Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING verwacht dat consumenten meer uitgeven in winkelstraat

ING verwacht dat consumenten meer uitgeven in winkelstraat

AMSTERDAM (ANP) - Consumenten geven in 2025 meer uit in de winkelstraat dan vorig jaar, voorspelt ING Research. Dat komt volgens de retailkenners van de bank door de verbeterde koopkracht en door de gewenning aan de hogere prijzen. Voor dit jaar rekent ING op een omzetgroei van de detailhandel met 3,5 procent.

Ook de omzet van de supermarkten groeit naar verwachting dit jaar weer, nadat deze vorig jaar voor het eerst in twintig jaar kromp door het tabaksverbod dat werd ingevoerd. Volgens sectoreconoom Thijs Geijer van ING zal de omzetontwikkeling van supermarkten in de eerste jaarhelft nog wel negatief zijn door het tabaksverbod. Maar doordat consumenten meer producten kopen tegen hogere prijzen en het tabakseffect in de tweede helft van het jaar uit de cijfers loopt, groeit de omzet van supermarkten en speciaalzaken naar verwachting met 1,5 procent in 2025.

Voor de niet-voedingssector rekent ING in 2025 op een omzetgroei van 4 procent. Net als vorig jaar geven consumenten vooral meer geld uit aan persoonlijke verzorgingsproducten. Door de aantrekkende woningmarkt slaat daarnaast de omzetkrimp bij woonwinkels om in een lichte groei dit jaar. Ook het doe-het-zelfsegment profiteert hiervan.

Uitdagende tijden

De grootste prijsstijgingen in de detailhandel zijn volgens ING inmiddels voorbij. Vorig jaar werden goederen gemiddeld 1,5 procent duurder, waarbij vooral shampoo, parfum en schoenen in prijs stegen. Voedingsmiddelen en alcoholvrije dranken werden gemiddeld 1,7 procent duurder, terwijl kleding en elektronica juist een fractie goedkoper werden. De gemiddelde prijsstijging zal volgens ING dit jaar vergelijkbaar zijn met vorig jaar.

Hoewel ING rekent op een groei van de detailhandel, spreekt de bank wel van uitdagende tijden voor retailers. In 2024 gingen 364 retailers failliet, 8 procent meer dan in 2023. Een meerderheid van de faillissementen betrof fysieke winkels in de non-foodsector, zoals Blokker, Bristol, The Body Shop, Adam Brandstore en Game Mania.

Ook waren er vorig jaar fors meer bedrijfsbeëindigingen. Driekwart van die sluitingen betrof een webwinkel. Het aantal webwinkels is in vijf jaar tijd verdubbeld van 53.000 naar ruim 106.000. Een deel hiervan realiseert echter een minimale omzet en wordt daarom vrijwillig gestaakt.

Meer uit Financieel

SpaceX wint voor derde dag op rij op gemengd Wall Street

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg dinsdag voor de derde dag op rij op de aandelenbeurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk eindigde de handelsdag 4,8 procent hoger. Dat is een kleinere plus dan de afgelopen dagen. SpaceX werd vrijdag tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit meer dan 19 procent meer waard en kreeg er maandag weer ruim 19 procent bij.

4 uur geleden
EU en VS bespreken toegangsregeling tot geavanceerde AI, meldt FT

ÉVIAN (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gesproken over het opzetten van een regeling voor "betrouwbare partners" voor geavanceerde AI-modellen. Dat melden ingewijden aan zakenkrant Financial Times.

5 uur geleden
WSJ: Iran mag van VS direct olie verkopen na ondertekening deal

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran mag van de Verenigde Staten direct beginnen met de verkoop van olie en brandstof na het ondertekenen van de vredesdeal. Dat hebben de landen afgesproken, melden ingewijden aan The Wall Street Journal.

7 uur geleden
Chipbedrijven dalen op lagere Amsterdamse beurs

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de Amsterdamse aandelenbeurs. Besi, ASMI en ASML zakten tot 4,9 procent. De AEX-index op het Damrak sloot lager, na een kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers waren vooral in afwachting van details van de deal die de Verenigde Staten met Iran hebben gesloten.

9 uur geleden
FNV dreigt met staking bij Etos en Kruidvat voor betere cao

UTRECHT (ANP) - Medewerkers van drogisterijketens als Etos en Kruidvat dreigen te gaan staken, meldt vakbond FNV Handel. De vakbond is niet tevreden met het loonbod van de werkgevers voor een nieuwe cao en wil dat het plan van de bedrijven om de zondagstoeslag te halveren wordt geschrapt.

9 uur geleden
SpaceX in nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De marktwaarde van SpaceX is kort gestegen boven die van techconcern Microsoft. Daarmee bevindt het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk zich in een nek-aan-nekrace met andere waardevolle bedrijven, nadat het eerder op de dag boven de marktwaarde van Amazon steeg.

10 uur geleden
SpaceX haalt Amazon in en is op vier na meest waardevolle bedrijf

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX heeft Amazon ingehaald als het op vier na meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Een aandeel in het ruimtevaartbedrijf ging vlak na de opening van Wall Street ruim 10 procent omhoog, waardoor de marktwaarde van het bedrijf van Elon Musk steeg tot 2,8 biljoen dollar. Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern heeft een marktwaarde van bijna 2,7 biljoen dollar.

11 uur geleden