Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Informatiebeveiliging NCTV rammelde, meldt ADR na onderzoek lek

Informatiebeveiliging NCTV rammelde, meldt ADR na onderzoek lek

DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en de politie hadden de eigen informatiebeveiliging niet op orde. Dat concludeert de Auditdienst Rijk, de accountantsdienst van de rijksoverheid, in een rapport naar aanleiding van het lekken van staatsgeheimen door oud-NCTV'ers naar Marokko. Justitieminister David van Weel is "erg geschrokken".

Een voormalige NCTV-medewerker staat terecht voor het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokko. De analist en vertaler werd vorig jaar op weg naar dat land aangehouden met een grote hoeveelheid ingescande NCTV-documenten. Daarop werd de ADR gevraagd te onderzoeken hoe de NCTV en de politie omgaan met dergelijke 'bijzondere informatie'.

De gelekte informatie was "heel gevoelig", reageerde Van Weel. "U moet denken aan bijvoorbeeld inlichtingen over terrorisme-onderzoeken." Als die in verkeerde handen vallen, zou dat bronnen in het nauw kunnen brengen.

Geen aanwijzingen

Van Weel kan, gezien de gebrekkige beveiliging, niet uitsluiten dat vaker zulke informatie is gelekt. Maar hij heeft daarvoor nu "geen aanwijzingen". Kwaadwillenden blijven azen op staatsgeheimen, dus het is volgens de minister ook niet ondenkbaar dat het ooit nog eens gebeurt. Maar "ik heb nu vertrouwen" in de beveiliging, verzekert hij.

De ADR beveelt onder meer aan dat de NCTV en de politie beter voorbereid en bedacht moeten zijn op misbruik van zulke gegevens door medewerkers. Van Weel neemt de aanbevelingen over. Hij benadrukt dat zij direct na de aanhoudingen zijn begonnen de informatiebeveiliging te verbeteren.

Grote voortvarendheid

De gebreken zijn de hele organisatie aan te rekenen, vindt de minister. Hij denkt dat niet alleen verslapte aandacht of laksheid, maar ook juist al te grote voortvarendheid de diensten parten heeft gespeeld. "Soms zitten procedures in de weg, dus dan denk je: goh, als ik het nou net iets makkelijker doe." Soms kenden medewerkers de juiste procedures niet, of ontbraken die zelfs. "De hele cultuur moet anders. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor de hoogste leidinggevende, maar dat gaat door de hele organisatie heen. Er zijn stappen gezet, maar er moet nog meer gebeuren." De ADR gaat een jaar lang volgen of de beveiliging verbetert.

Van Weel wil niet vooruitlopen op de uitkomst van de strafzaak tegen de NCTV'er. Maar als daaruit blijkt dat Marokko de hand had in de diefstal van staatsgeheimen, "dan moeten we daar in ieder geval over in gesprek".

Meer uit Politiek

Bontenbal verwacht dat regeringsdeelname lastig gaat worden

DEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."

10 minuten geleden
Rob Jetten zou jongste premier ooit worden

DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.

6 uur geleden
Halsema doet verwachtingsvolle handreiking aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".

18 uur geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

21 uur geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

21 uur geleden
Wetten toetsen aan grondwet moet mogelijk worden, vindt coalitie

DEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.

21 uur geleden
BBB ziet veel tekentafelplannen in coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".

22 uur geleden