Informateurs beginnen bij financiën: 'flink deel van de klus'
DEN HAAG (ANP) - Informateurs Elbert Dijkgraaf en Richard van Zwol richten zich aan het begin van de nieuwe formatieronde op de overheidsfinanciën. Ze hebben demissionair minister van Financiën Steven van Weyenberg uitgenodigd voor een gesprek over de voorjaarsnota en het onderwerp is "chefsache", wat Van Zwol betreft.
"U snapt het: de financiën zijn een groot en belangrijk onderwerp aan de formatietafel", zei Dijkgraaf. Dat betekent niet dat de formerende partijen pas over andere onderwerpen kunnen doorpraten wanneer er een akkoord ligt over financiën. NSC-leider Pieter Omtzigt gaf na een eerste gesprek met de informateurs wel aan dat hij hoopt dat er overeenstemming komt over een financieel kader. "Dat raakt alles."
Vooral van de PVV is bekend dat ze dure plannen hebben in hun verkiezingsprogramma. Drie van de vier partijen (PVV, NSC en BBB) hebben bovendien hun programma's niet laten doorrekenen. Daarom is ook niet helemaal duidelijk hoe zij hun plannen willen financieren.
De mogelijke tegenvallers die ministeries na navraag hadden opgegeven, waren de reden dat in een vorige ronde NSC de gesprekken stopzette. De omgang met de schatkist zal dan ook een "flink deel van de klus zijn", voorspelt Dijkgraaf. Volgens een club ambtenaren moet een nieuw kabinet op de lange termijn 17 miljard euro vinden, ofwel via bezuinigingen of via hogere belastingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden