Informateurs beginnen bij financiën: 'flink deel van de klus'
DEN HAAG (ANP) - Informateurs Elbert Dijkgraaf en Richard van Zwol richten zich aan het begin van de nieuwe formatieronde op de overheidsfinanciën. Ze hebben demissionair minister van Financiën Steven van Weyenberg uitgenodigd voor een gesprek over de voorjaarsnota en het onderwerp is "chefsache", wat Van Zwol betreft.
"U snapt het: de financiën zijn een groot en belangrijk onderwerp aan de formatietafel", zei Dijkgraaf. Dat betekent niet dat de formerende partijen pas over andere onderwerpen kunnen doorpraten wanneer er een akkoord ligt over financiën. NSC-leider Pieter Omtzigt gaf na een eerste gesprek met de informateurs wel aan dat hij hoopt dat er overeenstemming komt over een financieel kader. "Dat raakt alles."
Vooral van de PVV is bekend dat ze dure plannen hebben in hun verkiezingsprogramma. Drie van de vier partijen (PVV, NSC en BBB) hebben bovendien hun programma's niet laten doorrekenen. Daarom is ook niet helemaal duidelijk hoe zij hun plannen willen financieren.
De mogelijke tegenvallers die ministeries na navraag hadden opgegeven, waren de reden dat in een vorige ronde NSC de gesprekken stopzette. De omgang met de schatkist zal dan ook een "flink deel van de klus zijn", voorspelt Dijkgraaf. Volgens een club ambtenaren moet een nieuw kabinet op de lange termijn 17 miljard euro vinden, ofwel via bezuinigingen of via hogere belastingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geleden