ING verwacht dat consumenten meer uitgeven in winkelstraat
AMSTERDAM (ANP) - Consumenten geven in 2025 meer uit in de winkelstraat dan vorig jaar, voorspelt ING Research. Dat komt volgens de retailkenners van de bank door de verbeterde koopkracht en door de gewenning aan de hogere prijzen. Voor dit jaar rekent ING op een omzetgroei van de detailhandel met 3,5 procent.
Ook de omzet van de supermarkten groeit naar verwachting dit jaar weer, nadat deze vorig jaar voor het eerst in twintig jaar kromp door het tabaksverbod dat werd ingevoerd. Volgens sectoreconoom Thijs Geijer van ING zal de omzetontwikkeling van supermarkten in de eerste jaarhelft nog wel negatief zijn door het tabaksverbod. Maar doordat consumenten meer producten kopen tegen hogere prijzen en het tabakseffect in de tweede helft van het jaar uit de cijfers loopt, groeit de omzet van supermarkten en speciaalzaken naar verwachting met 1,5 procent in 2025.
Voor de niet-voedingssector rekent ING in 2025 op een omzetgroei van 4 procent. Net als vorig jaar geven consumenten vooral meer geld uit aan persoonlijke verzorgingsproducten. Door de aantrekkende woningmarkt slaat daarnaast de omzetkrimp bij woonwinkels om in een lichte groei dit jaar. Ook het doe-het-zelfsegment profiteert hiervan.
Uitdagende tijden
De grootste prijsstijgingen in de detailhandel zijn volgens ING inmiddels voorbij. Vorig jaar werden goederen gemiddeld 1,5 procent duurder, waarbij vooral shampoo, parfum en schoenen in prijs stegen. Voedingsmiddelen en alcoholvrije dranken werden gemiddeld 1,7 procent duurder, terwijl kleding en elektronica juist een fractie goedkoper werden. De gemiddelde prijsstijging zal volgens ING dit jaar vergelijkbaar zijn met vorig jaar.
Hoewel ING rekent op een groei van de detailhandel, spreekt de bank wel van uitdagende tijden voor retailers. In 2024 gingen 364 retailers failliet, 8 procent meer dan in 2023. Een meerderheid van de faillissementen betrof fysieke winkels in de non-foodsector, zoals Blokker, Bristol, The Body Shop, Adam Brandstore en Game Mania.
Ook waren er vorig jaar fors meer bedrijfsbeƫindigingen. Driekwart van die sluitingen betrof een webwinkel. Het aantal webwinkels is in vijf jaar tijd verdubbeld van 53.000 naar ruim 106.000. Een deel hiervan realiseert echter een minimale omzet en wordt daarom vrijwillig gestaakt.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
2 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
5 uur geleden