ING verwacht hogere inflatie in Nederland bij overwinning Trump
AMSTERDAM (ANP) - Een terugkeer van oud-president Donald Trump in het Witte Huis leidt waarschijnlijk tot een hogere inflatie in de eurozone en ook in Nederland. Dat zegt ING-econoom Bert Colijn in een rapport, waarin hij voorsorteert op een mogelijke overwinning van Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november.
De verwachtingen over wie de presidentsverkiezingen gaat winnen zijn de afgelopen weken flink verschoven, waarbij Trump bezig lijkt aan een opmars in de peilingen. Ook op de financiële markten wordt de kans op een tweede termijn voor Trump steeds hoger ingeschat. Dat heeft volgens Colijn geleid tot hogere Amerikaanse kapitaalmarktrentes en een sterkere dollar.
Hoewel campagnebeloften volgens de ING-econoom niet altijd letterlijk genomen moeten worden, lijkt het programma van Trump de inflatie meer aan te jagen dan de plannen van de Democratische presidentskandidaat Kamala Harris. Zo wil Trump de belastingen verlagen en de importtarieven fors verhogen. Belastingverlagingen stimuleren de bestedingen en daarmee ook de kans dat bedrijven hun prijzen verhogen. Handelstarieven zorgen daarnaast voor hogere kostprijzen voor bedrijven, die ze aan de consument doorberekenen.
Hogere rentes
De hogere verwachte inflatie zorgt voor hogere rentes op de Amerikaanse markt. In de eurozone wordt juist gerekend op een snellere rentedaling, door de zwakkere groeivooruitzichten voor de Europese economie. Het grotere verschil in rentes tussen de eurozone en de VS zet de euro onder druk. De zwakkere euro maakt Nederlandse exportgoederen aantrekkelijker, waardoor de Nederlandse concurrentiepositie buiten de eurozone voorlopig wat verbetert. Als Trump wint en de importtarieven verhoogt, kan dat beeld volgens Colijn snel veranderen.
De zwakkere euro zorgt ook voor hogere importprijzen, waarbij vooral de benzineprijzen stijgen doordat vaten olie in dollars worden afgerekend. Dat zorgt voor een hogere inflatie. In de eurozone als geheel zal dat niet zo erg worden gevonden, aangezien de inflatie daar al is gedaald tot onder de doelstelling van 2 procent. In Nederland, waar de inflatie volgens Colijn naar verwachting langer boven de 2 procent blijft, zal dat volgens de econoom met gemengde gevoelens ontvangen worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
9 uur geleden