ING waarschuwt voor moeilijkheden bij opvoeren defensiebudget
AMSTERDAM (ANP) - Het opvoeren van de defensie-uitgaven gaat zomaar niet bij de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Daarvoor waarschuwen economen van ING. Ze reageren in een nieuwe analyse op pleidooien van onder anderen NAVO-baas Mark Rutte en ook aankomend Amerikaans president Donald Trump dat NAVO-landen als Nederland veel meer geld zouden moeten uittrekken voor defensie.
Rutte zegt al sinds zijn aantreden bij de NAVO in oktober dat Europese NAVO-landen meer dan 3 procent van de omvang van hun economie moeten besteden aan de strijdkrachten met het oog op de Russische, maar ook Chinese dreiging. Trump noemde zelfs 5 procent als nieuwe norm. Zulke verhogingen zouden vele miljarden kosten.
Zeker in Nederland zou dat lastig zijn, aldus de economen van ING. Ze vrezen onder meer voor een hogere loongroei als de uitgaven zo flink omhoog zouden gaan. Hogere loongroei lijkt voor veel mensen misschien positief, maar als de loongroei te hard gaat, zou ook de inflatie verder kunnen oplopen. Dan wordt alles in Nederland dus duurder.
Weinig extra capaciteit
"Op korte termijn is het significant verhogen van de defensie-uitgaven zonder stevig door de regering in de economie in te grijpen voor Nederland moeilijk te realiseren. Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", stellen de deskundigen.
"Ook de aankopen van defensiematerieel zijn niet zomaar snel opgevoerd. Nog los van het feit dat personeelstekorten ook spelen in de defensie-industrie, is de productiecapaciteit van de defensie-industrie in Europa structureel beperkt mede door de beperkte overheidsuitgaven hieraan in recente decennia."
De economen waarschuwen dat hogere defensie-uitgaven er ook voor zouden zorgen dat de overheidsfinanciën verslechteren. "In het regeerakkoord staat dat voor beleidsintensiveringen dekking op de begroting gevonden moet worden", benadrukken ze. "Als je dat letterlijk neemt, dan zou een flinke vergroting van de defensie-uitgaven tot stevige bezuinigingen elders moeten leiden." Dat laatste zou "lastige politieke keuzes" met zich meebrengen.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
58 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
13 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
18 uur geleden