
ING: Nederlanders betalen stap voor stap minder voor energie
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders betalen maandelijks langzaam maar zeker steeds minder voor hun energie. Volgens een analyse van transactiedata door ING gaat het gemiddelde voorschotbedrag dat huishoudens elke maand kwijt zijn stap voor stap wat omlaag. Inmiddels ligt dit bedrag 30 euro onder de piek, blijkt uit de berekeningen.
Na de Russische inval in Oekraïne begonnen de energieprijzen vorig jaar in rap tempo op te lopen. Dat is ook te zien in cijfers over het gemiddeld voorschotbedrag. Dit lag aanvankelijk rond de 150 euro, maar piekte in december op 212 euro. Daarna zette een daling in. Inmiddels betalen huishoudens volgens de laatste gegevens over mei nog 182 euro in de maand.
ING stelt dat het energieprijsplafond van de overheid, dat in januari is ingegaan, zijn uitwerking niet heeft gemist. Daardoor krijgen de meeste huishoudens korting op hun energierekening. Ook liggen de leveringstarieven van energiebedrijven inmiddels een stuk lager dan eind vorig jaar, weet de bank. Dit heeft te maken met de relatief zachte winter, waardoor de gasopslagen redelijk op niveau bleven en de rust op de energiemarkt weer enigszins terugkeerde.
Energiebelastingen
Daar staat tegenover dat mensen dit jaar wel meer kwijt zijn aan energiebelastingen. Met ingang van januari is de tijdelijke btw-verlaging op energie daarnaast weer teruggedraaid.
De deskundigen van ING benadrukken wel dat het gemiddelde voorschotbedrag nog niet voor alle huishoudens aan het dalen is. Dit heeft ook te maken met welk energiecontract je precies hebt. Volgens de bank zijn twee op de vijf huishoudens wel weer goedkoper uit dan in december. In februari was dit nog bij een op de vijf huishoudens het geval.
Inkoopprijzen flink gedaald
Een derde van de huishoudens zou nu nog boven zijn voorschotbedrag van december zitten. Volgens ING gaat dat mogelijk om mensen van wie het voorschotbedrag eerder nog te laag was afgesteld. Ook zijn er huishoudens die eerst nog in een voordelig meerjarig vast contract zaten dat inmiddels is afgelopen.
ING verwacht dat het gemiddelde voorschotbedrag de komende tijd nog wat verder omlaag gaat. "Op de Europese groothandelsmarkt zijn de inkoopprijzen van energie inmiddels flink gedaald. Kijken we voorzichtig vooruit, dan is de verwachting dat de energietarieven voor de consument in het kielzog van de groothandelsmarktprijzen nog wat verder zullen dalen en steeds vaker onder de tarieven van het prijsplafond zullen uitkomen", aldus de bank.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in augustus licht gestegen ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,9 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In juli was dat 3,8 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 5000 per maand toe.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
11 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
12 uur geleden