Informatiebeveiliging NCTV rammelde, meldt ADR na onderzoek lek
DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en de politie hadden de eigen informatiebeveiliging niet op orde. Dat concludeert de Auditdienst Rijk, de accountantsdienst van de rijksoverheid, in een rapport naar aanleiding van het lekken van staatsgeheimen door oud-NCTV'ers naar Marokko. Justitieminister David van Weel is "erg geschrokken".
Een voormalige NCTV-medewerker staat terecht voor het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokko. De analist en vertaler werd vorig jaar op weg naar dat land aangehouden met een grote hoeveelheid ingescande NCTV-documenten. Daarop werd de ADR gevraagd te onderzoeken hoe de NCTV en de politie omgaan met dergelijke 'bijzondere informatie'.
De gelekte informatie was "heel gevoelig", reageerde Van Weel. "U moet denken aan bijvoorbeeld inlichtingen over terrorisme-onderzoeken." Als die in verkeerde handen vallen, zou dat bronnen in het nauw kunnen brengen.
Geen aanwijzingen
Van Weel kan, gezien de gebrekkige beveiliging, niet uitsluiten dat vaker zulke informatie is gelekt. Maar hij heeft daarvoor nu "geen aanwijzingen". Kwaadwillenden blijven azen op staatsgeheimen, dus het is volgens de minister ook niet ondenkbaar dat het ooit nog eens gebeurt. Maar "ik heb nu vertrouwen" in de beveiliging, verzekert hij.
De ADR beveelt onder meer aan dat de NCTV en de politie beter voorbereid en bedacht moeten zijn op misbruik van zulke gegevens door medewerkers. Van Weel neemt de aanbevelingen over. Hij benadrukt dat zij direct na de aanhoudingen zijn begonnen de informatiebeveiliging te verbeteren.
Grote voortvarendheid
De gebreken zijn de hele organisatie aan te rekenen, vindt de minister. Hij denkt dat niet alleen verslapte aandacht of laksheid, maar ook juist al te grote voortvarendheid de diensten parten heeft gespeeld. "Soms zitten procedures in de weg, dus dan denk je: goh, als ik het nou net iets makkelijker doe." Soms kenden medewerkers de juiste procedures niet, of ontbraken die zelfs. "De hele cultuur moet anders. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor de hoogste leidinggevende, maar dat gaat door de hele organisatie heen. Er zijn stappen gezet, maar er moet nog meer gebeuren." De ADR gaat een jaar lang volgen of de beveiliging verbetert.
Van Weel wil niet vooruitlopen op de uitkomst van de strafzaak tegen de NCTV'er. Maar als daaruit blijkt dat Marokko de hand had in de diefstal van staatsgeheimen, "dan moeten we daar in ieder geval over in gesprek".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Op internationaal niveau wil asielminister Bart van den Brink vooral benadrukken dat "terugkeer een essentieel onderdeel moet zijn" van migratiebeleid. Die boodschap heeft hij naar eigen zeggen naar voren kunnen brengen op een VN-migratiebijeenkomst in New York.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
1 week geleden