ING voorziet dat economische groei gematigd doorzet in 2024
AMSTERDAM (ANP) - De groei van de Nederlandse economie zal naar verwachting in 2024 doorzetten, na een lichte groei van 0,3 procent in het afgelopen kwartaal. "Het vierde kwartaal geeft aan dat de weg omhoog weer wat is ingezet", stelt ING-econoom Marcel Klok.
"De consument heeft weer meer lucht gekregen: de koopkracht is verbeterd, de minimumlonen zijn verhoogd, minder belasting op arbeid. Ze kunnen weer meer kopen. Dat was nu juist een van de zwaktes van de afgelopen tijd", zegt Klok. Hij voorziet dat de economie in heel 2024 rond de 0,7 procent groeit.
Volgens hem krijgt de economie ook steun van overheidsuitgaven aan onder meer gezondheidszorg en onderwijs die nog groeien. "Toch mogen we niet heel uitbundig zijn, want de groei die we verwachten is gematigd. Onder andere omdat de investeringen in de rest van het jaar verder kunnen terugvallen", aldus de econoom.
Beter dan Duitsland
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) liepen de bedrijfsinvesteringen in bijvoorbeeld bedrijfsgebouwen, bestelbusjes en machines in het afgelopen kwartaal stevig terug. Ook de bouw beleefde volgens het statistiekbureau een matig kwartaal. "Een positieve ontwikkeling is wel dat de Nederlandse industrie weer is gegroeid. Door de energiecrisis heeft de industrie het heel zwaar gehad", zegt de econoom van ING.
Hij wijst erop dat zijn verwachte jaargroei van 0,7 procent ongeveer de helft is van het gemiddelde. Daarmee doet ons land het wel beter dan Duitsland. "Daar hebben ze last van de begroting waardoor ze moeten bezuinigen, ze hebben ook meer last van de industrie die voor een deel verouderd is en van de hoge energieprijzen." ING verwacht dat de Duitse economie dit jaar met 0,2 procent krimpt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
6 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
7 uur geleden