ING voorziet dat economische groei gematigd doorzet in 2024
AMSTERDAM (ANP) - De groei van de Nederlandse economie zal naar verwachting in 2024 doorzetten, na een lichte groei van 0,3 procent in het afgelopen kwartaal. "Het vierde kwartaal geeft aan dat de weg omhoog weer wat is ingezet", stelt ING-econoom Marcel Klok.
"De consument heeft weer meer lucht gekregen: de koopkracht is verbeterd, de minimumlonen zijn verhoogd, minder belasting op arbeid. Ze kunnen weer meer kopen. Dat was nu juist een van de zwaktes van de afgelopen tijd", zegt Klok. Hij voorziet dat de economie in heel 2024 rond de 0,7 procent groeit.
Volgens hem krijgt de economie ook steun van overheidsuitgaven aan onder meer gezondheidszorg en onderwijs die nog groeien. "Toch mogen we niet heel uitbundig zijn, want de groei die we verwachten is gematigd. Onder andere omdat de investeringen in de rest van het jaar verder kunnen terugvallen", aldus de econoom.
Beter dan Duitsland
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) liepen de bedrijfsinvesteringen in bijvoorbeeld bedrijfsgebouwen, bestelbusjes en machines in het afgelopen kwartaal stevig terug. Ook de bouw beleefde volgens het statistiekbureau een matig kwartaal. "Een positieve ontwikkeling is wel dat de Nederlandse industrie weer is gegroeid. Door de energiecrisis heeft de industrie het heel zwaar gehad", zegt de econoom van ING.
Hij wijst erop dat zijn verwachte jaargroei van 0,7 procent ongeveer de helft is van het gemiddelde. Daarmee doet ons land het wel beter dan Duitsland. "Daar hebben ze last van de begroting waardoor ze moeten bezuinigen, ze hebben ook meer last van de industrie die voor een deel verouderd is en van de hoge energieprijzen." ING verwacht dat de Duitse economie dit jaar met 0,2 procent krimpt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
5 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
7 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
8 uur geleden