ING keldert 9 procent op Damrak na sancties Russische banken
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel ING werd maandag hard afgestraft op de Amsterdamse beurs. Ook andere grote Europese banken kregen rake klappen door de zwaardere sancties van het Westen tegen Rusland. Zo worden verschillende Russische banken afgesloten van het internationale betalingssysteem SWIFT. ING is van de Nederlandse banken het sterkst aanwezig in Rusland en Oekraïne.
Naast de uitsluiting van SWIFT wordt de toegang van de Russische centrale bank tot internationale reserves geblokkeerd. Die moet ervoor zorgen dat de Russische regering minder middelen heeft om de oorlog in Oekraïne te financieren.
ING zakte 9 procent in Amsterdam. In Frankfurt verloor Deutsche Bank bijna 9 procent. De Franse bank Société Générale en de Italiaanse bank UniCredit, die aanzienlijke activiteiten hebben in Rusland, zakten tot 11 procent. Raiffeisen Bank kelderde 14,5 procent in Wenen. De Oostenrijkse bank heeft een sterk winstgevend onderdeel in Rusland.
Russische beurs gesloten
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,4 procent lager op 717,72 punten. De MidKap daalde 1,5 procent tot 1012,63 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 2,8 procent.
De Russische beurs blijft maandag gesloten. Rusland heeft in een reactie op de sancties de verkoop van Russische aandelen door buitenlanders verboden. De roebel zakte 16 procent in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar als gevolg van de nieuwe sancties tegen Rusland. De Russische centrale bank verhoogde daarop de rente tot 20 procent om de val van de munt te stutten.
Olieprijzen
Brentolie werd 5 procent duurder op 103,08 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg dik 5 procent tot 96,40 dollar. Afgelopen donderdag stegen de olieprijzen al voor het eerst sinds 2014 tot boven de 100 dollar per vat in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne, maar vrijdag leken de olieprijzen wat te stabiliseren.
In Londen zakte BP 5,5 procent. Het Britse oliebedrijf lieten weten zijn belang in het Russische olieconcern Rosneft te beëindigen. Het besluit kost BP mogelijk 25 miljard dollar. In Amsterdam daalde concurrent Shell 0,1 procent. Het is nog niet bekend wat Shell gaat doen met activiteiten in Rusland, waaronder een deelneming in een groot project voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
Thyssenkrupp
In Frankfurt steeg Thyssenkrupp 8 procent. Het staalconcern profiteerde van het nieuws dat Duitsland 100 miljard euro extra uittrekt om het Duitse leger te moderniseren. Thyssenkrupp is onder meer actief met de bouw van duikboten. De bouwer van tanks en pantservoertuigen Rheinmetall won meer dan 30 procent.
De euro was 1,1189 dollar waard, tegen 1,1258 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Picnic heeft vorig jaar de omzet flink opgevoerd, met meer klanten en een uitbreiding van zijn vloot elektrische bezorgvoertuigen. Dat meldt de onlinesupermarkt maandag in zijn jaarverslag. Wel zette Picnic opnieuw een miljoenenverlies in de boeken door de aanhoudende investeringen die het bedrijf doet.
3 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De olieprijs is maandag gestegen naar het hoogste niveau in meer dan een maand na nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Door de escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten vrezen handelaren voor een langdurige verstoring van de Straat van Hormuz. Door die zeestraat wordt normaal veel olie en gas vervoerd, maar dat is door de oorlog bijna niet mogelijk.
5 minuten geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft de afgelopen maanden een aanzienlijke negatieve impact op de financiële resultaten van Ryanair gehad. De prijs van kerosine is fors gestegen en de vraag naar reizen is gedaald, meldt de luchtvaartmaatschappij maandag. De winst viel in het afgelopen kwartaal daardoor lager uit dan een jaar geleden.
48 minuten geledenLONDON (ANP/RTR) - Boeing kijkt naar een nieuwe productieverhoging van zijn bestverkopende 737 MAX-vliegtuigen. Dat heeft het hoofd van de commerciële vliegtuigdivisie bij Boeing zondag gezegd. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg in mei toestemming van toezichthouders om de productie op te voeren naar 47 toestellen per maand.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister van Defensie Theo Francken gaat naar eigen zeggen op zoek naar andere leveranciers voor fregatten dan de Nederlandse scheepsbouwer Damen. Daar zijn twee fregatten besteld, maar die worden bij nader inzien tweemaal zo duur als voorzien en zijn jaren later dan verwacht af. Het eerste fregat zou op zijn vroegst in 2033 worden geleverd.
17 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese staalproducent Jingye Steel heeft zondag gedreigd juridische stappen te nemen tegen de Britse regering vanwege de nationalisering van British Steel. Het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel, dat in handen was van de Jingye Group, donderdag volledig genationaliseerd om de toekomst van de staalproductie in het land te garanderen.
18 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram zijn weer bereikbaar, nadat de platforms zondagochtend last leken te hebben van een storing. In de ochtend kwamen duizenden meldingen binnen. Gebruikers ondervonden problemen met het inloggen op de platforms, die beide van Meta zijn.
20 uur geleden