Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING verwacht recessie in eurozone bij handelsoorlog onder Trump

ING verwacht recessie in eurozone bij handelsoorlog onder Trump

AMSTERDAM (ANP) - De economie van de eurozone kan door een dreigende nieuwe handelsoorlog met de Verenigde Staten in een recessie belanden. Daarvoor waarschuwen de economen van ING woensdag in een rapport over de gevolgen van de waarschijnlijke terugkeer van oud-president Donald Trump in het Witte Huis.

Vooral de al worstelende Duitse economie, die sterk afhankelijk is van de handel met de VS, zou volgens de economen bijzonder hard worden geraakt door bijvoorbeeld importtarieven op Europese auto's. Daarnaast kan de onzekerheid over Trumps standpunt ten aanzien van Oekraïne en de NAVO het economisch vertrouwen in de hele eurozone ondermijnen.

Volgens de economen wordt Europa waarschijnlijk pas eind 2025 getroffen door de mogelijke Amerikaanse importtarieven. De hernieuwde onzekerheid en angst voor een handelsoorlog zorgen er volgens hen echter voor dat de economie van de eurozone mogelijk al aan het begin van 2025 in een recessie, ofwel een periode van economische krimp, belandt.

Importheffingen

Het beleid van Trump is gericht op belastingverlagingen, immigratiecontroles en protectionisme. Wat betreft de timing van deze beleidsdoelen zal Trump waarschijnlijk zijn draaiboek van 2017 herhalen en zich eerst op de binnenlandse kwesties richten, zoals het immigratiebeleid. De tweede fase zal betrekking hebben op belastingverlagingen in eigen land.

Zodra Trump vooruitgang heeft geboekt met zijn binnenlandse agenda, zal hij volgens de ING-economen overschakelen naar het handelsbeleid. Trump heeft laten weten importheffingen tot 60 procent op te willen leggen op Chinese goederen en tarieven van 10 tot 20 procent op producten van elders in de wereld. Volgens de ING-economen zal dat waarschijnlijk op zijn vroegst in het derde kwartaal van 2025 gebeuren. China zal waarschijnlijk als eerste worden getroffen, met een geleidelijke reeks tarieven die later op verschillende producten uit andere landen worden ingevoerd.

De Europese politiek zal waarschijnlijk afwachten wat Trump daadwerkelijk gaat doen. Ondertussen zal de Europese Centrale Bank (ECB) volgens de ING-economen het zware werk moeten doen en de rente verder moeten verlagen. Door de verkiezingsuitslag is een renteverlaging van een half procentpunt tijdens de ECB-vergadering in december volgens hen waarschijnlijker geworden.

Meer uit Financieel

Techbedrijven winnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.

3 uur geleden
AI-bedrijven kunnen modellen niet beheersen, zegt klokkenluider

NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.

4 uur geleden
Brussel wijst Poolse miljoenensteun voor truckfabrikant MAN af

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.

5 uur geleden
Bloomberg: Trump komt met nieuw plan voor lagere dieselprijs

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

6 uur geleden
AkzoNobel bij stijgers in hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.

8 uur geleden
Meer bedrijven wachten op aansluiting op net voor stroomgebruik

DEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.

8 uur geleden
Braziliaanse beurs opent hoger na verkiezingsvoorsprong Bolsonaro

SÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.

9 uur geleden