ING onderaan in lagere AEX, focus op rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - ING was donderdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak, die ook een verlies liet zien. De beurshandel stond vooral in het teken van de rentebesluiten van de centrale banken, waaronder die van de Bank of England. De Britse centrale bank zal de rente naar verwachting opnieuw verhogen, na het verrassende hoge inflatiecijfer in het Verenigd Koninkrijk in mei.
In Noorwegen verhoogde de centrale bank donderdag de rente met een half procentpunt tot 3,75 procent om de inflatie te bestrijden. In Zwitserland ging de rente met een kwart procentpunt omhoog. De Turkse centrale bank zal naar verwachting later op de dag de rente flink gaan verhogen. De nieuwe gouverneur van de Turkse centrale bank zou daarmee het rentebeleid in het land willen normaliseren. Eerder werd onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan de rente juist verlaagd ondanks de torenhoge inflatie in het land.
Ayden
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,9 procent lager op 752,55 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 888,77 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,3 procent.
Naast ING (min 1,8 procent) behoorden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML tot de grootste dalers, met verliezen tot 1,4 procent. Verzekeraar NN Group en betaalbedrijf Adyen waren de sterkste stijgers, met plussen van 0,8 procent.
KPN
Aegon won een fractie. De verzekeraar liet tijdens een beleggersdag weten vol in te zetten op groei in de Verenigde Staten. Nu de overname van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten door ASR binnen enkele weken is afgerond, wil Aegon onder meer het netwerk van adviseurs van zijn Amerikaanse tak Transamerica uitbreiden en verder groeien in de Amerikaanse pensioenmarkt.
KPN verloor 0,3 procent. Het telecomconcern neemt de Nederlandse activiteiten van Youfone over voor een bedrag van ongeveer 200 miljoen euro. Met de overname versterkt KPN naar eigen zeggen zijn positie in de mobiele en breedbandmarkt aanzienlijk.
Kunstmatige intelligentie
Ebusco won dik 1 procent. De fabrikant heeft een contract getekend met het Zweedse Keolis Sverige voor de levering van maximaal 125 elektrische bussen. CM.com steeg 6,7 procent. De chatleverancier is gestart met zijn nieuwe platform voor generatieve kunstmatige intelligentie (AI) bij tien van zijn voornaamste klanten.
De euro was 1,0999 dollar waard, tegen 1,0956 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,3 procent tot 71,61 dollar. Brentolie kostte ook 1,3 procent minder, op 76,13 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De benzineprijs aan de Duitse pomp is afgelopen weekend naar een record gestegen door de almaar verder stijgende olieprijzen. Ook de prijs van diesel in Duitsland nadert het oude recordniveau. Dat meldt automobilistenvereniging ADAC. Veel Nederlanders gaan tanken in Duitsland.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een "beperkt aantal" klanten van Revolut is getroffen door een recente fraudepoging bij de onlinebank. Daarbij gebruikte een onbevoegde partij het e-mailadres van "een legitieme overheidsinstantie" om frauduleuze informatieverzoeken in te dienen. Dat bevestigt een woordvoerder van de onlinebank na onderzoek van BNR Nieuwsradio.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk, bekend van de medicijnen Wegovy en Ozempic, gaat zijn naam veranderen in Novo. Volgens het bedrijf moet dit de herkenbaarheid bij consumenten vergroten. Ook het bedrijfslogo met de stier wordt aangepast.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs steeg maandagochtend op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam in navolging van de hogere olieprijzen. De prijs klom bijna 5 procent tot meer dan 83 euro per megawattuur. Vorige week steeg de prijs voor het eerst sinds januari 2023 al tot ruim 80 euro.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven zijn maandagochtend stevige verliezers op de beurs in Amsterdam, nadat grote kunstmatige-intelligentiebedrijven hebben opgeroepen om de ontwikkeling van AI-modellen bewust te vertragen. Onder meer topman Dario Amodei van Anthropic uitte afgelopen weekend zijn zorgen over risico's van AI na verschillende incidenten.
3 uur geledenSEATTLE (ANP/AFP/RTR) - Webwinkelconcern Amazon heeft de samenwerking met vrachtvlieger 21 Air voorlopig opgeschort. Dit is het bedrijf dat eigenaar is van het Amazon Prime Air-vliegtuig dat een week geleden in Miami van de landingsbaan schoot.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens en bedrijven moeten volgend jaar tientallen euro's meer betalen voor hun elektriciteits- en gasaansluitingen omdat netbeheerders veel moeten investeren in het versterken van het volle stroomnet. Volgens Netbeheer Nederland gaat dit onderdeel van de energierekening gemiddeld met ongeveer 20 procent omhoog. Voor huishoudens betekent dit volgens de brancheorganisatie dat ze gemiddeld zo'n 12 euro per maand extra kwijt zijn.
5 uur geleden