ING waarschuwt voor moeilijkheden bij opvoeren defensiebudget
AMSTERDAM (ANP) - Het opvoeren van de defensie-uitgaven gaat zomaar niet bij de huidige personeelstekorten en een krappe economie. Daarvoor waarschuwen economen van ING. Ze reageren in een nieuwe analyse op pleidooien van onder anderen NAVO-baas Mark Rutte en ook aankomend Amerikaans president Donald Trump dat NAVO-landen als Nederland veel meer geld zouden moeten uittrekken voor defensie.
Rutte zegt al sinds zijn aantreden bij de NAVO in oktober dat Europese NAVO-landen meer dan 3 procent van de omvang van hun economie moeten besteden aan de strijdkrachten met het oog op de Russische, maar ook Chinese dreiging. Trump noemde zelfs 5 procent als nieuwe norm. Zulke verhogingen zouden vele miljarden kosten.
Zeker in Nederland zou dat lastig zijn, aldus de economen van ING. Ze vrezen onder meer voor een hogere loongroei als de uitgaven zo flink omhoog zouden gaan. Hogere loongroei lijkt voor veel mensen misschien positief, maar als de loongroei te hard gaat, zou ook de inflatie verder kunnen oplopen. Dan wordt alles in Nederland dus duurder.
Weinig extra capaciteit
"Op korte termijn is het significant verhogen van de defensie-uitgaven zonder stevig door de regering in de economie in te grijpen voor Nederland moeilijk te realiseren. Meer nog dan in de landen om ons heen heeft Nederland te maken met krapte waardoor er weinig extra capaciteit voor defensie is", stellen de deskundigen.
"Ook de aankopen van defensiematerieel zijn niet zomaar snel opgevoerd. Nog los van het feit dat personeelstekorten ook spelen in de defensie-industrie, is de productiecapaciteit van de defensie-industrie in Europa structureel beperkt mede door de beperkte overheidsuitgaven hieraan in recente decennia."
De economen waarschuwen dat hogere defensie-uitgaven er ook voor zouden zorgen dat de overheidsfinanciën verslechteren. "In het regeerakkoord staat dat voor beleidsintensiveringen dekking op de begroting gevonden moet worden", benadrukken ze. "Als je dat letterlijk neemt, dan zou een flinke vergroting van de defensie-uitgaven tot stevige bezuinigingen elders moeten leiden." Dat laatste zou "lastige politieke keuzes" met zich meebrengen.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar flink last gehad van de gedaalde waarde van de dollar. De omzet groeide met minder dan 1 procent door nadelige valutaeffecten.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was in 2025 op dreef met de grote reorganisatie bij de bank, waarmee topvrouw Marguerite Bérard het concern winstgevender wil maken. Per saldo zijn al zo'n 1500 voltijdsmedewerkers vertrokken. Dat komt neer op circa 30 procent van de 5200 banen die tot en met 2028 worden geschrapt.
1 uur geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een lagere omzet geboekt. Daarbij had het bedrijf het vooral lastig op de Europese markt, waar de opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland aanzienlijk daalden. Op de Noord-Amerikaanse markt groeide Randstad juist weer licht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in december met 7,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau voerden bedrijven vooral meer machines en aardolieproducten uit naar het buitenland. In november steeg de export met 5 procent op jaarbasis.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken schrapt de komende twee jaar 5000 tot 6000 banen om de kosten verder te verlagen. Dat meldt het bedrijf bij de publicatie van zijn kwartaal- en jaarcijfers. Het banenverlies komt bovenop eerdere reorganisaties in de afgelopen jaren waarbij al miljarden werden bezuinigd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AI-bedrijven in Nederland groeien langzamer dan concurrenten in andere Europese landen, meldt Techleap in het jaarlijkse rapport The State of Dutch Tech. Dat terwijl Nederland de hoogste dichtheid aan AI-talent in Europa heeft (10,9 professionals per 10.000 inwoners).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese koepelorganisaties voor de luchtvaart waarschuwen dat een nieuw Europees registratiesysteem op luchthavens leidt tot aanzienlijke vertragingen voor passagiers van buiten de Europese Unie. Als er niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, dreigen in de drukke zomermaanden ernstige verstoringen, waarbij wachttijden kunnen oplopen tot vier uur of meer. Dat stellen onder meer de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA en koepelorganisatie van luchthavens ACI Europe.
9 uur geleden