Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING verwacht lichte groei Nederlandse industrie in 2025

ING verwacht lichte groei Nederlandse industrie in 2025

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie keert in 2025 na twee moeizame jaren weer terug naar groei, verwachten kenners van ING. Hoewel de verwachte productiegroei van 1 procent niet hoog is, vormt die volgens de bank wel een duidelijke omslag ten opzichte van de 2,5 procent krimp in 2024. De groei wordt onder meer veroorzaakt door de verbeterde koopkracht van consumenten, die dankzij hogere lonen en een afnemende inflatie meer gaan uitgeven.

Daarnaast dragen een lagere rente, een aantrekkende vraag naar chipmachines en bouwproducten en groeiende uitgaven aan defensie bij aan de groei. Ook speelt mee dat de productie van ver komt. Na twee jaar van krimp ligt het industriële productieniveau begin 2025 ongeveer 5 procent onder de piek van juni 2023.

Ondanks de gematigde groei is volgens ING van een volwaardig herstel nog geen sprake. Dat komt door de zwakke economische groei in Europa en de aanhoudend hoge energieprijzen. Ook geopolitieke spanningen en handelsbelemmeringen vergroten de onzekerheid. Zo is het nog onduidelijk welke importheffingen de Amerikaanse president Trump voor Europa in petto heeft. De kenners van ING verwachten dat ongeveer 7 procent van de export direct geraakt kan worden door eventuele Amerikaanse heffingen.

Tijdelijke stimulans

Wel zorgt voorraadopbouw door Amerikaanse bedrijven in aanloop naar eventuele invoerheffingen voor een tijdelijke stimulans van de export. Zo exporteerde Nederland in 2024 al 6 procent meer goederen naar de VS, terwijl de totale goederenexport met 1 procent kromp. Ook blijken de gevolgen van handelsbelemmeringen volgens ING achteraf vaak mee te vallen. De internationale handel past zich meestal snel aan, bijvoorbeeld doordat exporteurs prijzen verlagen of handelsstromen verleggen.

De Nederlandse industrie blijft volgens de bank voorlopig wel last houden van een zwakke Europese vraag en in het bijzonder de malaise bij Duitse autoproducenten en apparaten- en machinebouwers. Duitsland is de grootste exportmarkt, maar de oosterburen kampen zelf met een fors tegenvallende exportvraag, hoge energieprijzen en meer concurrentie uit China. Het aandeel van Duitsland in de Nederlandse goederenexport is in vijf jaar afgenomen van ruim 20 procent naar net geen 19 procent. Dit maakt de Nederlandse industrie wel iets minder kwetsbaar voor een Duitse vraaguitval.

Meer uit Financieel

Saudische olie-export op hoogste niveau in ruim drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabië uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.

13 minuten geleden
Gasunie en Duitse netbeheerders werken aan waterstofverbinding

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse Gasunie en de Duitse netbeheerders Open Grid Europe en Thyssengas gaan samen een waterstofverbinding tussen Nederland en Duitsland ontwikkelen. De waterstofnetwerken van beide landen worden met elkaar verbonden. Dat willen ze rond 2031 realiseren, staat in een overeenkomst die ze hebben getekend.

20 minuten geleden
Bedrijvigheid in eurozone krimpt door oorlog in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/RTR) - De economische activiteit in de eurozone is in mei verder gekrompen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens marktonderzoeker S&P Global wordt vooral de dienstensector, de belangrijkste motor van de economie van het eurogebied, hard getroffen door de stijging van de kosten van het levensonderhoud door de oorlog.

33 minuten geleden
FNV: meer transparantie essentieel tegen loonongelijkheid

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt dat met het wetsvoorstel dat meer inzicht in loonverschillen regelt een "belangrijke stap" is gezet in "de strijd tegen de loonkloof tussen mannen en vrouwen". Volgens de vakbond is meer transparantie essentieel om loonongelijkheid te bestrijden.

45 minuten geleden
'Zonalert' geeft Zeeuwen advies over stroomgebruik bij pieken

MIDDELBURG (ANP) - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta en netbeheerder Stedin hopen het stroomnet op piekmomenten te ontlasten met een 'zonalert' voor klanten. De nieuwe dienst geeft iedere vrijdag aan wanneer zonnepanelen in het weekend de meeste stroom opwekken, zodat klanten hun stroomverbruik zoveel mogelijk op die uren kunnen concentreren, maakten de bedrijven bekend.

1 uur geleden
Loonkloof moet inzichtelijk worden voor collega's

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers moeten vanaf 2027 mogelijk maken dat werknemers van een bedrijf kunnen zien wat hun collega's verdienen. Dat staat in een wetsvoorstel van minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken (D66). Met het wetsvoorstel geeft Nederland invulling aan een Europese richtlijn die landen verplicht om inzicht te geven in de salarisverschillen tussen mannen en vrouwen.

2 uur geleden
Pensioenfonds ABP wil 2000 starters- en studentenwoningen bouwen

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP en vastgoedinvesteerder Rockfield Real Estate willen de komende jaren meer dan 2000 betaalbare en duurzame woningen voor studenten en starters in Nederland ontwikkelen. Ze stellen daarvoor 350 miljoen euro aan startkapitaal beschikbaar.

2 uur geleden