ING en Aegon helpen AEX aan winst, Prosus hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index boekte maandag een kleine winst dankzij forse koerswinsten van ING en Aegon. De banken en verzekeraars zaten in de lift door de verwachting dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente later deze week zal gaan verhogen om de hard oplopende inflatie aan te pakken. Techinvesteerder Prosus ging daarentegen flink onderuit door een zware verkoopgolf in de Chinese techsector.
De hoop op een doorbraak in de onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zorgde daarbij voor voorzichtig optimisme bij beleggers. De twee landen zullen de gesprekken maandag per videoverbinding voortzetten. Ook zou de Russische president Vladimir Poetin bereid zijn om zijn Oekraïense ambtgenoot Volodimir Zelenski te ontmoeten.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,3 procent in de plus op 676,93 punten. De MidKap steeg 1,9 procent tot 1009,94 punten. De beurzen in Londen en Parijs wonnen tot 1,6 procent. De DAX in Frankfurt dikte 2,6 procent aan onder aanvoering van Deutsche Bank (plus 9 procent).
ING
ING, Aegon en NN Group gingen aan kop in de AEX met winsten tot 6 procent. Prosus (min 10 procent) bungelde onderaan na een zwaar koersverlies van het Chinese internetconcern Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal hangt Tencent mogelijk een recordboete boven het hoofd omdat zijn betaaldienst WeChat Pay niet zou voldoen aan de anti-witwasregels van Beijing.
ASMI klom 2,7 procent na een kleine overname. Het chipbedrijf koopt het Amerikaanse Reno Sub-Systems dat systemen levert voor de bouw van chipmachines. Branchegenoten ASML en Besi stegen tot 3 procent.
Just Eat Takeaway
Just Eat Takeaway zakte 8 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl won vrijdag nog 14 procent door geruchten dat het concern de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub toch zou willen verkopen.
AkzoNobel won 3,6 procent. Het verfconcern houdt er rekening mee dat zijn Russische activiteiten zullen instorten vanwege de westerse sancties. Omdat Akzo er al rekening mee hield dat zijn Russische activiteiten snel uiteen zouden vallen, heeft het volgens topman Thierry Vanlancker weinig zin om te proberen zich terug te trekken uit het land. Akzo heeft vier verffabrieken in Rusland.
De olieprijzen gingen omlaag na de wilde prijsschommelingen afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie kostte 4,9 procent minder op 103,89 dollar. Brentolie werd 3,9 procent goedkoper op 108,28 dollar per vat. De euro was 1,0959 dollar waard, tegen 1,0934 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is van plan zijn importheffingen voor Chinese goederen even hoog te houden als voorheen. Dat zei Trumps handelsgezant Jamieson Greer. Vorige week verklaarde het Hooggerechtshof veel heffingen van Trump onwettig, maar volgens Greer zal de regering proberen de tarieven voor Chinese producten tussen de 35 en 50 procent te houden.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen in Warner Bros. Discovery zijn woensdag iets in waarde gedaald op de beurs in New York ondanks een nieuw overnamebod van Paramount Skydance. Door het bod lijkt de overnamestrijd rond Warner Bros., bekend van de Harry Potter-films en Game of Thrones-franchise, in een nieuwe fase beland. Maar het lijkt erop dat beleggers toch op een grotere verhoging van een eerder bod hadden gerekend.
53 minuten geledenBEIJING (ANP/DPA/AFP) - China bestelt 120 vliegtuigen van de Europese fabrikant Airbus, meldde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn bezoek aan het Aziatische land. Eerder maakten de twee landen al duidelijk dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden.
56 minuten geledenSLIEDRECHT (ANP) - De gegevens die buit zijn gemaakt bij Odido door de cyberaanval zijn een "voedingsbodem voor criminelen", zegt directeur Dave Maasland van cyberbeveiliger ESET. Niet vanwege de omvang, maar vanwege de combinatie van gegevens, stelt hij.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, is niet van plan om zijn gebruiksbeperkingen voor militaire doeleinden te versoepelen. Dat zeggen bronnen tegen persbureau Reuters. Anthropic en het Amerikaanse ministerie van Defensie discussiëren er al maanden over.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie onderzoekt de grote cyberaanval bij telecombedrijf Odido, waarbij miljoenen klantgegevens zijn gestolen. Dat heeft een woordvoerder van het OM bevestigd aan het ANP. Het gaat om een strafrechtelijk onderzoek. Meer informatie kan de zegsman op dit moment nog niet over de zaak geven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bewoners kunnen hun lege statiegeldflessen en -blikjes voortaan mogelijk gewoon inleveren bij iemand in de straat. Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, breidt het aantal uitbetalende innamepunten uit via een nieuwe samenwerking met ViaTim. Dat is de organisatie achter een landelijk netwerk van pakketpunten aan huis.
5 uur geleden