ING onderaan in lagere AEX, focus op rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - ING was donderdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak, die ook een verlies liet zien. De beurshandel stond vooral in het teken van de rentebesluiten van de centrale banken, waaronder die van de Bank of England. De Britse centrale bank zal de rente naar verwachting opnieuw verhogen, na het verrassende hoge inflatiecijfer in het Verenigd Koninkrijk in mei.
In Noorwegen verhoogde de centrale bank donderdag de rente met een half procentpunt tot 3,75 procent om de inflatie te bestrijden. In Zwitserland ging de rente met een kwart procentpunt omhoog. De Turkse centrale bank zal naar verwachting later op de dag de rente flink gaan verhogen. De nieuwe gouverneur van de Turkse centrale bank zou daarmee het rentebeleid in het land willen normaliseren. Eerder werd onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan de rente juist verlaagd ondanks de torenhoge inflatie in het land.
Ayden
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 752,55 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 888,77 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,3 procent.
Naast ING (min 1,8 procent) behoorden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML tot de grootste dalers, met verliezen tot 1,4 procent. Verzekeraar NN Group en betaalbedrijf Adyen waren de sterkste stijgers, met plussen van 0,8 procent.
KPN
Aegon won een fractie. De verzekeraar liet tijdens een beleggersdag weten vol in te zetten op groei in de Verenigde Staten. Nu de overname van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten door ASR binnen enkele weken is afgerond, wil Aegon onder meer het netwerk van adviseurs van zijn Amerikaanse tak Transamerica uitbreiden en verder groeien in de Amerikaanse pensioenmarkt.
KPN verloor 0,3 procent. Het telecomconcern neemt de Nederlandse activiteiten van Youfone over voor een bedrag van ongeveer 200 miljoen euro. Met de overname versterkt KPN naar eigen zeggen zijn positie in de mobiele en breedbandmarkt aanzienlijk.
Kunstmatige intelligentie
Ebusco won dik 1 procent. De fabrikant heeft een contract getekend met het Zweedse Keolis Sverige voor de levering van maximaal 125 elektrische bussen. CM.com steeg 6,7 procent. De chatleverancier is gestart met zijn nieuwe platform voor generatieve kunstmatige intelligentie (AI) bij tien van zijn voornaamste klanten.
De euro was 1,0999 dollar waard, tegen 1,0956 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,3 procent tot 71,61 dollar. Brentolie kostte ook 1,3 procent minder, op 76,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is de eerste handelsdag van de nieuwe maand licht lager gesloten. Dat kwam vooral door een stevig koersverlies van zwaargewicht Shell, dat 3,3 procent verloor door een daling van de olieprijs. Ook oliedienstverlener SBM Offshore behoorde om die reden tot de verliezers, met een min van 1,5 procent.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Belgische Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de nieuwe cyberaanval op koelkasten en vriezers, die verschillende supermarkten in België heeft getroffen. Dat heeft een woordvoerder bekendgemaakt.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijf Marvell Technology heeft een overnamedeal gesloten met de producent van optische apparatuur voor datacenters Lumentum Holdings ter waarde van 115 miljard dollar, omgerekend ruim 102 miljard euro. Vorige week had persbureau Bloomberg al gemeld dat er een overname van Lumentum door Marvell aan zat te komen in de AI-race.
6 uur geleden