ING hard onderuit in AEX, Shell stijgt na resultaten
AMSTERDAM (ANP) - ING was donderdag veruit de grootste daler in de AEX-index op het Damrak. De bank verdubbelde de nettowinst in 2023 bijna dankzij de hogere rentes. Daardoor kon het concern hogere marges maken over bijvoorbeeld spaargeld. ING maakte onlangs echter al bekend minder afhankelijk te willen worden van rente-inkomsten, omdat de bank verwacht dat de flink gestegen rente weer gaat dalen. Voor dit jaar rekent ING dan ook op lagere rente-inkomsten. Het aandeel kelderde ruim 8 procent. Concurrent ABN AMRO ging mee omlaag en verloor dik 3 procent.
Olie- en gasconcern Shell zag de winst in 2023 ruimschoots halveren. In 2022 boekte het concern nog een recordwinst van dik 42 miljard dollar dankzij de hoge prijzen van olie en gas door de oorlog in Oekraïne. Shell boekte desondanks meer winst dan verwacht. Ook kondigde het bedrijf een nieuw aandeleninkoopprogramma aan van 3,5 miljard dollar om aandeelhouders te belonen. Het aandeel won 0,9 procent.
De grote banken BNP Paribas en Deutsche Bank kwamen ook met cijfers, die gemengd werden ontvangen. In Frankfurt won Deutsche Bank dik 1 procent. De Duitse bank gaat voor 675 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen en schrapt 3500 banen om kosten te besparen. De Franse bank BNP Paribas kelderde 8,6 procent in Parijs, na een flinke winstdaling in het vierde kwartaal.
Rentebesluit VS
Beleggers verwerkten ook nog het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank liet zoals verwacht de rente onveranderd. Wel gaf de Fed aan open te staan voor een renteverlaging, al lijkt daar niet veel haast bij. De Fed wil eerst meer vertrouwen hebben dat de inflatie "zich duurzaam in de richting van 2 procent beweegt" voordat de leenkosten omlaag kunnen.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel een fractie hoger op 818,58 punten. De MidKap zakte 0,9 procent tot 891,39 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,8 procent.
Verkoop Knab
Chipbedrijf ASMI was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 2 procent. Telecomconcern KPN klom 1,8 procent dankzij een koopadvies door de Amerikaanse zakenbank Citi. ASR won 0,8 procent. De verzekeraar verkoopt onlinebank Knab aan de Oostenrijkse bank BAWAG voor 510 miljoen euro. ASR kreeg Knab in handen na de overname van de Nederlandse activiteiten van branchegenoot Aegon.
De euro was 1,0781 dollar waard, tegen 1,0849 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,2 procent goedkoper op 75,71 dollar per vat. Een vat Brentolie kostte 0,1 procent minder op 80,44 dollar.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Oud-ASML-bestuurder Martin van den Brink is per direct vertrokken als commissaris bij chiptoeleverancier ASMI. Die stap volgt volgens het bedrijf uit Almere op een "beoordeling dat de andere professionele activiteiten van de heer Van den Brink op termijn zouden kunnen leiden tot belangenverstrengeling".
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index aan de beurs in Amsterdam liet maandagochtend een klein verlies zien. Daarmee raakte een mogelijk nieuw record voor de hoofdgraadmeter aan het Damrak tijdens de dunne handel op Koningsdag weer wat uit beeld. Beleggers verwerkten onder meer wisselende signalen over de oorlog in het Midden-Oosten.
11 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Sereact, een Duitse ontwikkelaar van roboticasoftware, heeft 110 miljoen dollar aan nieuwe financiering opgehaald voor het ontwikkelen van een AI-model dat robots slimmer maakt en meer geschikt voor het uitvoeren van verschillende taken. Het geld komt zowel van bestaande geldschieters als van nieuwe investeerders.
58 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is gestegen tot het hoogste niveau in bijna drie maanden. De handel wordt gesteund door optimisme rond de oorlog in het Midden-Oosten. Na een nieuwsbericht van Axios is de hoop toegenomen dat de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran weer op gang kunnen komen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
16 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
18 uur geleden