Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING verwacht 'behoorlijke' kwartaalgroei Nederlandse economie

ING verwacht 'behoorlijke' kwartaalgroei Nederlandse economie

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal opnieuw gegroeid, is de verwachting van onderzoekers van ING. Zij gaan uit van een groei van ongeveer 0,3 tot 0,5 procent ten opzichte van het tweede kwartaal. "De cijfers die tot dusverre beschikbaar zijn wijzen op een behoorlijk groeicijfer", aldus de economen. Ze waarschuwen desondanks voor zwakkere groei in de periode daarna.

De economie in ons land groeide in het tweede kwartaal nog met 1 procent, na een kleine krimp over de eerste drie maanden van dit jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceert donderdag de eerste officiële groeicijfers over het derde kwartaal.

ING heeft op basis van de cijfers die tot nu toe beschikbaar zijn een eerste inschatting gemaakt. Daaruit komt de verwachting naar voren dat de productie in de Nederlandse industrie met zo'n 0,5 procent tot 1 procent is gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Onder andere de auto-industrie, de bouw en de machine-industrie droegen bij aan die groei. De consumentenbestedingen zijn volgens ING iets minder gunstig voor de economie in vergelijking met productie- en verkoopcijfers, maar overwegend wel positief.

Handelstarieven

"Al met al zijn we redelijk positief over het derde kwartaal en verwachten we daarvoor nu een hogere groei dan een aantal maanden geleden", legt econoom Marcel Klok van ING uit. "Dit is echter geen reden om deze maand onze groeiverwachtingen over de gehele linie te verhogen. We hebben die voor Nederland zelfs wat verlaagd."

Zo kwam uit een maandelijkse enquête van de Europese Commissie dat de industrie in oktober pessimistischer werd over onder andere de productie de komende tijd. "Een negatiever sentiment in de industrie belooft niet per se veel goeds voor zowel de export als de investeringen", aldus Klok. "De komende kwartalen is de groei naar verwachting dus gematigd en vooral afhankelijk van de consumenten en de (semi)publieke sector."

Daarbij helpt de Amerikaanse dreiging van handelstarieven ook niet. Eerder waarschuwde ING al voor een mogelijke handelsoorlog met de Verenigde Staten, waardoor de eurozone in een recessie kan belanden. Vooral de al worstelende Duitse economie, die sterk afhankelijk is van de handel met de VS, zou volgens de economen bijzonder hard worden geraakt door bijvoorbeeld importtarieven op Europese auto's.

Meer uit Financieel

Tata Steel blij met steun EU-parlement voor beperken staalimport

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.

29 minuten geleden
Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

1 uur geleden
AEX levert deel van winst weer in, Adyen grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.

1 uur geleden
Fortnite keert na bijna zes jaar terug in App Store van Apple

CARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.

3 uur geleden
LTO Nederland kritisch op Europees plan voor kunstmest

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.

3 uur geleden
G7 roept op tot financiële voorzichtigheid om inflatierisico's

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.

3 uur geleden
UWV krijgt geen extra tijd voor afhandelen dossiers

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV krijgt niet langer dan negen weken de tijd om een besluit te nemen in een zaak waarin beroep is aangetekend, heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De rechtbank vindt de huidige maximumbeslistermijn passend.

4 uur geleden