ING stijgt opnieuw op hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met winst aan de dag begonnen. Daarmee zette de beursgraadmeter de lijn van een dag eerder voort en werd de onzekerheid over de oorlog in Oekraïne even terzijde geschoven. ING toonde opnieuw herstel na forse verliezen begin deze week. Elders in Europa lieten de beurzen eveneens een licht positief beeld zien.
De AEX-index op Beursplein 5 stond in de eerste minuten van de sessie 0,7 procent hoger op 725,66 punten. De MidKap steeg 0,8 procent tot 1010,25 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt klommen tot 0,5 procent.
Op de Amsterdamse beurs was ING opnieuw de grootste stijger bij de grote bedrijven, met een plus van 3 procent. De bank verloor eerder fors vanwege de oorlog in Oekraïne waar het zakelijke klanten heeft. Woensdag maakte ING echter bekend geen nieuwe leningen meer te verstrekken aan Russische klanten.
Chipsbedrijven
Chipbedrijven hielpen ook mee aan de opmars van de AEX. Besi steeg 1,5 procent, ASML kreeg er 1,4 procent bij en ASMI dikte 1,2 procent aan. Staalbedrijf ArcelorMittal steeg opnieuw (plus 2,1 procent) als gevolg van de hogere metaalprijzen door de oorlog in Oekraïne. Prosus was de hekkensluiter met een min van 1,6 procent. Het Chinese techbedrijf Tencent, waar Prosus een groot belang in heeft, verlaagt de provisie die het vraagt aan gebruikers van zijn WeChat-app.
Chemicaliëndistributeur IMCD steeg 1,2 procent. Dat bedrijf maakte bekend het Britse Evenlode over te nemen, een distributeur van ingrediënten voor de voedsel- en drankenindustrie in het Verenigd Koninkrijk en Ierland.
Lufthansa
Lufthansa opende de boeken en verkleinde het verlies in het tweede coronajaar aanzienlijk, van 6,7 miljard naar 2,2 miljard euro. De Duitse luchtvaartmaatschappij denkt zijn resultaat dit jaar weer verder te verbeteren. Door de onzekerheid vanwege de oorlog in Oekraïne durft Lufthansa echter geen gedetailleerdere voorspellingen te doen. Het aandeel daalde ruim 4 procent.
Rheinmetall (min 0,5 procent) denkt tot 3000 nieuwe banen te kunnen creëren door de extra investeringen van de Duitse overheid in defensie. Het bedrijf kreeg al een eerste order voor enkele duizenden nieuwe helmen.
Olieprijzen
Renault-dochter AvtoVAZ, producent van de Lada, moet de productie tijdelijk stilleggen vanwege een tekort aan elektronische componenten. Renault daalde 0,2 procent.
De olieprijzen staan opnieuw hoger. Amerikaanse WTI-olie werd 4,4 procent meer waard en kost nu 115,49 dollar voor een vat. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. Brentolie steeg 5 procent in prijs en kost 118,62 dollar per vat. De euro was 1,1094 dollar waard tegen 1,1105 dollar eerder op de dag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.
39 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.
1 uur geledenFLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter het tuchtrecht dat het vertrouwen in de financiële sector moest vergroten, stopt ermee. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) frustreren banken elke verbetering van het tuchtrecht. De organisatie beëindigt daarom de samenwerkingsovereenkomst met de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).
2 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft een volgende stap gezet in het opnieuw opstarten van een stilgelegde kerncentrale. De regering heeft daarvoor een voorlopig plan goedgekeurd. Het eiland, waar de grootste chipproducent ter wereld zit, streeft naar grotere energiezekerheid.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol zoekt bouw- en onderhoudspartners voor het onderhoud en de renovatie van de luchthaven. De komende tien jaar steekt Schiphol miljarden in vernieuwing.
4 uur geleden