ING vindt eisen Milieudefensie 'niet realistisch of redelijk'
AMSTERDAM (ANP) - ING wijst de klimaateisen die Milieudefensie bij de bank heeft neergelegd van de hand. Bestuurders van de grootste bank van Nederland stellen in een kort antwoord dat ze de eisen "niet realistisch of redelijk" vinden. Daarmee is een rechtszaak weer een stap dichterbij gekomen.
De bank heeft directeur van Milieudefensie Donald Pols en voorzitter Winnie Oussoren van Milieudefensie Jong wel uitgenodigd voor een gesprek om de eigen klimaataanpak toe te lichten. Daar gaan ze op in. "Wij slaan een gesprek nooit af, maar we zien het op basis van deze brief niet rooskleurig in", reageert een woordvoerster van de organisatie.
Volgens ING houdt Milieudefensie "geen rekening met de rol van een bank in de transitie" naar een duurzamere economie. Een woordvoerder voegt eraan toe dat de wereld nu nog "voor 80 procent afhankelijk is van fossiele brandstoffen". Dat is in lijn met cijfers van het Internationaal Energieagentschap (IEA). De eis om per direct geen bedrijven meer te financieren die nieuwe olie- en gasvelden aanboren, is volgens ING daarom niet reëel. Directe projectfinanciering voor de ontwikkeling van nieuwe olie- en gasvelden heeft de bank eerder wel taboe verklaard.
Rechtszaak
Volgens Milieudefensie zijn grotere stappen nodig. De organisatie werkt al langere tijd aan de voorbereidingen voor een rechtszaak tegen ING, in navolging van de klimaatzaak tegen Shell. In die zaak kreeg Milieudefensie overigens slechts deels gelijk van het gerechtshof. De rechters waren het met de organisatie eens dat ook bedrijven zich moeten inspannen om klimaatverandering tegen te gaan, maar ze wilden Shell geen reductiepercentage opleggen.
Volgens de eisers moeten alle geldstromen van ING in lijn worden gebracht met het Klimaatakkoord van Parijs. In 2030 moet de uitstoot waar ING door financiering aan bijdraagt met 48 procent zijn afgenomen ten opzichte van 2019, in 2050 moet die uitstoot naar nihil, stellen ze.
Het IEA stelt dat in een scenario met "netto nul uitstoot in 2050" geen grote nieuwe olie- en gaswinningsprojecten nodig zijn. Investeren in bestaande projecten acht het agentschap nog wel nodig.
ING stelt dat er situaties kunnen zijn waarin de uitstoot van broeikasgassen daalt, terwijl de uitstoot die aan de bank wordt toegeschreven stijgt. Dat is bijvoorbeeld het geval als ING een duurzamere productiemethode financiert, waarbij nog wel sprake is van uitstoot.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering ook besproken of ze de leenkosten moesten verhogen. Dat zei Christine Lagarde in een persconferentie over het rentebesluit, waarbij de centrale bank voor de eurozone de rentetarieven onveranderd liet.
10 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol voert tussen maandag 4 en dinsdag 12 mei het jaarlijkse onderhoud uit aan de Polderbaan. De start- en landingsbaan is op werkdagen niet beschikbaar voor het luchtverkeer, meldt Schiphol.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
2 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
2 uur geleden