Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING-econoom: Duitse regeringscrisis kan zegen voor economie zijn

ING-econoom: Duitse regeringscrisis kan zegen voor economie zijn

AMSTERDAM (ANP) - De regeringscrisis in Duitsland zou zomaar een zegen voor de economie kunnen zijn, gezien de onophoudelijke spanningen binnen de regering en onenigheid over hoe de Duitse economie uit haar huidige staat van stagnatie en structurele zwakte kan worden gehaald. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski.

"Verkiezingen en een nieuwe regering zouden een einde kunnen en moeten maken aan de huidige verlamming van een heel land", stelt de econoom in een commentaar op de politieke ontwikkelingen in Berlijn. Dat zou volgens hem "een nieuwe en duidelijke beleidsrichting en zekerheid kunnen bieden".

De Duitse regeringspartij FDP heeft al haar ministers teruggetrokken uit de coalitie. Het besluit kwam na het ontslag van minister van Financiën Christian Lindner door bondskanselier Olaf Scholz eerder op woensdagavond. Zijn ontslag volgde na wekenlange ruzie over de toekomstige economische koers van de regering. Door het vertrek van de ministers uit de coalitie dreigt de Duitse regering te vallen.

Industriële productie

"Scholz zelf noemde eind maart al als mogelijk moment voor de vervroegde verkiezingen. Op basis van Scholz' opmerkingen lijkt een minderheidsregering geen optie", constateert Brzeski. Op korte termijn zou de regeringscrisis wel de investeringen en consumptie kunnen afremmen, vreest de kenner.

Dat de Duitse economie nog altijd niet uit de problemen is, bleek donderdag ook weer uit nieuwe cijfers over de industriële productie. Deze daalde in september met 2,5 procent op maandbasis, na een korte opleving in augustus. Op jaarbasis is de industriële productie met bijna 5 procent gedaald.

Trump

De economie van Nederlands buurland en belangrijke handelspartner heeft er volgens Brzeski moeite mee dat het oude macro-economische businessmodel van goedkope energie en makkelijk toegankelijke grote exportmarkten niet langer werkt. "Daarom ligt de Duitse industriële productie vierenhalf jaar na het begin van de pandemie nog steeds meer dan 10 procent onder het niveau van voor corona."

De ING-econoom wijst ook op de mogelijke gevolgen van de verkiezing van Donald Trump tot president van de VS. Dat zou Duitsland hard kunnen treffen, gezien de vele importheffingen die Trump heeft aangekondigd. "Het vergt niet veel fantasie om te zien hoe Amerikaanse tarieven op Europese auto's de Duitse auto-industrie in nog grotere problemen zouden brengen." Al met al lijkt het er volgens Brzeski op dat Duitsland deze winter afstevent op een economische recessie.

Meer uit Financieel

Magnum-topman vindt dat oprichter Ben & Jerry's moet loslaten

LONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).

5 uur geleden
Macron dreigt China met heffingen om handelsoverschot met EU

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.

6 uur geleden
Indiase toezichthouder eist uitleg Elbers voor chaos bij IndiGo

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.

9 uur geleden
Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

1 dag geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

1 dag geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

1 dag geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

1 dag geleden