ING bouwt kredietverlening aan olie- en gassector sneller af
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - ING Groep wil zijn kredietverlening aan bedrijven in de fossiele industrie sneller afbouwen dan eerder gepland. De financiële instelling wil zijn CO2-voetafdruk op tijd verkleinen om aan de klimaatdoelen van Parijs te voldoen. Daarnaast belooft ING meer geld te zullen steken in de sector schone energie.
De bank is van plan de financiering voor zogeheten upstream olie- en gasprojecten met 12 procent te verminderen ten opzichte van de 4 miljard euro die ING in 2019 aan deze leningen had uitstaan in deze portefeuille. ING wil de nieuwe doelstelling in 2025 hebben gehaald en daarna verder afbouwen. Eerder was het plan om 19 procent te hebben verminderd in uiterlijk 2040 zonder tussenstappen te benoemen.
Banken staan onder toenemende druk om aan te tonen dat hun investeringen niet bijdragen aan de opwarming van de aarde. Volgens het klimaatrapport van VN-panel IPCC is een sterke vermindering van de CO2-uitstoot en van andere broeikasgassen essentieel om de klimaatverandering te beperken.
Klimaatzorgen
De Europese Centrale Bank voert de druk op banken op vanwege de klimaatzorgen. Volgend jaar worden de banken aan een stresstest onderworpen waarbij uitgezocht wordt in hoeverre de instellingen in staat zijn extreme weersomstandigheden aan te kunnen.
Net als veel andere banken gaat ING nu door zijn leningenportefeuille heen om de grootste uitstoters van broeikasgassen te bepalen. Afgezien van olie en gas zal ING een koolstofbeleid vaststellen voor een aantal andere vervuilende sectoren zoals de auto-industrie, vastgoed, scheepvaart, staal en cement.
In het halve decennium tot mei hebben banken voor zeker 3,6 biljoen dollar in fossiele brandstoffen gestoken. Deze leningen staan nog wel even in de boeken van banken. Evengoed lijkt het tij te keren. De investeringen in leningen en obligaties voor groene projecten zijn dit jaar voor het eerst hoger dan de investeringen in de fossiele industrie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de oprichting in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse reclamebureau KesselsKramer is failliet verklaard door de rechtbank in Amsterdam. Het in 1996 opgerichte bureau is onder meer bekend van de wereldberoemde rood-witte I Amsterdam-letters.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Vakbond CNV wil geen akkoord met werkgevers sluiten over de bezuinigingen rond sociale zekerheid, maar alleen met het kabinet erbij. Dat heeft CNV-voorzitter Hans van den Heuvel maandag gezegd in het programma Sven op 1 op NPO Radio 1.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia verwacht de komende weken geen vluchten meer te hoeven annuleren na de problemen van vorige week. Toen gingen er 22 vluchten op het laatste moment niet door vanwege allerlei onverwachte technische problemen en langere wachttijden op onderdelen. "Dat was een hele uitzonderlijke week, maar we staan er inmiddels weer goed voor", zegt een woordvoerster.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Groene Groei) heeft maandag op de High Tech Campus in Eindhoven het startsein gegeven voor de bouw van een testfaciliteit voor een nieuwe compacte kernreactor. Die zogeheten gesmoltenzoutreactor kan kernafval als nucleaire brandstof gebruiken en is sneller te bouwen dan traditionele reactoren. De Thorizon One moet de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor van Europa worden en een belangrijke rol spelen in de Europese energie-onafhankelijkheid.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Bedrijven hebben in totaal 93 miljard euro aan investeringen in Frankrijk toegezegd tijdens de jaarlijkse Choose France-top, zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Een groot deel daarvan steekt de Japanse techinvesteerder SoftBank in drie datacenters in Frankrijk.
4 uur geleden