Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING verwacht lichte groei Nederlandse industrie in 2025

ING verwacht lichte groei Nederlandse industrie in 2025

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie keert in 2025 na twee moeizame jaren weer terug naar groei, verwachten kenners van ING. Hoewel de verwachte productiegroei van 1 procent niet hoog is, vormt die volgens de bank wel een duidelijke omslag ten opzichte van de 2,5 procent krimp in 2024. De groei wordt onder meer veroorzaakt door de verbeterde koopkracht van consumenten, die dankzij hogere lonen en een afnemende inflatie meer gaan uitgeven.

Daarnaast dragen een lagere rente, een aantrekkende vraag naar chipmachines en bouwproducten en groeiende uitgaven aan defensie bij aan de groei. Ook speelt mee dat de productie van ver komt. Na twee jaar van krimp ligt het industriële productieniveau begin 2025 ongeveer 5 procent onder de piek van juni 2023.

Ondanks de gematigde groei is volgens ING van een volwaardig herstel nog geen sprake. Dat komt door de zwakke economische groei in Europa en de aanhoudend hoge energieprijzen. Ook geopolitieke spanningen en handelsbelemmeringen vergroten de onzekerheid. Zo is het nog onduidelijk welke importheffingen de Amerikaanse president Trump voor Europa in petto heeft. De kenners van ING verwachten dat ongeveer 7 procent van de export direct geraakt kan worden door eventuele Amerikaanse heffingen.

Tijdelijke stimulans

Wel zorgt voorraadopbouw door Amerikaanse bedrijven in aanloop naar eventuele invoerheffingen voor een tijdelijke stimulans van de export. Zo exporteerde Nederland in 2024 al 6 procent meer goederen naar de VS, terwijl de totale goederenexport met 1 procent kromp. Ook blijken de gevolgen van handelsbelemmeringen volgens ING achteraf vaak mee te vallen. De internationale handel past zich meestal snel aan, bijvoorbeeld doordat exporteurs prijzen verlagen of handelsstromen verleggen.

De Nederlandse industrie blijft volgens de bank voorlopig wel last houden van een zwakke Europese vraag en in het bijzonder de malaise bij Duitse autoproducenten en apparaten- en machinebouwers. Duitsland is de grootste exportmarkt, maar de oosterburen kampen zelf met een fors tegenvallende exportvraag, hoge energieprijzen en meer concurrentie uit China. Het aandeel van Duitsland in de Nederlandse goederenexport is in vijf jaar afgenomen van ruim 20 procent naar net geen 19 procent. Dit maakt de Nederlandse industrie wel iets minder kwetsbaar voor een Duitse vraaguitval.

Meer uit Financieel

Slovenen mogen nog maar 50 liter per dag tanken

LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.

1 uur geleden
Filipijnen staan vervuilendere brandstof toe om energiecrisis

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.

4 uur geleden
KVNR: Nederlandse zeevarenden in Golf voelen zich niet veilig

HILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.

7 uur geleden
Chinese premier belooft aanpak van handelsoverschot

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.

9 uur geleden
Elon Musk kondigt ambitieuze plannen aan voor maken eigen chips

AUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.

10 uur geleden
Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

1 dag geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

1 dag geleden