
ING: schok van half miljard voor Nederland bij farmaheffingen VS
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie kan een schok krijgen van een half miljard euro als de Amerikaanse president Donald Trump importheffingen van 25 procent op farmaceutische producten oplegt. Dat hebben kenners van ING berekend. Door die heffingen kunnen bijvoorbeeld farmaceuten besluiten meer te investeren in productiecapaciteit in de Verenigde Staten, ten koste van investeringen in Nederland en Europa. Ook kunnen bedrijven gaan besparen op onderzoek en ontwikkeling.
Volgens ING exporteert Nederland jaarlijks voor 35,5 miljard euro aan geneesmiddelen en wordt voor 23,6 miljard euro aan farmaceutische producten geïmporteerd. De schok van een half miljard kan volgens de bank op de middellange termijn toenemen als er in de VS alternatieven worden gevonden voor Nederlandse producten. Dan heeft ING het over een termijn van zes tot tien jaar. De bank zegt dat het allerminst zeker is dat die productiecapaciteit wordt gevonden in de VS door de economische onzekerheid over Trumps beleid.
Andere Europese landen die kwetsbaar zijn voor heffingen zijn volgens ING vooral Duitsland en Ierland. Door de heffingen wil Trump dat er meer geneesmiddelen in eigen land worden geproduceerd om zo minder afhankelijk te zijn van buitenlandse leveranciers, met name in China en India.
Beschermen
ING denkt dat de prijzen in de VS zullen stijgen als gevolg van de heffingen. Verder zegt ING dat producenten van zogenoemde generieke medicijnen, kopieën van oorspronkelijke medicijnen, de Amerikaanse markt kunnen gaan mijden, waardoor er in de VS tekorten kunnen ontstaan en er meer van die middelen op de Europese markt komen. Dat zou dan weer de prijzen omlaag kunnen duwen, waardoor Europese fabrikanten minder geneigd kunnen zijn om productie naar Europa te halen, zoals de Europese Commissie graag wil.
ING zegt dan ook dat de Commissie moet opletten door de Europese farmaciesector te beschermen, terwijl tegelijkertijd stappen worden gezet om meer productie van de belangrijkste generieke medicijnen naar Europa te halen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Ook de nieuwe topman van Unilever, Fernando Fernandez, heeft op de aandeelhoudersvergadering kritische vragen gekregen over het klimaatbeleid van het bedrijf. Aanhangers van Milieudefensie Jong verlieten uiteindelijk de zaal uit protest tegen de antwoorden over het klimaatbeleid.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag Amerikanen opgeroepen geduldig te zijn na de economische krimp in het eerste kwartaal. In een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social gaf de president zijn voorganger Joe Biden de schuld van de tegenvallende cijfers. Hij hield daarbij vol dat zijn importheffingen uiteindelijk zullen leiden tot een bloeiperiode in de Amerikaanse economie.
53 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Starbucks behoorde woensdag tot de grote verliezers op de aandelenbeurzen in New York. De grote Amerikaanse koffieketen zag de verkopen in filialen die langer dan een jaar open zijn voor het vijfde kwartaal op rij dalen. De verkopen gingen vooral omlaag in thuismarkt Verenigde Staten. De totale omzet steeg wel licht, maar dat kwam door een uitbreiding van het aantal vestigingen en viel lager uit dan verwacht. Ook de winst viel tegen. Het aandeel werd in de vroege handel zo'n 9 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De economie van de Verenigde Staten is in de eerste drie maanden van dit jaar gekrompen. Het Amerikaanse ministerie van Handel gaat in een eerste schatting uit van een krimp van 0,3 procent. Dat heeft vooral te maken met een overvloed aan geïmporteerde goederen, waarmee Amerikaanse bedrijven de toen naderende importheffingen wilden opvangen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever zegt opnieuw kritische gesprekken aan te gaan met een Indonesische palmolieleverancier die beschuldigd wordt van mensenrechtenschendingen. Op de aandeelhoudersvergadering werd een brief voorgelezen namens gemeenschappen die zeggen hun land op Sulawesi te zijn kwijtgeraakt aan AAL, dat er palmolieplantages op aanlegde.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Microsoft legt zich niet zomaar neer bij een eventueel Amerikaans bevel om met zijn Europese clouddiensten te stoppen, belooft Microsoft-president Brad Smith. Hij sluit rechtszaken niet uit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de afgelopen maanden flink meer verzoeken gekregen van mensen die hun guldens willen omwisselen voor euro's. Aanleiding lijkt de deadline van woensdag: dan kunnen mensen voor het laatst een omwisselverzoek indienen voor hun 5 guldenbriefjes en 25 guldenbiljetten.
3 uur geleden