ING verdubbelt jaarwinst tot meer dan 7 miljard euro
AMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn nettowinst vorig jaar verdubbeld tot bijna 7,3 miljard euro. Het financiële concern profiteerde vooral van het oplopen van de rente, waardoor ING hogere marges kon maken over bijvoorbeeld spaargeld.
"In veel opzichten was 2023 een uitdagend jaar, omdat geopolitieke en economische schokken veel van onze klanten en de samenlevingen waarin we actief zijn, hebben getroffen. Tegelijkertijd zijn de meeste economieën veerkrachtig gebleken met een lage werkloosheid, een dalende inflatie en een positieve rentestand", zegt topman Steven van Rijswijk in een toelichting.
Hij wijst er verder op dat ING is gegroeid met hypotheken. Ook lukte het om er meer klanten bij te krijgen die meerdere diensten van de bank afnemen, vooral in Duitsland, Spanje en Nederland. Dit ondanks dat de bank ook kritiek over zich heen kreeg van milieuorganisaties. Vorige maand spande Milieudefensie een klimaatrechtszaak aan tegen ING, omdat het concern "Nederlands invloedrijkste bankier van de klimaatcrisis" zou zijn.
Opbrengst uit rente
In de laatste drie maanden van vorig jaar ging de winst van ING eveneens flink omhoog, maar niet zo sterk als in voorgaande delen van het jaar. De rente-inkomsten lieten in het vierde kwartaal ook nog maar een hele beperkte toename zien. In Nederland drukte een verhoging van de spaarrente op de kwartaalcijfers. Met een spaarrente van 1,5 procent tot tegoeden van 10.000 euro zit ING overigens nog wel een stuk lager dan veel andere banken.
"Vooruitkijkend blijven we waakzaam gezien de aanhoudende geopolitieke onzekerheden", laat Van Rijswijk weten. Maar tot nu toe zijn klanten van de bank volgens hem nog niet in groten getale in problemen gekomen door bijvoorbeeld de hoge inflatie en economische recessie. Het concern zag afgelopen jaar niet de noodzaak om de stroppenpot flink aan te vullen. Het extra geld dat werd weggezet voor mogelijke kredietverliezen lag fors lager dan in 2022.
Provisie-inkomsten
ING maakte onlangs al bekend minder afhankelijk te willen worden van rente-inkomsten en de inkomsten uit provisies juist te willen verhogen. Volgens Van Rijswijk moet hierbij onder meer gedacht worden aan meer digitale diensten voor beleggers. Een ander voorbeeld is de mogelijkheid voor klanten om online verzekeringen af te sluiten. Andere Europese banken zeiden eerder ook al stappen te ondernemen om - zoals dat in de bankenwereld heet - meer te diversifiëren, omdat ze er rekening mee houden dat de flink gestegen rente weer gaat dalen.
Meer uit Financieel
LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
6 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
14 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geleden