Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING: horeca gaat mager jaar tegemoet

ING: horeca gaat mager jaar tegemoet

AMSTERDAM (ANP) - De vooruitzichten voor de horeca voor 2024 zijn mager, voorspelt ING. Vanwege de lage economische groei, een licht stijgende werkloosheid, een laag consumentenvertrouwen en oplopende prijzen in de horeca zal de omzet hooguit met 1 procent stijgen, verwacht de bank.

De prijzen in de horeca stegen in 2023 gemiddeld met 9 procent. Verwacht wordt dat de prijzen in 2024 nog verder omhoog zullen gaan, vooral door de hogere personeelskosten. Een op de acht horecabedrijven kampt inmiddels met schulden, stelt ING in het woensdag gepubliceerde Vooruitzicht Horeca.

De horeca liep tijdens de pandemie zware klappen op, maar herstelde zich in 2022 en dit jaar. Pinbetalingen voor restaurants en cafés stegen tot november dit jaar met 13 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2022. Deze hoge groei komt echter grotendeels door de prijsverhogingen die de horeca dit jaar invoerde.

Belastingschuld

De prijsverhogingen waren nodig om de hogere energie-, inkoop- en personeelskosten te compenseren. Deze kosten zullen ook in 2024 verder stijgen. Vooral de personeelskosten nemen snel toe. Volgens de nieuwe horeca-cao gaan begin volgend jaar alle werknemers in de sector er 8 tot 12 procent op vooruit.

Vooral restaurants en cafés hebben moeite om de hogere kosten volledig bij de consument neer te leggen. Gevreesd wordt dat klanten wegblijven als de prijs van een biertje of een maaltijd te hoog wordt. Hierdoor komen de winsten van restaurants en cafés verder onder druk te staan.

Ook zijn horecabedrijven sinds oktober 2022 verplicht begonnen met het terugbetalen van de tijdens de coronaperiode opgebouwde belastingschuld van 1,5 miljard euro. Gezien de lage groeiverwachtingen verwacht ING mede daarom dat het aantal horecabedrijven dat in 2024 stopt of failliet gaat hoger zal zijn dan dit jaar.

Meer uit Financieel

Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

8 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

11 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

14 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

15 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

16 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

18 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

18 uur geleden