ING verwacht hogere inflatie in Nederland bij overwinning Trump
AMSTERDAM (ANP) - Een terugkeer van oud-president Donald Trump in het Witte Huis leidt waarschijnlijk tot een hogere inflatie in de eurozone en ook in Nederland. Dat zegt ING-econoom Bert Colijn in een rapport, waarin hij voorsorteert op een mogelijke overwinning van Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 5 november.
De verwachtingen over wie de presidentsverkiezingen gaat winnen zijn de afgelopen weken flink verschoven, waarbij Trump bezig lijkt aan een opmars in de peilingen. Ook op de financiële markten wordt de kans op een tweede termijn voor Trump steeds hoger ingeschat. Dat heeft volgens Colijn geleid tot hogere Amerikaanse kapitaalmarktrentes en een sterkere dollar.
Hoewel campagnebeloften volgens de ING-econoom niet altijd letterlijk genomen moeten worden, lijkt het programma van Trump de inflatie meer aan te jagen dan de plannen van de Democratische presidentskandidaat Kamala Harris. Zo wil Trump de belastingen verlagen en de importtarieven fors verhogen. Belastingverlagingen stimuleren de bestedingen en daarmee ook de kans dat bedrijven hun prijzen verhogen. Handelstarieven zorgen daarnaast voor hogere kostprijzen voor bedrijven, die ze aan de consument doorberekenen.
Hogere rentes
De hogere verwachte inflatie zorgt voor hogere rentes op de Amerikaanse markt. In de eurozone wordt juist gerekend op een snellere rentedaling, door de zwakkere groeivooruitzichten voor de Europese economie. Het grotere verschil in rentes tussen de eurozone en de VS zet de euro onder druk. De zwakkere euro maakt Nederlandse exportgoederen aantrekkelijker, waardoor de Nederlandse concurrentiepositie buiten de eurozone voorlopig wat verbetert. Als Trump wint en de importtarieven verhoogt, kan dat beeld volgens Colijn snel veranderen.
De zwakkere euro zorgt ook voor hogere importprijzen, waarbij vooral de benzineprijzen stijgen doordat vaten olie in dollars worden afgerekend. Dat zorgt voor een hogere inflatie. In de eurozone als geheel zal dat niet zo erg worden gevonden, aangezien de inflatie daar al is gedaald tot onder de doelstelling van 2 procent. In Nederland, waar de inflatie volgens Colijn naar verwachting langer boven de 2 procent blijft, zal dat volgens de econoom met gemengde gevoelens ontvangen worden.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
7 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
11 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
13 uur geleden