Informatiebeveiliging NCTV rammelde, meldt ADR na onderzoek lek
DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en de politie hadden de eigen informatiebeveiliging niet op orde. Dat concludeert de Auditdienst Rijk, de accountantsdienst van de rijksoverheid, in een rapport naar aanleiding van het lekken van staatsgeheimen door oud-NCTV'ers naar Marokko. Justitieminister David van Weel is "erg geschrokken".
Een voormalige NCTV-medewerker staat terecht voor het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokko. De analist en vertaler werd vorig jaar op weg naar dat land aangehouden met een grote hoeveelheid ingescande NCTV-documenten. Daarop werd de ADR gevraagd te onderzoeken hoe de NCTV en de politie omgaan met dergelijke 'bijzondere informatie'.
De gelekte informatie was "heel gevoelig", reageerde Van Weel. "U moet denken aan bijvoorbeeld inlichtingen over terrorisme-onderzoeken." Als die in verkeerde handen vallen, zou dat bronnen in het nauw kunnen brengen.
Geen aanwijzingen
Van Weel kan, gezien de gebrekkige beveiliging, niet uitsluiten dat vaker zulke informatie is gelekt. Maar hij heeft daarvoor nu "geen aanwijzingen". Kwaadwillenden blijven azen op staatsgeheimen, dus het is volgens de minister ook niet ondenkbaar dat het ooit nog eens gebeurt. Maar "ik heb nu vertrouwen" in de beveiliging, verzekert hij.
De ADR beveelt onder meer aan dat de NCTV en de politie beter voorbereid en bedacht moeten zijn op misbruik van zulke gegevens door medewerkers. Van Weel neemt de aanbevelingen over. Hij benadrukt dat zij direct na de aanhoudingen zijn begonnen de informatiebeveiliging te verbeteren.
Grote voortvarendheid
De gebreken zijn de hele organisatie aan te rekenen, vindt de minister. Hij denkt dat niet alleen verslapte aandacht of laksheid, maar ook juist al te grote voortvarendheid de diensten parten heeft gespeeld. "Soms zitten procedures in de weg, dus dan denk je: goh, als ik het nou net iets makkelijker doe." Soms kenden medewerkers de juiste procedures niet, of ontbraken die zelfs. "De hele cultuur moet anders. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor de hoogste leidinggevende, maar dat gaat door de hele organisatie heen. Er zijn stappen gezet, maar er moet nog meer gebeuren." De ADR gaat een jaar lang volgen of de beveiliging verbetert.
Van Weel wil niet vooruitlopen op de uitkomst van de strafzaak tegen de NCTV'er. Maar als daaruit blijkt dat Marokko de hand had in de diefstal van staatsgeheimen, "dan moeten we daar in ieder geval over in gesprek".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen doet aangifte tegen de pro-Palestijnse demonstranten van XR Justice Now! die dinsdag het vragenuur verstoorden met geschreeuw. Dat bevestigt zijn woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. Ook krijgen ze een pandverbod opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans heeft woensdag uitgehaald naar vakbonden, die volgens hem in gesprek moeten gaan met het kabinet. "Als je zegt: eerst moet ik volledig mijn zin krijgen en dan pas kom ik aan tafel, dat vind ik chantage."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis is de winnaar van de PrinsjesPrijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een politicus die zich heeft ingezet voor de parlementaire democratie. Door de organisatie wordt hij geroemd om zijn "grondige dossierkennis, parlementaire vakmanschap en constructieve, oplossingsgerichte manier van politiek bedrijven".
3 uur geledenASSEN (ANP) - Drenthe wordt tot de verkiezingen van de Provinciale Staten in maart 2027 bestuurd door een minderheidscoalitie van VVD, PvdA en CDA. Ook de partijloze Henk Emmens, voorheen BBB, blijft deel uitmaken van het college van Gedeputeerde Staten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen hebben volgens VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans onder het huidige minderheidskabinet meer ruimte om de koers van het land te bepalen. "En daarmee ook meer verantwoordelijkheid", zei hij in de Binnenhoflezing in Nieuwspoort.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Meerdere partijen in de Provinciale Staten van Utrecht betwijfelen of het plan voor de bouw van 25.000 woningen in de polder Rijnenburg in de huidige vorm kan doorgaan, nu minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) heeft gezegd dat hij geen geld heeft voor een tramlijn naar de nieuwe wijk. Onder meer de ChristenUnie vroeg of het plan niet moet worden aangepast als het geld nog lang op zich laat wachten. Het CDA deed daarvoor een suggestie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf dagen werken moet volgens Ruben Brekelmans de norm zijn. De VVD-fractievoorzitter zei in zijn Binnenhoflezing dat hij jongeren ziet die in de eerste baan na hun studie al parttime willen werken. "Maximaal vier dagen in de week, soms zelfs drie. Daar redden we het dus niet mee."
5 uur geleden