Informateurs vinden onderhandelingen in media niet handig
DEN HAAG (ANP) - De informateurs Elbert Dijkgraaf en Richard van Zwol hebben de formerende partijleiders maandag laten weten dat zij het niet handig vinden om de onderhandelingen via de (sociale) media te laten lopen. Afgelopen zondag noemde VVD-leider Dilan Yeşilgöz het bij WNL op Zondag "een feit" dat de komende jaren flink moet worden bezuinigd. Geert Wilders liet op X weten dat wat hem betreft niks nog een feit is en beloofde lastenverlichting "voor de burgers".
Het blijft volgens Dijkgraaf aan de fractieleiders om te kiezen of ze naar buiten treden en hoe. "Het maakt ons werk wel makkelijker als dat gewoon zo veel mogelijk bij ons gebeurt en zo weinig mogelijk in de pers", zegt hij wel. In deze boodschap konden de partijleiders zich volgens hem vinden. De politici lieten na de onderhandelingen dan ook weinig los. Alleen Yeşilgöz stond de pers kort te woord en verwees naar de "radiostilte" toen ze vragen kreeg over de gesprekken.
De gesprekken gingen maandag over wonen en veiligheid. De sfeer was volgens Dijkgraaf "gewoon goed" en "transparant". Het duo laat weinig los over de inhoud van de gesprekken.
Harde onderhandelingen
Tot harde onderhandelingen is het volgens Dijkgraaf niet gekomen. Die komen later pas, verwacht de informateur. Het plan is om in een eerste ronde een inventarisatie te maken van de wensen die PVV, VVD, NSC en BBB hebben op een lijst onderwerpen. Op basis daarvan doen de informateurs per onderwerp een tekstvoorstel dat in een tweede ronde wordt besproken. "Om op een gegeven moment het totaal te kunnen bespreken en afronden", zegt Van Zwol.
Dinsdag zullen de partijen alleen in de ochtend met elkaar onderhandelen, over onderwijs. In de middag ontvangen de informateurs vertegenwoordigers van publieke dienstverleners en inspecties, om met hen te spreken over uitvoering van beleid. Onder de genodigden zijn bijvoorbeeld Peter Smink, de directeur-generaal van de Belastingdienst, en Maarten Camps, de voorzitter van de raad van bestuur van uitkeringsinstantie UWV.
De voor de formerende partijen belangrijke onderwerpen migratie en financiën komen deze week nog niet aan bod, voorziet Van Zwol. Soms is een financieel aspect van een onderwerp behandeld, maar concrete bedragen werden daarbij niet genoemd. Hij reageert ontkennend op de suggestie dat onderwerpen waar de onderhandelaars het snel over eens kunnen worden als eerste ter tafel komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
5 uur geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
23 uur geleden