ING houdt rekening met verdrievoudiging faillissementen in 2021
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen zal volgend jaar twee tot drie keer zo hoog liggen als in 2019. Dat voorspellen economen van ING. Door de economische krimp als gevolg van de coronacrisis vallen naar verwachting ook dit jaar meer bedrijven om.
Nederland krijgt dit jaar naar verwachting te maken met een economische krimp van 6 procent. Daardoor stijgt het aantal faillissementen in 2020 volgens de onderzoekers met 40 procent tot ongeveer 4500. Een jaar later verwacht het ING Economisch Bureau dat 1,5 procent tot 2,5 procent van alle bedrijven failliet gaat, wat neerkomt op 6500 tot 10.000 bedrijven die aan betalingsproblemen ten onder gaan.
De faillissementsgolf wordt wel enigszins gedempt. Zo trok de overheid al veel uit de kast om bedrijven die door de pandemie zijn getroffen financieel te steunen, bijvoorbeeld door een groot deel van de loonkosten op zich te nemen.
Omlaag brengen inkoopkosten
Volgens econoom Katinka Jongkind van het ING Economisch bureau helpt ook de flexibiliteit van bedrijven in bepaalde sectoren het aantal faillissementen te beperken. Zo kunnen bedrijven in bijvoorbeeld de groothandel of detailhandel relatief snel de inkoopkosten omlaag brengen.
Winkeliers behoren samen met horeca-ondernemers tot de zwaarst getroffen ondernemers door de coronacrisis. Cafés en restaurants moesten wekenlang dicht om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, en veel winkels volgden dat voorbeeld. Door de lockdownmaatregelen kregen non-foodwinkels bovendien minder klanten over de vloer.
Toch ligt het risico op faillissementen in deze sectoren laag, stelt ING. Deze bedrijven hebben relatief weinig kapitaalgoederen, zoals dure machines. Voor schuldeisers zou het daarom lang niet altijd gunstig zijn om op een faillissement aan te sturen. In plaats van failliet te gaan, kunnen ondernemers in deze sectoren gemakkelijker zelf hun bedrijf beëindigen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
3 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
9 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
11 uur geleden