ING-econoom: Duitse regeringscrisis kan zegen voor economie zijn
AMSTERDAM (ANP) - De regeringscrisis in Duitsland zou zomaar een zegen voor de economie kunnen zijn, gezien de onophoudelijke spanningen binnen de regering en onenigheid over hoe de Duitse economie uit haar huidige staat van stagnatie en structurele zwakte kan worden gehaald. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski.
"Verkiezingen en een nieuwe regering zouden een einde kunnen en moeten maken aan de huidige verlamming van een heel land", stelt de econoom in een commentaar op de politieke ontwikkelingen in Berlijn. Dat zou volgens hem "een nieuwe en duidelijke beleidsrichting en zekerheid kunnen bieden".
De Duitse regeringspartij FDP heeft al haar ministers teruggetrokken uit de coalitie. Het besluit kwam na het ontslag van minister van Financiën Christian Lindner door bondskanselier Olaf Scholz eerder op woensdagavond. Zijn ontslag volgde na wekenlange ruzie over de toekomstige economische koers van de regering. Door het vertrek van de ministers uit de coalitie dreigt de Duitse regering te vallen.
Industriële productie
"Scholz zelf noemde eind maart al als mogelijk moment voor de vervroegde verkiezingen. Op basis van Scholz' opmerkingen lijkt een minderheidsregering geen optie", constateert Brzeski. Op korte termijn zou de regeringscrisis wel de investeringen en consumptie kunnen afremmen, vreest de kenner.
Dat de Duitse economie nog altijd niet uit de problemen is, bleek donderdag ook weer uit nieuwe cijfers over de industriële productie. Deze daalde in september met 2,5 procent op maandbasis, na een korte opleving in augustus. Op jaarbasis is de industriële productie met bijna 5 procent gedaald.
Trump
De economie van Nederlands buurland en belangrijke handelspartner heeft er volgens Brzeski moeite mee dat het oude macro-economische businessmodel van goedkope energie en makkelijk toegankelijke grote exportmarkten niet langer werkt. "Daarom ligt de Duitse industriële productie vierenhalf jaar na het begin van de pandemie nog steeds meer dan 10 procent onder het niveau van voor corona."
De ING-econoom wijst ook op de mogelijke gevolgen van de verkiezing van Donald Trump tot president van de VS. Dat zou Duitsland hard kunnen treffen, gezien de vele importheffingen die Trump heeft aangekondigd. "Het vergt niet veel fantasie om te zien hoe Amerikaanse tarieven op Europese auto's de Duitse auto-industrie in nog grotere problemen zouden brengen." Al met al lijkt het er volgens Brzeski op dat Duitsland deze winter afstevent op een economische recessie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
4 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.
5 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.
5 uur geleden