ING: voorschot energie veelal nog hetzelfde, ondanks prijsplafond
AMSTERDAM (ANP) - De meeste huishoudens merken in januari nog niets van het prijsplafond voor energie in hun portemonnee. Dat meldt ING, dat keek naar de transactiedata van de afgelopen maand. Het gemiddelde voorschotbedrag dat huishoudens betaalden daalde met slechts 5 euro tot 207 euro.
De groep huishoudens die een veel lager voorschotbedrag betaalde als gevolg van het prijsplafond, bleef dus beperkt. De overheid ging er echter vanuit dat de meeste huishoudens hierdoor een korting zouden krijgen op hun energierekening.
Maar bijna zeven op de tien huishoudens betaalden precies hetzelfde bedrag als in december. Wel nemen de onderzoekers van ING daarbij een slag om de arm. Zo zou het kunnen zijn dat het voorschotbedrag in de loop van de maand alsnog is aangepast.
Verdeling
De groep mensen die wel een ander bedrag zijn gaan betalen, is opgedeeld in twee ongeveer even grote groepen: 16 procent van de huishoudens is meer gaan betalen, 16 procent juist minder. Het lagere voorschotbedrag is het gevolg van het prijsplafond, waarbij het energiebedrijven is gelukt om het tarief in januari aan te passen. Het hogere voorschotbedrag geldt volgens ING onder meer voor huishoudens van wie hun vaste energiecontract is afgelopen. Zij betaalden voorheen een relatief laag tarief.
Huishoudens betalen sinds dit jaar 1,45 euro voor een kubieke meter gas en 40 cent voor een kilowattuur stroom. Die prijzen gelden voor gasverbruik tot 1200 kuub en stroomverbruik tot 2900 kWh. Deze korting wordt betaald door de overheid. Wie meer energie verbruikt, betaalt het tarief uit het energiecontract.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is de eerste handelsdag van de nieuwe maand licht lager gesloten. Dat kwam vooral door een stevig koersverlies van zwaargewicht Shell, dat 3,3 procent verloor door een daling van de olieprijs. Ook oliedienstverlener SBM Offshore behoorde om die reden tot de verliezers, met een min van 1,5 procent.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Belgische Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de nieuwe cyberaanval op koelkasten en vriezers, die verschillende supermarkten in België heeft getroffen. Dat heeft een woordvoerder bekendgemaakt.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijf Marvell Technology heeft een overnamedeal gesloten met de producent van optische apparatuur voor datacenters Lumentum Holdings ter waarde van 115 miljard dollar, omgerekend ruim 102 miljard euro. Vorige week had persbureau Bloomberg al gemeld dat er een overname van Lumentum door Marvell aan zat te komen in de AI-race.
5 uur geleden