ING verwacht verdere toename aantal woningverkopen
AMSTERDAM (ANP) - Dit en volgend jaar zullen weer meer woningen verkocht worden in Nederland, voorspelt ING Research. Volgens de onderzoekstak van de bank komt dat vooral door investeerders die van hun huurappartementen af willen.
Huurappartementen worden sinds het ingaan van de Wet betaalbare huur in juli steeds vaker verkocht. Doordat de wet maximale huurprijzen in het middensegment oplegt, is het minder interessant voor beleggers om een woning te verhuren. Zo werden er afgelopen kwartaal al zo'n 17.000 appartementen verkocht, 33 procent meer ten opzichte van dezelfde periode twee jaar geleden.
Het woningaanbod is niet gelijk verdeeld per woningtype. Zo worden er een stuk minder grondgebonden woningen zoals rijtjeshuizen en hoekwoningen verkocht dan appartementen. Volgens ING Research komt dat mede doordat de markt voor grondgebonden woningen in een vicieuze cirkel zit. Doordat eigenaren eerst een nieuwe woning willen kopen voordat ze hun eigen woning te koop aanbieden, droogt het aanbod sneller op en houdt dat zichzelf in stand. ING Research verwacht dan ook dat stijging van het aantal verkochte woningen volgend jaar weer aangevoerd gaat worden door appartementen.
Hoge prijzen
ING Research voorspelt op basis van dat soort stijgingen dat er dit jaar ongeveer 200.000 woningen verkocht zullen worden, ongeveer 10 procent meer dan vorig jaar. Volgend jaar wordt opnieuw een stijging verwacht, maar wel een kleinere. Dan zullen er volgens ING Research ongeveer 205.000 woningen verkocht worden, 2,5 procent meer dan dit jaar.
Ondanks de verwachting dat de woningverkoop gaat toenemen, blijven de prijzen van bestaande koopwoningen hoog. In oktober kostte een bestaande woning gemiddeld 467.355 euro, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Volgens hypotheekadviseur De Hypotheker kunnen kopers steeds meer lenen door gestegen salarissen en gedaalde hypotheekrentes.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.
3 uur geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De financiële opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cryptoaandelen zoals Coinbase, Strategy en Bit Digital hoorden woensdag bij de winnaars op Wall Street, terwijl bitcoin bijna 4 procent herstelde en de hoogste stand in weken bereikte. De grootste cryptomunt ter wereld zakte maandag nog 6 procent. Dat was de grootste prijsdaling sinds maart. Inmiddels staat de bitcoin weer op bijna 93.000 dollar, omgerekend 80.000 euro.
10 uur geleden