Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Informateurs wachten nog even met doorpraten over migratie

Informateurs wachten nog even met doorpraten over migratie

DEN HAAG (ANP) - De informateurs brengen migratie ook donderdag niet ter tafel, omdat de onderhandelende partijen tijd nodig zouden hebben. Zo kunnen partijen informeren of bepaalde maatregelen mogelijk zijn en ook "überhaupt effect kunnen hebben", zegt informateur Richard van Zwol. "En de gesprekken vinden natuurlijk niet alleen plaats aan de vergadertafel", voegt hij daaraan toe, wat wijst op mogelijke gesprekken hierover achter de schermen.

PVV-leider Geert Wilders is maandag geërgerd weggelopen van de onderhandelingen, toen het over asiel en migratie ging. Dilan Yeşilgöz van de VVD maakte aan tafel bij de talkshow BEAU haar onvrede hierover duidelijk. Volgens haar lag er een "stevig pakket" voor en bewogen de partijen richting consensus. De voorman van de PVV zei woensdag juist dat er "nog geen begin van overeenstemming" is bereikt over asiel. Het onderwerp ligt hem "nog net zo zwaar op de maag" als maandag.

Meerdere Haagse bronnen bevestigen dat de informateurs een tekstvoorstel hebben gedaan met maatregelen op asiel en migratie die veel verder gaan dan het huidige beleid. In de tekst zouden elk van de partijen punten uit hun programma terug kunnen vinden. Desondanks was Wilders er niet gerust op dat hij uiteindelijk voldoende binnen zou halen op dit voor zijn partij zeer belangrijke thema.

'Op geen enkel onderwerp akkoord'

Dat laatste wordt pas op de laatste dag van de onderhandelingen duidelijk, als PVV, VVD, NSC en BBB hun fiat geven voor het hele 'akkoord op hoofdlijnen' waarover ze nu praten. "Op geen enkel onderwerp is een akkoord bereikt. Er wordt niet gesproken over deelakkoorden", verduidelijkt Van Zwol. Op migratie zijn de onderhandelingen volgens hem "stevig" en is ook nog geen overeenstemming bereikt.

Wat precies in het tekstvoorstel van de informateurs staat, blijft onduidelijk. Wel is bekend dat PVV, VVD, NSC en BBB elk vinden dat minder asielzoekers deze kant op moeten. De radicaal-rechtse partij van Wilders gaat hierin het verst en pleit in haar verkiezingsprogramma voor een "asielstop en algeheel restrictief immigratiebeleid".

Aanstaande onderwerpen

Woensdag gingen de gesprekken over goed bestuur en volkshuisvesting. Ook donderdag komt het thema migratie en asiel niet ter tafel. Dan gaan de partijen eerst onderhandelen over veiligheid en vervolgens over energie en klimaat.

Meer uit Politiek

Asielminister vraagt gemeenten met spoed om asielopvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.

33 minuten geleden
Nederland zoekt met Duitsland naar gastlanden voor terugkeerhub

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.

5 uur geleden
Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

7 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

20 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

21 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

22 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

23 uur geleden