Informateur spreekt fractieleiders van de grootste partijen
DEN HAAG (ANP) - Na eerst de kleinste partijen maandag te hebben ontvangen, spreekt informateur Mariëtte Hamer dinsdag met de leiders van de grootste partijen in de Tweede Kamer. Gert-Jan Segers van de ChristenUnie is de eerste die langskomt, de laatste is Mark Rutte van de VVD.
Hamer wil de leiders uithoren over hun plannen voor de herstelfase na corona. Ze wil daarover snel een akkoord bereiken. Verder komen onder meer aan de orde het herstel van de rechtsorde en de vraag welke partijen willen samenwerken in een coalitie.
Het is de vierde keer in deze formatie dat alle fractievoorzitters hun ideeën kunnen inbrengen. SGP-leider Kees van der Staaij vindt dat er wel wat meer tempo gemaakt kan worden, zei hij maandag. DENK-leider Farid Azarkan pleitte bij Hamer voor een bestuurscultuur waarin de oppositie meer ruimte krijgt om mee te denken over het kabinetsbeleid. Joost Eerdmans (JA21) vindt dat het herstelplan niet in een formatieronde moet worden afgekaart, maar in de Kamer moet worden besproken.
Laurens Dassen van Volt ziet in het coronaherstel een kans om ook de klimaatcrisis aan te pakken. Investeringen in groene technologie kunnen helpen het herstel aan te zwengelen, denkt hij.
Thierry Baudet van Forum voor Democratie denkt dat de gesprekken weinig zin hebben. Hij vindt dat Nederland een "circus" wordt voorgehouden, "alsof ze iets te melden hebben".
Hamer wil in deze "nieuwe fase" van de formatie met de inhoud bezig zijn. Later deze week spreekt ze ook nog met jongeren en vertegenwoordigers van zwaar getroffen sectoren zoals de horeca en de kunstensector. Ze heeft van de Kamer tot 6 juni de tijd gekregen voor haar werkzaamheden, maar die datum is niet in beton gegoten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De kans is aanwezig dat de Iranoorlog maar voort blijft duren en daarom houdt Rob Jetten er rekening mee dat de economische cijfers "minder rooskleurig" worden, zei de premier bij zijn wekelijkse persconferentie. "En dan gaan we als kabinet echt kijken hoe we ook Nederlandse inkomens toch zoveel mogelijk kunnen ondersteunen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing met het asielsysteem Eurodac levert niet meteen problemen op in Nederland, verzekerde migratieminister Bart van den Brink na afloop van de ministerraad. Middels dit systeem kunnen landen informatie als vingerafdrukken uitwisselen, om na te gaan of iemand in een andere EU-lidstaat ook al een asielaanvraag heeft gedaan. Die gegevens worden nu nog steeds verzameld in het aanmeldcentrum in Ter Apel, maar kunnen door de storing pas later worden verstuurd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren, bedrijven of mensen die een huis zoeken, krijgen over twee weken duidelijkheid over hoe Nederland van het stikstofslot gaat. Dat vooruitzicht gaf landbouwminister Jaimi van Essen voorafgaand aan de ministerraad. "Ik denk dat het land daarop wacht, het land wil ruimte."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk zal rondom het WK voetbal in de VS benadrukken dat "toegang tot sport voor iedereen is. Voor de teams en iedereen eromheen." Ze wil daarbij ook extra aandacht vragen voor de lhbti-gemeenschap.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De organisatie van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) was niet ingericht op een crisis en kwam zichzelf vol tegen aan het begin van de coronapandemie. Dat zei Dick Schoof, destijds de hoogste ambtenaar op het ministerie van Justitie en Veiligheid, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komende maanden zullen fors minder nareizigers naar Nederland komen. Dat is de verwachting van asielminister Bart van den Brink nu het Europese migratiepact vrijdag in werking is getreden. Het pact is wat hem betreft een succes als "alle landen het uitvoeren zoals we hebben afgesproken."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zolang de koppeling tussen hulp en de omvang van de economie niet is hersteld, houdt minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) een "groot probleem", waarschuwt Suzanne Kröger van PRO. Haar partij helpt de bewindsman dit jaar zijn begroting door de Eerste Kamer te krijgen in ruil voor 380 miljoen euro extra voor ontwikkelingshulp.
20 uur geleden