Informateur spreekt fractieleiders van de grootste partijen
DEN HAAG (ANP) - Na eerst de kleinste partijen maandag te hebben ontvangen, spreekt informateur Mariëtte Hamer dinsdag met de leiders van de grootste partijen in de Tweede Kamer. Gert-Jan Segers van de ChristenUnie is de eerste die langskomt, de laatste is Mark Rutte van de VVD.
Hamer wil de leiders uithoren over hun plannen voor de herstelfase na corona. Ze wil daarover snel een akkoord bereiken. Verder komen onder meer aan de orde het herstel van de rechtsorde en de vraag welke partijen willen samenwerken in een coalitie.
Het is de vierde keer in deze formatie dat alle fractievoorzitters hun ideeën kunnen inbrengen. SGP-leider Kees van der Staaij vindt dat er wel wat meer tempo gemaakt kan worden, zei hij maandag. DENK-leider Farid Azarkan pleitte bij Hamer voor een bestuurscultuur waarin de oppositie meer ruimte krijgt om mee te denken over het kabinetsbeleid. Joost Eerdmans (JA21) vindt dat het herstelplan niet in een formatieronde moet worden afgekaart, maar in de Kamer moet worden besproken.
Laurens Dassen van Volt ziet in het coronaherstel een kans om ook de klimaatcrisis aan te pakken. Investeringen in groene technologie kunnen helpen het herstel aan te zwengelen, denkt hij.
Thierry Baudet van Forum voor Democratie denkt dat de gesprekken weinig zin hebben. Hij vindt dat Nederland een "circus" wordt voorgehouden, "alsof ze iets te melden hebben".
Hamer wil in deze "nieuwe fase" van de formatie met de inhoud bezig zijn. Later deze week spreekt ze ook nog met jongeren en vertegenwoordigers van zwaar getroffen sectoren zoals de horeca en de kunstensector. Ze heeft van de Kamer tot 6 juni de tijd gekregen voor haar werkzaamheden, maar die datum is niet in beton gegoten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
6 uur geleden