ING: bedrijven moeten meer rekening houden met gebruik materialen
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse maakbedrijven moeten bij hun productontwerp meer rekening houden met het materiaalgebruik. Dat schrijven deskundigen van ING. Volgens ING Research moet het verdienmodel minder gaan leunen op het maken en verkopen van het product en meer op diensten die zorgen dat producten langer meegaan. Zo zou de hoeveelheid materiaal die Nederlandse bedrijven gebruiken kunnen dalen.
ING erkent dat Nederlandse bedrijven het op het gebied van de circulaire economie beter doen dan Europese sectorgenoten. Volgens de laatste cijfers, uit 2018, neemt het totale materiaalgebruik van Nederlandse bedrijven nog wel toe. Dat geldt ook voor de hoeveelheid afval. "Op het gebied van recycling stagneert de groei", stelt ING Research in een toelichting. "Er zijn nog geen aanwijzingen voor een recente trendbreuk." In een volledig circulaire economie bestaat geen afval en worden grondstoffen opnieuw gebruikt.
Het onderzoeksbureau van de bank ziet naast hergebruik oplossingen in efficiënt materiaalgebruik en dat al begint bij het ontwerp van een product. "Bijvoorbeeld door het maken van modulaire of demontabele producten, het opknappen van gebruikte producten of de door gebruikte materialen en onderdelen in te zetten", aldus ING.
Zo heeft meubelfabrikant Vepa volgens de onderzoekers samen met Plantics uit Arnhem een oneindig recyclebare stoel ontworpen. ING noemt ook het Brabantse industriebedrijf Vanderlande, dat veel materiaal en energie bespaart door hun producten deels in eigendom te houden en de inzet van hun producten als dienst te verkopen. Ook chipbedrijf ASML "intensiveert bijvoorbeeld haar dienstverlening rond producten steeds verder met abonnementen op upgrades en onderhoud, onder meer om klanten lang aan het bedrijf te binden".
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De opeenstapeling van verschillende soorten risico's van de afgelopen tijd zorgt voor meer druk op de financiële markten. Economische onzekerheid, technologische versnellingen en aanhoudende geopolitieke spanningen grijpen steeds meer in elkaar. De financiële sector moet daarom meer inspelen op onvoorspelbaarheid en grillige marktbewegingen, stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) bij het presenteren van haar jaarverslag over 2025.
25 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering wil de prijzen aan de pomp verlagen. Bondskanselier Friedrich Merz kondigde daarvoor een accijnsverlaging op benzine en diesel van 17 cent per liter aan.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Nederlandse slachterijen hebben in het eerste kwartaal van 2026 het laagste aantal varkens verwerkt sinds 2009. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. De terugval hangt samen met stoppersregelingen in de varkenshouderij, die de sector de afgelopen jaren aanzienlijk hebben doen krimpen.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het datalek bij Basic-Fit treft in totaal 1 miljoen van de 5,8 miljoen leden. Eerder werd al bekend dat er in Nederland van 200.000 mensen gegevens waren buitgemaakt, maar de keten zit ook nog in vijf andere landen. Basic-Fit zegt iedereen die getroffen is te hebben geïnformeerd.
2 uur geleden