
ING verwacht verdere toename aantal woningverkopen
AMSTERDAM (ANP) - Dit en volgend jaar zullen weer meer woningen verkocht worden in Nederland, voorspelt ING Research. Volgens de onderzoekstak van de bank komt dat vooral door investeerders die van hun huurappartementen af willen.
Huurappartementen worden sinds het ingaan van de Wet betaalbare huur in juli steeds vaker verkocht. Doordat de wet maximale huurprijzen in het middensegment oplegt, is het minder interessant voor beleggers om een woning te verhuren. Zo werden er afgelopen kwartaal al zo'n 17.000 appartementen verkocht, 33 procent meer ten opzichte van dezelfde periode twee jaar geleden.
Het woningaanbod is niet gelijk verdeeld per woningtype. Zo worden er een stuk minder grondgebonden woningen zoals rijtjeshuizen en hoekwoningen verkocht dan appartementen. Volgens ING Research komt dat mede doordat de markt voor grondgebonden woningen in een vicieuze cirkel zit. Doordat eigenaren eerst een nieuwe woning willen kopen voordat ze hun eigen woning te koop aanbieden, droogt het aanbod sneller op en houdt dat zichzelf in stand. ING Research verwacht dan ook dat stijging van het aantal verkochte woningen volgend jaar weer aangevoerd gaat worden door appartementen.
Hoge prijzen
ING Research voorspelt op basis van dat soort stijgingen dat er dit jaar ongeveer 200.000 woningen verkocht zullen worden, ongeveer 10 procent meer dan vorig jaar. Volgend jaar wordt opnieuw een stijging verwacht, maar wel een kleinere. Dan zullen er volgens ING Research ongeveer 205.000 woningen verkocht worden, 2,5 procent meer dan dit jaar.
Ondanks de verwachting dat de woningverkoop gaat toenemen, blijven de prijzen van bestaande koopwoningen hoog. In oktober kostte een bestaande woning gemiddeld 467.355 euro, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Volgens hypotheekadviseur De Hypotheker kunnen kopers steeds meer lenen door gestegen salarissen en gedaalde hypotheekrentes.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Europese wijnen gaan mogelijk niet profiteren van een voorkeursbehandeling in een handelsovereenkomst tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Dat stelt de belangrijkste lobbygroep van de Europese wijnindustrie, die zich zorgen maakt en wil dat Brussel de belangen van wijnproducenten behartigt.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag omlaag, na een nieuwe tariefaanval van Donald Trump op Canada. De Amerikaanse president wil vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent invoeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen. De handelsstrijd tussen de twee buurlanden lijkt daarmee weer op te laaien.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Meer dan 16.000 Citroën-rijders in Nederland wachten nog steeds op een nieuwe airbag. Ze hebben van de fabrikant het advies gekregen niet meer de weg op te gaan om defecte airbags die bij een aanrijding kunnen ontploffen. De levering van nieuwe airbags gaat echter langzaam, waardoor het vervangen waarschijnlijk nog weken duurt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het UWV gaat geen geld terugvorderen bij mensen die een te hoge arbeidsongeschiktheidsuitkering hebben ontvangen door fouten van de uitkeringsinstantie. Dat heeft demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) vrijdag bekendgemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Afgelopen jaar kwam aan het licht dat het UWV bij de vaststelling van WIA-uitkeringen veel fouten heeft gemaakt.
2 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft vorige maand meer olie opgepompt dan afgesproken in de productiequota van olieverbond OPEC+, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuw rapport. Gedurende de aanvallen over en weer tussen Israël en Iran maakten de Saudi's mogelijk haast met het exporteren van olie via de Perzische Golf om eventuele blokkades voor te zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers mogen niet meer zomaar worden ontslagen als hun bedrijf failliet gaat, als het aan staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) en minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) ligt. De demissionaire NSC-bewindsmannen hebben een wet in de maak die dat regelt. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de plannen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland blijft achter bij andere landen op het gebied van innovatie. Om het tij te keren, heeft het kabinet vrijdag na de ministerraad een actieplan gepresenteerd. Het doel daarvan is om op termijn 3 procent van het bruto binnenlands product te investeren in onderzoek en ontwikkeling. Daarvoor is nog bijna 15 miljard euro aan publieke en private investeringen nodig.
4 uur geleden