Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING: personeelstekort steeds nijpender voor voedingsindustrie

ING: personeelstekort steeds nijpender voor voedingsindustrie

AMSTERDAM (ANP) - Personeelstekort vormt al ruim drie jaar de grootste belemmering voor bedrijven in de Nederlandse voedingsindustrie, ziet ING. Maar volgens onderzoekers van de bank zullen de zorgen de komende jaren alleen maar toenemen. Het huidige personeelsbestand vergrijst en de aanwas van jongere medewerkers blijft uit.

Volgens ING is de voedings- en genotmiddelenindustrie de grootste werkgever binnen de Nederlandse industrie. Maar ondanks de sterk gestegen lonen in de sector, is er een tekort aan personeel. En dat lijkt nog wel even zo te blijven. ING schat dat ongeveer een op de zeven werknemers tussen 2025 en 2030 met pensioen gaat. Tegelijkertijd is het aandeel jongeren dat werkt in de voedingsindustrie in 2023 en 2024 kleiner geworden.

Ook daalt het aantal studenten op relevante opleidingen. Het gaat dan bijvoorbeeld om mbo-opleidingen in de techniek en procesindustrie en hbo-opleidingen in de richting techniek en agro en food. "Minder instroom van talent verzwakt de concurrentiepositie van de Nederlandse voedingsindustrie, ook omdat in andere EU landen die problemen minder spelen", zegt sectoreconoom Ceel Elemans.

Koploper binnen EU

Bij het uitblijven van voldoende personeel wordt vaak gekeken naar automatisering en robotisering om de arbeidsproductiviteit op peil te houden. Maar juist dat heeft de Nederlandse voedingssector volgens Elemans al veel gebracht. Qua arbeidsproductiviteit is de Nederlandse voedingsindustrie bovendien al koploper binnen de EU. "Investeringen in state-of-the-artproductielijnen zijn weinig waard zonder mensen die verantwoordelijk zijn voor wat die lijn moet maken", aldus Elemans.

ING voerde een tiental gesprekken met bedrijven in de sector over hoe zij omgaan met de situatie. Zo zet snoepfabrikant CCI Candy in op innovatie om zo op te vallen bij jonge mensen. Bolletje profiteert bij de werving van zijn naamsbekendheid, maar ook dan is het volgens de bakkersproductenfabrikant nog altijd lastig om operators te vinden. Daarom staat Bolletje in contact met technische opleidingen.

Meer uit Financieel

Bedrijf achter Illy-koffie gaat volgend jaar produceren in de VS

TRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.

8 uur geleden
Duitse winkeliers vinden kerstverkopen dit jaar tegenvallen

BERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.

10 uur geleden
Duitse bedrijfsleven blij met terugkeer VK in Erasmusprogramma EU

LONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.

11 uur geleden
Schiphol en KLM 'continu' druk met nabrengen koffers na storing

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".

12 uur geleden
AI en Trump ook in 2026 belangrijkste thema's voor beleggers

AMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.

14 uur geleden
Uitgeverij laat spullen met Nederlandse tekeningen van Temu halen

AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.

1 dag geleden
Duitsland op schema met waterstof, Nederland worstelt

BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.

1 dag geleden