Infrastructuurpakket VS met steun van beide partijen door Senaat
WASHINGTON (ANP) - Een meerderheid van de Amerikaanse Senaat heeft woensdagavond (lokale tijd) ingestemd met een enorm pakket van grofweg 1 biljoen dollar (ongeveer 844 miljard euro) aan investeringen in de veelal verouderde infrastructuur. Het plan, waar al maanden over gesteggeld wordt, werd aangenomen met 67 stemmen voor en 32 stemmen tegen, nadat alle 50 Democratische en 17 Republikeinse senatoren ermee instemden. De steun van de Republikeinen was nodig voor een meerderheid in de Senaat.
De Amerikaanse president Joe Biden schreef na de stemming op Twitter dat de "historische deal" betekent dat de grootste Amerikaanse investering van deze eeuw door kan gaan. "Dit zal de economie doen groeien, banen creëren en Amerika klaarstomen voor de toekomst", schreef Biden over het pakket dat door de Democratische partij is opgesteld.
Vorige week werd het plan, dat een financiële injectie moet worden in wegen, bruggen en havens, nog door de Republikeinen van tafel geveegd. De Democraten en Republikeinen konden het lange tijd niet eens worden over de besteding van het geld. "Het was niet gemakkelijk een akkoord te bereiken", schrijven de senatoren in een gezamenlijke verklaring.
Een bedrag van 110 miljard dollar wordt gereserveerd voor wegen en bruggen, 73 miljard gaat naar het elektriciteitsnetwerk, 66 miljard is bedoeld voor het spoornetwerk, 65 miljard voor internettoegang, 55 miljard voor schoon drinkwater, 50 miljard gaat naar het milieu, 39 miljard naar het openbaar vervoer (ov) en 25 miljard dollar is bedoeld voor vliegvelden, maakte het Witte Huis bekend. De helft van de grofweg 1 biljoen dollar komt uit het federale budget.
Er zijn echter nog vele hordes te nemen voordat het geld ook daadwerkelijk wordt uitgegeven. Met de instemming kan het debat in de Amerikaanse Senaat over de precieze besteding namelijk pas beginnen, dat volgt mogelijk dit weekend al.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is teruggekomen op uitspraken die hij een dag eerder deed over Syrische vluchtelingen in zijn land. Op een persconferentie met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zei hij te verwachten dat in de komende drie jaar 80 procent van de vluchtelingen zal terugkeren naar Syrië, maar nuanceert die uitspraak nu.
39 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Indonesische vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) die zondagavond om het leven kwam in het zuiden van het land, werd gedood door Israëlisch vuur. Dat meldt een VN-veiligheidsbron aan persbureau AFP.
40 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"
4 uur geleden