ING verwacht dit jaar herstel koopkracht van veel huishoudens
AMSTERDAM (ANP) - De koopkracht van veel Nederlandse huishoudens herstelt dit jaar, verwacht ING Research. Maar volgens het onderzoek van de bank zijn er wel duidelijke verschillen tussen groepen huishoudens. Mensen in de laagste inkomensgroepen zien hun koopkracht, de hoeveelheid goederen en diensten die ze met hun inkomen kunnen kopen, veelal herstellen. Bij de hoogste inkomens en gepensioneerden is dit nog niet het geval.
De stijging van de koopkracht komt volgens ING Research door de gestegen lonen. Naar verwachting zal die stijging veel hoger zijn dan de toename van de prijzen. Dat betekent dat de meeste huishoudens er voor het tweede jaar op rij op vooruitgaan, aldus het onderzoek. In 2022 en 2023 zagen veel Nederlanders hun koopkracht nog hard dalen door sterke prijsstijgingen die deels het gevolg waren van de oorlog in Oekraïne.
Met de hogere koopkracht in 2025 wordt dat verlies voor veel huishoudens weer goedgemaakt, stelt ING Research. Daarbij speelt volgens het onderzoek mee dat de koopkracht van de laagste inkomens veel minder hard daalde dan die van mensen met een hoog of middeninkomen, mede dankzij energiesteun. Maar de hoogste inkomens en gepensioneerden zien hun koopkrachtverlies pas na 2025 helemaal herstellen, denkt ING Research. De stijging van het aanvullend pensioen blijft achter bij de inflatie.
Nederland lijkt dit jaar weer te maken te krijgen met een relatief hoge inflatie van ruim boven de 3 procent, voorziet ING Research. Dat komt onder meer door flinke huurstijgingen en hogere loonkosten. De handelsspanningen tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten hebben nog weinig invloed op de inflatie in Nederland. De EU heeft hogere invoerheffingen aangekondigd op bepaalde Amerikaanse producten, maar omdat het om een beperkt aantal goederen gaat, is de impact op de totale inflatie voor consumenten dit jaar "nagenoeg verwaarloosbaar", aldus het onderzoek. "Op het moment dat de handelsoorlog verder escaleert dit jaar en er tarieven voor een veel groter deel van onze import gaan gelden, kan dat de inflatie verhogen en het verdere koopkrachtherstel gedurende 2025 onder druk zetten", schrijft ING Research hierover.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
6 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
8 uur geleden