korte termijn is het significant verhogen van de defensie-uitgaven zonder stevig door de regering in de economie in te grijpen voor Nederland moeilijk te realiseren. Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", stellen de deskundigen.
"Ook de aankopen van defensiematerieel zijn niet zomaar snel opgevoerd. Nog los van het feit dat personeelstekorten ook spelen in de defensie-industrie, is de productiecapaciteit van de defensie-industrie in Europa structureel beperkt mede door de beperkte overheidsuitgaven hieraan in recente decennia."
De economen waarschuwen dat hogere defensie-uitgaven er ook voor zouden zorgen dat de overheidsfinanciën verslechteren. "In het regeerakkoord staat dat voor beleidsintensiveringen dekking op de begroting gevonden moet worden", benadrukken ze. "Als je dat letterlijk neemt, dan zou een flinke vergroting van de defensie-uitgaven tot stevige bezuinigingen elders moeten leiden." Dat laatste zou "lastige politieke keuzes" met zich meebrengen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt enkele activiteiten buiten de Verenigde Staten te verkopen. De Nederlandse verzekeraar haalt het grootste deel van zijn winst uit de VS en wil zich focussen op zijn belangrijkste markt. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
9 uur geledenDRUNEN (ANP) - Het Noorse aluminium- en energieconcern Norsk Hydro wil vijf Europese vestigingen sluiten. Het gaat om een aluminiumfabriek in het Noord-Brabantse Drunen, twee in het Verenigd Koninkrijk, een in Duitsland en een in Italië.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een flinke koerswinst gesloten. Beleggers trokken zich op aan het optimisme op Wall Street, waar nu rekening wordt gehouden met een mogelijke renteverlaging door de Federal Reserve volgende maand.
11 uur geleden