ING verwacht weer groei Nederlandse industrie na twee jaar krimp
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie zal in 2025 weer groeien, na twee jaren van krimp. Dat voorspellen economen van ING. Niet alleen trekt de export volgend jaar aan, ook in Nederland zal meer uitgegeven worden. Onder meer de chip-, machine- en chemische industrie dragen volgens de bank bij aan de verwachte groei. "Steeds meer seinen springen op groen voor 2025", aldus de bank, die uitgaat van 2 procent groei volgend jaar, na een krimp van 3 procent dit jaar.
De Nederlandse industrie was in 2021 en 2022 nog koploper binnen de eurozone als het gaat om groei. Maar in de daaropvolgende jaren liepen de prestaties terug. De relatief grote chemische industrie in Nederland zal op korte termijn echter niet langer krimpen. "De weg naar boven is duidelijk ingeslagen", aldus de economen. Daarnaast ligt het aantal nieuwe orders voor de machine-industrie volgens ING weer boven het langjarige gemiddelde.
Ook het herstel van de wereldwijde chipmarkt zet volgens de economen door, vooral door de vraag naar toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Daar profiteren Nederlandse chipbedrijven als ASMI en ASML van, stelt ING. Hun klanten raken namelijk langzaam door hun voorraden heen, waardoor de vraag weer aantrekt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs zakte woensdagochtend tot wel 20 procent bij opening van de handel. Handelaren lijken opgelucht te reageren op het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Nu is de hoop dat de Straat van Hormuz snel weer wordt opengesteld, waardoor gasleveringen uit de Golfstaten kunnen worden hervat.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De markt voor verpakte leningen in Nederland bestaat steeds meer uit autoleningen en consumentenkredieten. Er worden juist minder woninghypotheken verpakt en verkocht, concludeert De Nederlandsche Bank na onderzoek. Volgens DNB daalde de totale markt van het verkopen en verpakken van leningen in de afgelopen vijf jaar, van 38 miljard euro naar 29,6 miljard.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Rederijen proberen zo snel mogelijk de details te begrijpen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran dat de Straat van Hormuz tijdelijk zou kunnen openen voor scheepvaart. Meer dan achthonderd schepen zitten nu vast in de Perzische Golf. Volgens persbureau Bloomberg bestudeert onder meer de Japanse rederijvereniging, een belangrijke brancheorganisatie, het akkoord om leden te kunnen adviseren.
53 minuten geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Ook als Iran de Straat van Hormuz daadwerkelijk heropent, kampt de luchtvaart waarschijnlijk nog maanden met verstoringen van de brandstofvoorziening voor vliegtuigen. Dat heeft topman Willie Walsh van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA gezegd op een bijeenkomst in Singapore. Hij houdt er rekening mee dat kerosine voorlopig duurder blijft dan voor de uitbraak van de Iranoorlog, "wat hogere ticketprijzen betekent. Het is onvermijdelijk".
55 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag zeer sterk omhoog door het bericht over een bestand in het Midden-Oosten van twee weken. De olieprijzen zakten juist sterk. Door het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten zou de Straat van Hormuz heropend moeten worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland importeerde en exporteerde in 2025 meer dan het jaar daarvoor, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. De in- en uitvoer van goederen stegen beide met 1,4 procent. Hogere volumes compenseerden bij beide handelsstromen de lagere handelsprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Amerikaanse olie is met ongeveer 17 procent gedaald na het bericht van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran voor twee weken opschort. Een vat West Texas Intermediate (WTI), de Amerikaanse benchmark, kostte dinsdagavond (Amerikaanse tijd) minder dan 95 dollar, meldt zakenzender CNBC. Eerder dinsdag was de prijs nog ruim 117 dollar.
6 uur geleden