Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING-econoom: Duitse regeringscrisis kan zegen voor economie zijn

ING-econoom: Duitse regeringscrisis kan zegen voor economie zijn

AMSTERDAM (ANP) - De regeringscrisis in Duitsland zou zomaar een zegen voor de economie kunnen zijn, gezien de onophoudelijke spanningen binnen de regering en onenigheid over hoe de Duitse economie uit haar huidige staat van stagnatie en structurele zwakte kan worden gehaald. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski.

"Verkiezingen en een nieuwe regering zouden een einde kunnen en moeten maken aan de huidige verlamming van een heel land", stelt de econoom in een commentaar op de politieke ontwikkelingen in Berlijn. Dat zou volgens hem "een nieuwe en duidelijke beleidsrichting en zekerheid kunnen bieden".

De Duitse regeringspartij FDP heeft al haar ministers teruggetrokken uit de coalitie. Het besluit kwam na het ontslag van minister van Financiën Christian Lindner door bondskanselier Olaf Scholz eerder op woensdagavond. Zijn ontslag volgde na wekenlange ruzie over de toekomstige economische koers van de regering. Door het vertrek van de ministers uit de coalitie dreigt de Duitse regering te vallen.

Industriële productie

"Scholz zelf noemde eind maart al als mogelijk moment voor de vervroegde verkiezingen. Op basis van Scholz' opmerkingen lijkt een minderheidsregering geen optie", constateert Brzeski. Op korte termijn zou de regeringscrisis wel de investeringen en consumptie kunnen afremmen, vreest de kenner.

Dat de Duitse economie nog altijd niet uit de problemen is, bleek donderdag ook weer uit nieuwe cijfers over de industriële productie. Deze daalde in september met 2,5 procent op maandbasis, na een korte opleving in augustus. Op jaarbasis is de industriële productie met bijna 5 procent gedaald.

Trump

De economie van Nederlands buurland en belangrijke handelspartner heeft er volgens Brzeski moeite mee dat het oude macro-economische businessmodel van goedkope energie en makkelijk toegankelijke grote exportmarkten niet langer werkt. "Daarom ligt de Duitse industriële productie vierenhalf jaar na het begin van de pandemie nog steeds meer dan 10 procent onder het niveau van voor corona."

De ING-econoom wijst ook op de mogelijke gevolgen van de verkiezing van Donald Trump tot president van de VS. Dat zou Duitsland hard kunnen treffen, gezien de vele importheffingen die Trump heeft aangekondigd. "Het vergt niet veel fantasie om te zien hoe Amerikaanse tarieven op Europese auto's de Duitse auto-industrie in nog grotere problemen zouden brengen." Al met al lijkt het er volgens Brzeski op dat Duitsland deze winter afstevent op een economische recessie.

Meer uit Financieel

Beurzen New York eindigen met bescheiden winst

NEW YORK (ANP) - De belangrijkste Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag een klein herstel zien, ondanks nieuwe importheffingen van president Donald Trump voor buurland Mexico en de Europese Unie. Trump wil vanaf 1 augustus een tarief van 30 procent invoeren op producten van de twee belangrijke handelspartners van de Verenigde Staten. Beleggers lieten zich hierdoor echter niet afschrikken en focusten op de stroom economische cijfers en bedrijfsresultaten die deze week aankomt.

17 minuten geleden
Bloomberg: Trump investeert 70 miljard dollar in AI en energie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt dinsdag een investeringspakket aan van 70 miljard dollar voor kunstmatige intelligentie en energie. Het initiatief is onderdeel van een bredere inspanning van het Witte Huis om de ontwikkeling van deze opkomende technologieën te versnellen, zegt een regeringsfunctionaris tegen persbureau Bloomberg.

2 uur geleden
Tegenvaller Volvo door uitstel elektrische auto's en heffingen VS

GÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse autoconcern Volvo moet 11,4 miljard Zweedse kroon (ruim 1 miljard euro) afschrijven door vertragingen bij de introductie van elektrische modellen en oplopende kosten van Amerikaanse importheffingen. Volgens de autofabrikant zal dit de nettowinst in het tweede kwartaal met 9 miljard kroon drukken.

3 uur geleden
Importheffing VS bemoeilijkt besluitvorming ECB, meldt Reuters

FRANKFURT (ANP) - De dreigende Amerikaanse importheffing van 30 procent voor de Europese Unie heeft het voor de Europese Centrale Bank (ECB) moeilijker gemaakt om tot besluiten te komen. Desondanks zal de centrale bank het rentetarief in de eurozone volgende week waarschijnlijk onveranderd laten. Dat hebben vijf ECB-beleidsmakers verteld aan persbureau Reuters.

3 uur geleden
Rechter: hef Oekraïens beslag op Nederlandse belangen Gazprom op

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank Den Haag heeft in een kort geding besloten dat twee Oekraïense bedrijven, Slavutich en Zhnyva, hun beslag op aandelen van het Russische staatsbedrijf Gazprom in Nederlandse vennootschappen moeten opheffen.

4 uur geleden
Vrees voor tarievenoorlog bederft stemming op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak gingen maandag omlaag, hoewel de verliezen in het laatste handelsuur wel iets afnamen. Beleggers vrezen dat een handelsoorlog op handen is, nu de EU dreigt met vergeldingsheffingen ter waarde van 72 miljard euro als er voor 1 augustus geen akkoord met de Verenigde Staten wordt bereikt.

4 uur geleden
Gasproductie Nederland gedaald, productiedaling op zee remt af

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasproductie op land en op zee is vorig jaar opnieuw gedaald. De productiedaling op zee begint wel af te remmen, meldt TNO. Volgens het onderzoeksinstituut is het waarschijnlijk dat de gasproductie de komende jaren stabiliseert.

6 uur geleden